P4-0022 — Letno poročilo 2016
1.
Interakcije evropske kmetijske politike in podnebne spremembe

V članku analiziramo vpliv ukrepov kmetijske politike na prilagajanje kmetijstva podnebnim spremembam in na njihovo blaženje. Ukrepi slovenske kmetijske politike v programskem obdobju 2007-2013 so bili ovrednoteni (pozitiven/negativen vpliv in njegova intenziteta) s pomočjo metode Delphi (ekspertne analize) ter uteženi s pomočjo kvantitativne analize proračunskih izdatkov. Uporabljeni pristop združuje kvalitativno in kvantitativno presojo, katere rezultat je objektivna ocena vpliva ukrepov kmetijske politike, ki lahko odločevalcem pomaga pri predhodni ali naknadni presoji ukrepov z vidika podnebnih sprememb. Rezultati kažejo, da je bilo v opazovanem obdobju malo ukrepov, neposredno namenjenih soočanju s podnebnimi spremembami, vendar ima večina ukrepov posreden vpliv, ki ni zanemarljiv. Ukrepi imajo tako pozitivne kot negativne učinke, vendar v splošnem pozitivni prevladujejo; najmočnejši vpliv imajo ukrepi z velikim številom upravičencev in višjimi proračunskimi izdatki. Kmetijska politika se mora odzvati na izzive podnebnih sprememb in pri oblikovanju ukrepov izvajati presojo vplivov na podnebje. Z vidika podnebnih sprememb bi bilo treba več pozornosti namenjati izboljšanju učinkovitosti živinoreje, ki je glavni kmetijski vir toplogrednih plinov. Spodbujati bi bilo treba ukrepe, ki prispevajo k zmanjševanju izpustov toplogrednih plinov in prilagajanju kmetijstva, obenem pa prispevajo k drugim okoljskim, gospodarskim in družbenim ciljem.

COBISS.SI-ID: 3836552
2.
Pričakovanja deležnikov od kmetijsko - okoljskega programa v Sloveniji in na Hrvaškem

Kmetijsko-okoljski programi (KOP) so inštrument skupne kmetijske politike Evropske unije za zagotavljanje okoljskih storitev, ki jih družba pričakuje od kmetijstva, vendar pa so družbena pričakovanja do tovrstnih okoljskih storitve nezadostno ocenjena. Da bi lahko bolj realno ocenili pričakovanja družbe do KOP, smo v naši raziskavi na osnovi spletne ankete z uporabo metode analitičnih hierarhičnih ocenili pomen, ki ga različne družbene deležniki v Sloveniji in na Hrvaškem, pripisujejo okoljskim storitvam. Hkrati smo želeli tudi opredeliti tiste kmetijske prakse, ki imajo največji potencial za uresničitev pričakovanj, ki jih družba najvišje vrednoti. Vse zainteresirane deležniki (združeni v enotno skupino) iz Slovenije in Hrvaške razvrščajo kakovost in razpoložljivost vode kot najpomembnejšo okoljsko storitev in zmanjšanje uporabe pesticidov kot najpomembnejšo kmetijsko storitev. Rezultati kažejo, da je povpraševanje po okoljskih storitev v obeh državah podobno, čeprav se razlikujeta po pogojih za kmetovanje.

COBISS.SI-ID: 8388217
3.
Optimalna razporeditev proizvodnih virov v pogojih negotovosti

Pri analiziranju ekonomske učinkovitosti poslovanja kmetijskega gospodarstva se pogosto srečamo s problemom nepopolnih informacij. Slednje drži zlasti v primeru, ko izpeljemo analizo tipičnega kmetijskega gospodarstva, pri katerem vrednosti temeljijo na povprečju agregiranih podatkov. Dani prispevek prikazuje pristop kako lahko s pomočjo kombiniranja različnih metod matematičnega programiranja analiziramo proizvodni načrt kmetijskega gospodarstva tudi ob pomanjkanju podrobnejših računovodskih podatkov. Uporabljen postopek prikazuje kako lahko izvedemo celostno analizo proizvodnega načrtovanja kot primer večkriterijskega pristopa. Ocena manjkajočih informacij in razčlenitev notranjih podatkov kmetije je omogočena preko različnih modelov, ki temeljijo na omejeni optimizaciji. Razviti modeli v obliki elektronskih preglednic so nadalje povezani v modularno orodje, ki omogoča sistematične analize odločanja na kmetijskem gospodarstvu v razmerah tveganja. Delovanje modularnega orodja je predstavljeno na primeru treh hipotetičnih kmetijskih gospodarstev usmerjenih v prirejo mleka. Dobljeni rezultati kažejo, da razvit pristop omogoča celostno analizo načrtovanja proizvodnje. Uporabljena metodologija prispeva tudi pomembne informacije v zvezi z ukrepi za povečanje učinkovitosti, kot tudi za primerjavo uspešnosti poslovanja različnih tipov kmetij. Rezultati kažejo na neskladja med rešitvami različnih ciljnih funkcij, kot tudi prednosti večkriterijskega pristopa.

COBISS.SI-ID: 3826312
4.
Primerjava uporabe regresijskega modelianja in umetnih nevronskih mrež za napovedovanje pridelka suhe snovi travinja

V članku predstavljamo aplikacijo nevronskih mrež in regresijskih modelov za napoved pridelka suhe snovi travinja v odvisnosti od klimatskih pogojev. Z uporabo podatkov 6 letnega poljskega poskusa smo trenirali nevronsko mrežo in izračunali regresijske koeficiente, pri čemer smo podatke iz zadnjega leta uporabili za testiranje napovedne sposobnosti modelov. Rezultati kažejo (glede na absolutno in relativno napako, r2, Theil koeficient) boljšo napovedno sposobnost pri nevronskih mrežah (verjetno zaradi obstoja kompleksnih nelinearnih povezav med spremenljivkami) vendar pa ima regresijski model nekoliko boljšo pojasnjevalno sposobnost.

COBISS.SI-ID: 4068396
5.
Matematični model za ocenjevanje filtracije sladice osnovan na podlagi analize granulatov

Pivo je pomemben vir ključnih hranilnih snovi, kot so ogljikovi hidrati in proteini. V mednarodni raziskavi je predstavljena modelna ocena kuhanja sladice v okviru tehnologije varjenja piva. Študija je vključevala laboratorijski filtracijski sistem, opremljen z 0,80 µm nitrocelulozno membrano za filtracijo sladice in 0,45 µm kombinirano membrano za filtracijo piva. Natančno distribucijo delcev iz pivine in piva pred in po filtraciji smo določili z aparaturo za štetje delcev in analizo njihove velikosti Beckman Coulter Multisizer 3. Z uporabo programske opreme Matlab 7,0, smo zasnovali matematični model simulacije kuhanja sladice z upoštevanjem razmerja delcev, ki je uporaben za napovedovanje in izboljševanje postopka filtracije. Odstotek števila in velikosti delcev smo uporabili za okarakteriziranje filtracije sladice, ki temelji na matematičnem modelu. Korelacija med dejanskimi in napovedanimi vrednostmi v postopku filtracije sladice je bila zelo tesna. Relativna napaka realne vrednosti in napovedane vrednosti za filtracijo sladice - opredeljena kot (napovedane vrednosti - realni vrednosti) / realne vrednosti je znašala med 1,67 in 3,01%.

COBISS.SI-ID: 4193836