Globalni navigacijski satelitski sistem (GNSS) je najbolj pogosto uporabljena metoda za navigacijo vozil, postajajo pa vse bolj priljubljen tudi pri dejavnostih povezanih s športom. Obstaja pomanjkanje znanja o hitrosti sledenje s pomočjo GNSS, zato so bili cilji te študije preučiti v dinamičnih pogojih: 1) kako natančno lahko z GNSS izmerimo hitrost 2) kako velika je zakasnitev pri meritvah hitrosti v realnih času 2). Preverjali smo pet različnih GNSS naprav. Naslednje naprave so bile pritrjeni na streho avtomobila: pametni telefon, zapestna ura, ročna naprave, profesionalni sistem za testiranje hitrosti vozila in Real Time Kinematics (RTK) GNSS. Podatki o hitrosti so bili posneti in analizirani med hitrim pospeševanjem in zaviranjem, kot tudi pri stalni hitrosti. Štiri glavne ugotovitve: naprave z višjo frekvence sprejamnja in visoke kakovostni GNSS sprejemniki imajo vsaj primerljivo točnostjo z merilnikom hitrosti vozila. Vsi sistemi GNSS merijo najvišjo hitrost in gibanje s stalno hitrostjo dobro. Pri pospeševanju in zaviranju imajo merilne naprave različno stopnjo napak pri različnih hitrostih. Nizko frekvenčni sprejemniki GNSS, ki delujejo na 1 Hz stopnji vzorčenja imela visoko zakasnitev (do 2,16 s) in niso primerni za sledenje hitrosti v realnem času, še posebej ne pri dinamičnih gibanjih.
COBISS.SI-ID: 4595377
V raziskavi so avtorji analizirali lokacije in način izvedbe 5024 metov na koš na štiridesetih (40) košarkarskih tekmah lige NBA, Evroliga (Euroleague), prva slovenska liga (1.SKL) in dveh tekmovanj mlajših starostnih kategorij (U17 in U15). Statistična analiza opravljena s pomočjo hierarhične multinominalne logistične analize je pokazala, da obstajajo določene razlike med tekmovanji. Vendar pa se razlike večinoma zmanjšajo ali se celo izničijo, ko upoštevamo specifike različnih tekmovanj v lokacijah metov, tipih igralcev in tipih napadov. Avtorji so v pojasnjevanju podatkov zaključili, da obstajajo razlike med članskimi in mladinskimi tekmovanji, saj je možno pri slednjih zaslediti več metov z enonožnim odrivom, metov po prodoru in vtekanju in v nekategoriziranih metih.
COBISS.SI-ID: 4684209
Cilj študije je bik proučiti vpliv naklonine terena na biomehanske parameter slalomistov v Svetovnem pokalu. V ta namen smo zajeli podatke 3D kinematike 10 slalomistov na razemroma položnem terenu (19.8°) in na razmeroma strmem terenu (25.2°) pri sicer enakih pogojih. Kinematični podatki so pokazali razlike med dvema nakloninama v radijih zavijanja smuči in težišča telesa, v hitrosti, pospešku in diferencialni specifični mehanski energiji. Pregled krivulj obnašanja parametrov v ciklih zavoja so pokazali, da so smučarju na strmem terenu smučali pri nižjih hitrosti in višjih pospeških v začetku zavoja; z ostrejšimi radiji bolj skoncentriranimi silami reakcije podlage v sredini zavoja; bolj poudarjenimi odmiki v kolenskem in kolčnem sklepu v začetku zavijanja; in v celoti z nižjo hitrostjo in več zaviranja v zaključku zavoja.
COBISS.SI-ID: 4635569
Inrardeče termografsko slikanje (IRTG) je varna in zanesljiva metoda za spremljanje sprememb temperature kože. Temeljni namen naše študije je bil preučiti odnos med spremembo temperature kože in mišično utrujenostjo s ciljem, da odgovorimo na temeljno raziskovalno vprašanje ali lahko IRTG uporabimo tudi za spremljanje mišične utrujenosti. Raziskava je bila zasnovana kot študija primera, ki smo ga izpeljali na 23- letnemu treniranemu tekaču na srednje proge, ki je prostovoljno sodeloval v študiji. Po ogrevanju je opravil koncentrično vadbo za kvadriceps na izokinetičnem dinamometru v trajanju 7,5 minut pri hitrosti 120º/sec. Istočasno smo z uporabo IRTG snemali temperaturo kože obeh (vadeče in nevadeče) noge. Po koncu preizkusa je bila opravljena korelacijska analiza s ciljem ovrednotenja odnosa med mišično močjo in spremembo temperature kože v obdobju 7,5 minutne vadbe. Analiza je pokazala, da obstaja statistično značilna negativna korelacija med dvigom temperature kože in padcem mišične moči vadečega kvadricepsa (r = −0.543, p = 0.036).
COBISS.SI-ID: 4773553
V članku je predstavljen razvoj sociologije športa v vzhodno evropskih državah. Izpostavljene so glavne raziskovalne dileme v obdobju zadnjih 30-ih let, pregled družbenega okolja, ki je vplival na posamezne pojave v športu (nasilje, doping itd). Nakazan je tudi razvoj sociologije športa v omenjenih državah v prihodnje.
COBISS.SI-ID: 4684977