Postopek in naprava za preprečevanje masovnega pojavljanja škodljivih cianobakterij rešujeta problem prekomernega razmnoževanja cianobakterij, znanega tudi kot cvetenje, ki predstavlja grožnjo zdravju ljudi in okolju zaradi hkratne biosinteze toksičnih, genotoksičnih in rakotvornih spojin. Postopke temelji na strateškem proženju litičnega cikla pri lizogenih cianobakterijah.
F.08 Razvoj in izdelava prototipa
COBISS.SI-ID: 2885199Metoda in naprava po izumu omogočata vzdrževanje delcev (cianobakterij) v suspenziji zaradi enosmernega toka vode brez vpliva na njihovo strukturo. Počasno mešanje v merilni komori pretvori turbulentni tok v laminarnega in ga usmeri na detektorje. Fotodiode zaznajo povprečni signal, ki pa iz območja maksimalne detekcije nosi dodatno informacijo o morfoloških in fizioloških značilnostih cianobakterij.
F.06 Razvoj novega izdelka
COBISS.SI-ID: 3783759Predmet izuma je izvedba merilne komore, ki je namenjena zaznavanju koncentracije cianobakterij in njihovih morfoloških in fiziološke značilnosti v vodnem telesu po metodi opisani v naši patenti aplikaciji EP 15161547.3. Merilna komora omogoča meritve v laminarnem vodnem toku na lokaciji z optično aktivnostjo senzorjev fluorescence.
F.06 Razvoj novega izdelka
COBISS.SI-ID: 8331897Predmet izuma je naprava, ki predstavlja vir konstantnega toka za optimalno delovanje elektrolitske celice, obenem pa spremlja stanja aktivnih površin elektrod, zasedenosti volumna celice s plinskimi in trdnimi produkti ter vstopne tekočine.
F.06 Razvoj novega izdelka
COBISS.SI-ID: 8331641Uporaba potopnih fluorescenčnih senzorjev je sprejeta kot hitra in enostavna metoda za monitoring fitoplanktona. Metoda temelji na in vivo flourescenci fotosintetskih pigmentov in omogoča meritve prostorske porazedelitve in časovne pojavnosti fitoplanktona v realnem času. Za kvantifikacijo in diferenciacijo fitoplanktona so bile izvedene hkratne meritve s klorofil a(CHL) in fikocianinskim (PC) flourescenčnim senzorjem. Raziskane so bile razlike v intenziteti CHL in PC flouresccence med petimi reprezentativnimi vzorci fitoplanktona. Za izbiro najprimernejšega načina kalibracije so bili rezulati primerjani z standardnimi meritvami: štetje celic, količina ekstrahiranega pigmenta, bio-volumni.
B.03 Referat na mednarodni znanstveni konferenci
COBISS.SI-ID: 3496015