Magistrsko delo obravnava način dostopa in izbire železniških postajališč uporabnikov potniškega železniškega prevoza v suburbanem okolju Slovenije. Za razumevanje dejavnikov dostopnosti do postajališč smo oblikovali dva modela. Prvi predvideva ugotavljanje prostorske dostopnosti do železniških postajališč z analizo vplivnih območij (angl. buffer analysis), drugi pa način dostopa do postaje in izbire vstopne postaje z metodo drevesnega logit modela (angl. nestet logit model) iz skupine GEV (angl. generalized extreme value) modelov. Podatke za modela smo pridobili z anketo neposrednega intervjuja na postajah, s katero smo ugotavljali obstoječe preference potnikov glede načina dostopa in izbire postajališča (ang. revealed preferences survey). S pomočjo drevesnega logit modela (angl. nestet logit model) smo ocenili vpliv posamičnih dejavnikov dostopnosti na verjetnost izbire vstopne postaje oz. načina dostopa do nje. Razumevanje dejavnikov odločanja potnikov, ki vplivajo na izbiro odhodne postaje in način dostopa do nje, ima več praktičnih posledic za oblikovanje politik za upravljanje železniškega potniškega prometa.
D.09 Mentorstvo doktorandom
COBISS.SI-ID: 17898774Vsak, ki potuje, se pri izbiri prevoznega sredstva odloča tako, da izbere tisto ponujeno možnost, ki jo občuti kot sebi najustreznejšo. Potniki imajo zelo različne želje in zahteve, različne finančne sposobnosti, nekateri imajo odpor do določenih storitev, nekateri so bolj občutljivi na zamude itd. Vse te posebnosti je nemogoče zajeti v eksaktnih enačbah, zato se v modeliranju prometa pogosto uporabljajo statistične metode s katerimi se poskuša opisati povprečja. Te statistične metode dajo solidno osnovo za presojo učinkov ukrepov. V magistrskem delu so prikazane zakonitosti in lastnosti izbire prevoznega sredstva za poslovne potnike oz. potnike z visokim VOT, katerih izgubljen čas na potovanju se vrednoti višje od povprečnih potnikov. Za določanje načina prihoda na letališče je uporabljen pristop multi-modalnega odločanja z upoštevanjem logistične distribucije (logit). Enačbo smo pripravili in umerili na primeru povezave Ljubljane z letališčem Jožeta Pučnika Ljubljana. Omejili smo se na štiri oblike potovanja na relaciji med Ljubljano in letališčem Jožeta Pučnika Ljubljana (avtomobil kot voznik, kot sopotnik, avtobus, taksi). Generalizirane stroške potovanja smo izračunavali za vrednosti časa 50,00 EUR na uro. Logit enačbo smo umerili na podlagi poznanega modal splita. Nadalje smo analizirali možnosti vključitve nove ponudbe (vlak) na relaciji med Ljubljano in letališčem Jožeta Pučnika Ljubljana ter njen vpliv na izbiro prevoznega sredstva. Na nekaj primerih smo prikazali teoretični odziv potovalcev na različne režime obratovanja vlakovne povezave kakor tudi spremembe cen parkiranja. Zavedajoč se številnih omejitev in poenostavitev, smo vendarle pripravili solidno veljavno in uporabno enačbo, kakršne v slovenskem prometnem načrtovanju še nismo poznali ali uporabljali.
D.09 Mentorstvo doktorandom
COBISS.SI-ID: 17919254Na podlagi anketiranja gospodinjstev in posameznikov je bilo pripravljeno poročilo o potovalnih navadah v Ljubljani in Ljubljanski urbani regiji.
F.02 Pridobitev novih znanstvenih spoznanj