Prisotnost mikrocistinov v vodi negativno vpliva na kopenske in vodne organizme ter na zdravje ljudi. Izvedena je bila elektrokemijska razgradnja mikrocistina [D-Asp3] MC-RR v Jaworski mediju z uporabo z borom dopirane diamantne elektrode. Biološka aktivnost produktov razgradnje je bila preverjena s testom inhibicije proteinske fosfataze 1 (PP1). Elektrokemijska razgradnja je bila izvedena na dva načina: šaržno pretočno učinkovanje in kontinuirano pretočno učinkovanje. Po 50 minutah šaržnega pretočnega učinkovanja se je razgradilo 67 % mikrocistina. Bolj učinkovito je bilo kontinuirano pretočno učinkovanje, kjer se je razgradilo 91 % mikrocistina. Po kontinuiranem pretočnem učinkovanju je imel mikrocistin zmanjšano inhibitorno aktivnost v primerjavi z mikrocistinom pred tretiranjem.
Tradicionalne metode za spremljanje fitoplanktonske populacije so standardizirane in so del nacionalne zakonodaje. Standardne metode obsegajo določevanje koncentracije klorofila a kot merilo za določevanj celokupne biomase fitoplanktona in mikroskopsko prepoznavanje posameznih vrst. Obstoječe metode izvajanja monitoringa imajo omejene možnosti celovitega prostorskega in časovnega spremljanja. Senzorji, ki omogočajo meritve fluorescence fotosintetskih pigmentov in vivo, predstavljajo nov pristop k zagotavljanju hitrega zaznavanja sprememb v vodnem telesu. Rezultati primerjave klasičnih in fluorimetričnih metod so pokazele visoko stopnjo ujemanja.
Fluorometrično določanje koncentracije cianobakterij v vodnem mediju, morfologije njihove agregacije ter energijskega stanja. Raziskave opisane v članku so bile osnova za izdelavo patentne prijave.