P1-0255 — Letno poročilo 2015
1.
Napevi, genetika in morfologija

Nedavne bioakustične raziskave so pokazale, da je gorski škržad (Cicadetta montana (Scopoli, 1772)), pravzaprav kompleks številnih taksonov. Čeprav so nekateri vzorci napevov zelo razlikujejo, pa drugi vključujejo skupine tesno povezanih vrst, kot v primeru Cicadetta cerdaniensis Puissant & Boulard, 2000, Cicadetta cantilatrix Sueur & Puissant, 2007 in Cicadetta anapaistica Hertach 2011. V Italiji in Švici smo našli sedem prostorsko ali vedenjsko izoliranih metapopulacij, ki pripadajo tej biaokustični skupini, in smo jih raziskovali z akustičnimi, molekularnimi in morfološkimi metodami. Taksonomske odločitve v tej skupini so velik izziv zaradi pomankanja dobrih diagnostičnih morfoloških znakov, različno obarvanih morfoloških oblik, prepletajočih se vmesnih vzorcev napevov v kontaktnih območjih, in velike temperaturne odvisnost časovnih parametrov v napevih. Molekularno genetske študije kažejo hitro speciacijo, kot posledico nepopolnega razvrščanja in introgresije genov, zato lahko vrste razmejimo samo z uporabo več virov podatkov. Novo vrsto Cicadetta sibillae sp. nov. in novo podvrsto Cicadetta anapaistica lucana ssp. nov. smo opisalii na osnovi mikrostrukture samčevega pozivnega napeva. Škržad vrste Cicadetta sibillae sp. nov. je razširjen od južne Švice do osrednje Italije in je najpogostejši škržad na severnem Apeninskem polotoku. Cicadetta anapaistica lucana ssp. nov. je endemična na majhnem območju v južni Italiji, in je ogrožena zaradi izgube in razdrobljenosti habitatov. Obstajajo trdni dokazi, da so trenutni vzorci razširjenosti vrst in filogenetski odnosi v skupini Cicadetta cerdaniensis povezani s speciacijskimi dogodki v pleistocenskih ledenodobnih refugijih na Apeninskem, Iberskem in Balkanskem polotoku.

COBISS.SI-ID: 3379279
2.
Drift v podzemni vodi kot pokazatelj zlivnega zaledja izvirov

V prispevku so predstavljeni rezultati interdisciplinarne raziskave, kjer smo testirali ali je nevretenčarski drift, ki se pojavlja v kraških izvirih, uporaben indikator hidroloških poti podzemne vode, oziroma ali je mogoče na podlagi vrstne sestave ugotoviti ali izvirska voda izvira iz vadozne ali freatične cone. Vzorčenje je bilo izvedeno v mesečnih intervalih na dveh izvirih istega hidrološkega sistema (stalno in presihajoče ustje izvira) v obdobju enega leta. Rezultati so pokazali, da so lahko izbrane vrste, s predhodno poznano ekologijo in razširjenostjo, dobri indikatorji izvora izvirske vode.

COBISS.SI-ID: 3299407
3.
Cena oddajanja vibracijskih signalov pri vrsti Aphrodes makarovi

Članek je prva kompleksna študija porabe energije ob oddajanju vibracijskih signalov in indirektne cene, ki jo samci plačujejo za to, da pridejo do samic. Rezultati so pokazali, da samci ob oddajnju pozivnih napevov porabijo približno 12.4krat več energije kot v mirovanju. Več napora samci vložijo v oddajanje pozivnih napevov, večja je verjetnost, da v krajšem času najdejo samico. Samci, ki so v zgodnjem življenjskem obdobju vložili več napora v oddajanje pozivnih napevov so imeli krajšo življenjsko dobo.

COBISS.SI-ID: 3364687
4.
Manipulacija vedenja z vibracijskimi signali: potencial za kontrolo žuželčjih škodljivcev.

V preglednem članku, ki temelji na naših lastnih raziskavah smo predstavili potencial, ki ga imajo vibracije podlage pri integrirani kontroli žuželčjih škodljivcev. Čeprav se mnogi ekonomsko pomembni škodljivci sporazumevajo z vibracijskimi signali, je možnost uporabe le-teh za nadzor škodljivcev še vedno močno podcenjena. Da je za tak nov trajnostni pristop k nadzoru škodljivcev veliko zanimanja, kaže to, da je bil v tej osrednji reviji na področju kontrole škodljivcev, omenjeni članek med desetimi najbolj branimi članki v l. 2015.

COBISS.SI-ID: 3157839
5.
Ocena tveganja vnosa kovin in PAH-ov v ciljne organizme v različno onesnaženih okoljih v Sloveniji

Prispevek obravnava onesnaženje s kovinami in PAHi v severnem delu Slovenije in vpliv na male sesalce ter ptice preko prehranjevalne verige. Zemljišče v okolici nekdanje topilnice svinca je močno onesnaženo s Pb, Cd in Zn. Kovine se preko korenin in deževnikov prenašajo v male sesalce in ptice. Vsebnost Pb in Cd v jetrih Myodes glareolus so visoke. Kovine predstavljajo malim sesalcem in pticam večjo grožnjo kakor PAHi. Onesnaženost ekosistema vztraja še desetletja po prenehanju onesnaževanja.

COBISS.SI-ID: 1221078