Cilj raziskave je bilo izboljšanje trajnostne dostopnosti in mobilnosti na čezmejnem območju. Predlagali smo ukrepe za izboljšanje poteka povezav javnega potniškega prometa glede na potrebe potnikov in razporeditev dejavnosti v čezmejnem prostoru. Študija je bila narejena za območje mest Gorica in Milje ob slovensko-italijanski meji. Ti dve mesti sta bili z državno mejo po drugi svetovni vojni odrezani od svojega zaledja. Na podlagi analiz ponovno oživljenih prometnih tokov smo predlagali novo skupno organizacijo javnega potniškega prometa, pri kateri bi sodelovale občine na obeh straneh državne meje.
COBISS.SI-ID: 36739373
Kakovost zraka, predvsem pa onesnaženje z delci (PM), je v mestih resen problem. Cestni motorni promet je eden najpomembnejših virov tega onesnaževanja. Obstaja več pristopov k reševanju tega problema. Najučinkovitejše so prepovedi, vendar te povzročajo odpor lokalne ekonomije. Okoljske cone (OC) so dobro poznan ukrep, ki pa v Slovenji še ni bil uveden. V letu 2012 je bila v Mariboru uvedena poskusna okoljska cona. Ta je povzročila nekaj odpora rezidentov, bilo pa je tudi nekaj podpore temu ukrepu. Pristop ima dve osnovni pomanjkljivosti: i) omejuje dostop zgolj nekaterim skupinam vozil in je do neke mere diskriminatoren ii) vpliv na splošno kakovost zraka je relativno majhen iii) v prvi fazi vpliva na zmanjšanje določenih ekonomskih aktivnosti v coni. Članek podaja nekatere modelske preračune, ki kažejo na potreben obseg restrikcij, da bi dosegli želene učinke.
COBISS.SI-ID: 16949014
V članku je prikazan model, ki omogoča boljše razumevanje kako potniki, ki imajo možnost izbirati med različnimi železniškimi postajami, izbirajo sredstvo prihoda na železniško postajo v odvisnosti od lastnosti le-te. Model je bil razvit s pomočjo intervjujev na samih postajah, kakor tudi z anketami po metodi stated preferences. Ciljna skupina raziskave so bili potniki na delo in šolanje. Skupno število respondentov je bilo 412. Velika večina jih za dostop do železniške postaje uporablja osebni avtomobil (60,2%), nato sledijo pešci (26,2%), javni potniški promet – avtobus (8,3%) in kolo (5,3%). Povprečna dolžina poti od doma do postaje je znašala 4,9 km, dostopni čas pa 10,5 min. Od ciljne postaje večina potnikov pot nadaljuje peš (84,5%), mestni avtobus uporabi 14,1% potnikov, le 1,2% nadaljuje potovanje z avtomobilom, ena oseba pa s kolesom. Za to pot povprečno porabijo 13,1 minute, poprečna oddaljenost cilja potovanja pa je 1,58 km.
COBISS.SI-ID: 512282166