J2-5479 — Letno poročilo 2015
1.
Ocenitev gostote točk podatkov zračnega zajema LiDAR

Tehnologija zračnega laserskega zajema (LiDAR) omogoča hitro in natančno pridobivanje prostorskih informacij. Zagotavljanje kvalitete podatkov je pomembno že v samem procesu njihovega zajemanja, saj lahko le na ta način zagotovimo, da bodo upoštevane vse zahteve misije. Doseganje zadovoljive gostote podatkov je pri tem eden najpomembnejših faktorjev. V tem članku predstavljamo nov pristop k ocenjevanju gostote podatkov z uporabo metod računalniško podprte geometrije. Konkretneje, metoda omogoča določitev gostote podatkov na nivoju posamezne točke z uporabo Vorinojevega diagrama. Metoda pri tem upošteva tudi karakteristike terena in omogoča zaznavo tistih področij, kjer kvalitetnih podatkov LiDAR ni mogoče zajeti.

COBISS.SI-ID: 18724374
2.
Univerzalna metoda za stiskanje verižnih kod

V članku predstavimo nov pristop za brezizgubno stiskanje verižnih kod. Verižne kode najprej pretvorimo v binarni niz, ki ga tvorimo v odvisnosti od verižne kode. Stiskanje nato opravimo s tremi načini: RLE_0, LZ77_0 in COPY. RLE_0 stisne zaporedja bitov 0, LZ77_0 je poenostavljena inačica LZ77 in rešuje ponavljanja znotraj bitnega niza, medtem ko je način COPY ubežni način, ko bi bila uporaba preostalih dveh metod neučinkovita. Metodo smo testirali ina Frimanovi verižni kodi v osmih in štirih smereh, oglišni verižni kodi, Tri-ortogonalni verižni kodi in normalizirani verižni kodi kotni razlik. Z eksperimenti smo dokazali boljšo stopnjo stiskanja na različnih geometrijsih oblikah v primerjavi z dosedanjimi metodami.

COBISS.SI-ID: 18414102
3.
Največja podobnost sosedov odkriva gruče v mrežah

Pomemben problem v analizi mrežnih podatkov je odkrivanje gruč gosto povezanih vozlišč, ki jih imenujemo tudi moduli ali gruče. Strukture gruč razkrivajo funkcije in organizacijo mrež. Trenutni algoritmi za odkrivanje gruč v velikih realnih mrežah so računsko zahtevne ali zahtevajo predhodne informacije, kot so število ali velikost gruč ali ne dajo enakih razdelitev mreže v gruče v ponovnih poganjanjih algoritma. V tem članku predlagamo preprost in hiter algoritem, ki uporablja samo strukturo mreže in ne zahteva optimizacije predefiniranih objektivnih funkcij in ne informacije o številu gruč. Predlagamo algoritem za odkrivanje gruč, ki začne iz gruč sestavljenih iz povezanih parov vozlišč in njihovih najbolj podobnih sosednih vozlišč in nato tvori realne gruče. Pokažemo, da je skupna prednost predlaganega algoritma v primerjavi z drugimi algoritmi odkrivanja gruč preprosta narava, nizki računski stroški in zelo visoka natančnost v odkrivanju gruč različnih velikosti tudi v mrežah z zamegljeno modularno strukturo, ki je sestavljena iz šibko ločjivih gruč.

COBISS.SI-ID: 21987592