Avtocestni operaterji po vsem svetu uporabljajo za oceno potovalnega časa na avtocestah tehnologijo avtomatizirane identifikacijo vozil ( AVI ). Različne tehnologije AVI zagotavljajo različne velikosti vzorcev merjenja: nekatere od njih so sposobni prepoznati le osebni avtomobili (npr cestninske tablice), druge pa z mešanimi vzorci vseh razredov vozil (npr registrske tablice ). Običajno je potrebno iz vzorcev izločiti vpliv težkih vozil, kar ni izvedljivo z uporabo obstoječih algoritmov ocenjevanja potovalnega časa. Ugotovljeno je bilo, da se tudi v času zastojev potovalni časi osebnih avtomobilov in tovornih vozil ostanejo razpršeni. Motivacija za to študijo je bila uvesti algoritem, ki bi bil sposoben izključiti vpliv počasnejših tovornih vozil na oceno časa potovanja. To smo dosegli z uporabo robustnih statistik. Rezultate študije lahko uporabijo vsi upravljalci, ki se srečujejo s težavami nerazumno podaljšanih napovedi potovalnih časov zaradi prisotnosti počasnih tovornih vozil.
COBISS.SI-ID: 6803553
V tem prispevku smo želeli pokazati, kakšne so nekatere značilnosti dnevne mobilnosti v Sloveniji. Pokazali smo, kako ostanki socialistične preteklosti, post-socialističnih silnic ter geografskih značilnosti prostora, ustvarjajo današnjo sliko dnevne mobilnosti. Med ostanke socialistične preteklosti lahko uvrščamo razne dejavnike, kot na primer obvezno povračilo stroškov delavcev za pot na delo. Drugi dejavniki so odvisni od sedanjega stanja kapitalistične ureditve (na primer potrošništvo in naraščajoč življenjski standard, potovalne navade potnikov) in niso značilne zgolj za Slovenijo, temveč tudi za ostale ne- in post- socialistične države. Za druge dejavnike pa ne moremo trditi, da so posledica zgodovinske ali sedanje družbene ureditve, temveč so »geografska« danost (na primer specifičen prostorski razvoj). Skupek teh in tudi drugih vzrokov pa oblikujejo vzorce dnevne mobilnost v Sloveniji, ki so z mnogih vidikov zaskrbljujoči in netrajnostni. Menimo, da so potrebne podrobnejše kvalitativne raziskave iz različnih prostorov in iz različnih perspektiv, če želimo do potankosti razumeti spremembe mobilnosti in njihove posledice v postsocialističnih državah.
COBISS.SI-ID: 37653549
Univerza v Mariboru je v okviru projekta ATTAC (Attractive public transport for accessible cities) testirala sistem za napovedovanje prihodov avtobusov na postajališče v realnem času (RTPI sistem) in izdelala študijo izvedljivosti. Postavljena je bila metodologija za preferenčno izbiro postajališč za implementacijo RTPI sistema. V 3-mesečnem testnem obdobju so bile analizirane potrebe uporabnikov in natančnost podajanja informacij. Izdelana je bila analiza stroškov in koristi ter možnost implementacije RTPI sistema v širšem obsegu. Rezultati in spoznanja iz testnega obdobja so uporabljeni v končnem izdelku projekta ATTAC – zbirki priporočil za doseganje visokokakovostnih potovanj z uporabo javnega prometa v mestih jugovzhodne Evrope.
COBISS.SI-ID: 18250262