P1-0236 — Letno poročilo 2013
1.
Knjiga izvlečkov 35. simpozija vzhodnoaplsko-dinarskega društva za proučevanje vegetacije

A. Čarni je kot podpredsednik Vzhodnoalpsko-dinarskega društva za vegetacijso ekologijo sprožil pobudo za mednarodno sodelovanje pri organizaciji 35. simpozija društva na Ohridu v juliju 2013. Bil je aktiven kot član organizacijskega odbora, vodja sekcije, vodja terenske ekskurzije in predavatelj. Na simpoziju so se zbrali raziskovalci, ki se ukvarjajo z vegetacijo, predstavili so rezultate, izmenjavali mnenja, imeli veliko plodnih razprav in načrtovali skupne raziskovalne projekte. Ekskurzije so potekale na lokalitetah, ki jih je slovensko-makedonska raziskovalna skupina obdelala v zadnjih letih.

B.01 Organizator znanstvenega srečanja

COBISS.SI-ID: 267877376
2.
Trajna prezervacija predstavnikov diverzitete pajkov srednje Evrope

Alternativa obstoječim metodam ohranjanja vrst je prezervacija tkiv in genomov tarčnih organizmov v kriobankah, ki bodo dostopne prihodnjim generacijam. Cilj našega pilotnega projekta je bil pridobiti, ekspertno identificirati in permanentno ohraniti četrtino znane diverzitete pajkov, ki poseljujejo Švico in Slovenijo, ocenjeno na 275 vrst. To je favnistični del študije, kjer poročamo o 324 vrstah (227 v Sloveniji in 143 v Švici), katerih identifikacija je nedvoumna. Materila je zdaj ohranjen v kriobankah, ter je na voljo za genomske študije.

F.09 Razvoj novega tehnološkega procesa oz. tehnologije

COBISS.SI-ID: 36019501
3.
Plenarno kongresno predavanje

M. Kuntner je imel na 19. mednarodnem kongresu arahnologije na Tajvanu (Kenting National Park, 23-28. junij 2013) plenarno predavanje z naslovom "A model spider lineage : reconstructing its past and predicting its future".

B.04 Vabljeno predavanje

COBISS.SI-ID: 35921709
4.
Natura 2000 seminarji, Alpinska regija: Strokovne podlage, Mokrišča

Namen novega biogeografskega procesa v alpinski biogeografski regijie je pomagati državam članicam EU pri upravljanju Nature 2000 kot usklajenega evropskega ekološkega omrežja, hkrati pa izmenjava izkušenj in najboljših praks, ki obravnavajo cilje in prednostne naloge ter krepitev sodelovanja in sinergij. Postopek bi moral prispevati k doseganju ugodnega stanja ohranjenosti (FCS) habitatov in vrst v interesu Skupnosti (naštetih v Prilogah Habitatne Direktive), ki so bile opredeljene kot prednostne v določeni biogeografski regiji, s posebnim poudarkom na prispevku omrežja Natura 2000.

F.27 Prispevek k ohranjanju/varovanje naravne in kulturne dediščine

COBISS.SI-ID: 36544301
5.
Poplavni, močvirni in obrežni gozdovi v Sloveniji

V publikaciji z bogatim slikovnim gradivom obravnavamo naslednje skupine gozdov: i) vrbovje s topolom in orogeno vrbovje, ii) nižinsko črnojelševje, iii) dobovje, dobovo belogabrovje in vezovje, iv) gorski obrežni in orogeni listnati gozdovi in v) obrežno rdečeborovje v Sloveniji.

F.30 Strokovna ocena stanja

COBISS.SI-ID: 270705664