Tri prevladujoče tehnike se uporabljajo za zavijanje pri spustu po bregu navzdol v teku na smučeh. V tej študiji so opisane kinematične, kinetične in časovne značilnosti teh tehnik in so povezane smučarjevo mišično silo in močjo. Dvanajst elitnih smučark tekačic je izvedlo šest zaporednih zavojev standardizirane geometrije, medtem ko so se spremljale z globalnim satelitskim navigacijskim sistemom. Skupni čas je bil uporabljen kot kazalnik uspešnosti. Parametri uspešnosti smučanja in zavijanja so bili izračunani iz trajektorij gibanja; delež uporabe vsake tehnike smo določili z video analizo. Mišična sila in moč nog sta bila določena z izometrične počepi in skoki z nasprotnim gibanjem na pritiskovni plošči. Pluženje, paralelno oddrsavanje in prestopanje so bili uporabljeni v analiziranih zavojih. Hitrejši smučarji so uporabili manj pluženja in več prestopanja, hitrejše zaviranje in zgodnejši začetek prestopanja pri višji hitrosti (r = 0,80-0,93; vse p (0,01). Višja uspešnost je bila močno povezana z višjo povprečno hitrostjo in krajšo trajektorijo (r = 0,99 / 0,65; tako p (0,05) ter z maksimalno silo, časom do maksimalne sile, in stopnja razvoja sile pri skoku z nasprotnim gibanjem (r = -0,71 / 0.78 /-0.83; vsi p (0,05). Če povzamemo, hitrejši smučarji so uporabljali prestopno tehniko v večji in so imeli višjo
COBISS.SI-ID: 4343473
V članku je bil predstavljen nov način razdelitve squash igrišča vezano na udarce, ki jih igralci izvajajo med tekmo. Obenem je bila predstavljena novejša metodologija analiziranja zanesljivosti beleženja udarcev v posameznem področju igrišča. Pri tem je bila podana informacija o času, ki ga ima igralec na razpolago za izvedbo udarca, tip udarca in stran udarca. V ta namen je bilo analiziranih 2907 udarcev na 12 tekmah s pomočjo SAGIT/Squash računalniškega programa in s kamero, ki je bila nameščena zunaj in zadaj za igriščem. Ujemanje lokacije udarcev glede na različna področja v igrišču je znašalo 88.90% in 99.52% glede na vrsto udarca.
COBISS.SI-ID: 4504497
Morfološke značilnosti predstavljajo pomemben dejavnik uspešnosti v košarki. V pričujoči raziskavi smo se zato odločili analizirati morfološke značilnosti elitnih mladih evropskih košarkaric. Zanimala nas je raven razvitosti morfoloških značilnosti različnih tipov mladih košarkaric in morebitne razlike med njimi. Vzorec merjenk je zajel 68 košarkaric starih 14.64 (± 0.48) let. Glede na njihovo igralno mesto smo jih razdelili v tri skupine: branilke (N = 51), krila (N = 33) in centre (N = 31). Vzorec spremenljivk je zajel 23 morfoloških mer na osnovi katerih smo izračunali komponente somatotipa odstotek kostnega, mišičnega in maščobnega tkiva ter še nekatere druge morfološke indekse. S pomočjo enosmerne analiza variance smo ugotovili statistično značilne razlike (P(0.05) med posameznimi tipi igralk v njihovi telesni višini, telesni teži in vseh treh komponentah somatotipa, medtem, ko nismo uspeli ugotoviti razlik v odstotku mišičnega, kostnega in maščobnega tkiva. Zanimivo je, da tudi po izločitvi vpliva telesne višine s multivariatno analizo kovariance ni zaslediti razlik v odstotku maščobnega in mišičnega tkiva med posameznimi tipi igralk.
COBISS.SI-ID: 4524465
Cilj te presečne laboratorijske raziskave je bil oceniti asimetrijo moči dinamičnih stabilizatorjev ramenskega sklepa v odnosu na podatek o prejšnjih poškodbah rame na velikem vzorcu poklicnih odbojkarjev obeh spolov, različnih igralnih položajev in kakovostne ravni. V raziskavi je sodelovalo 183 odbojkarjev (99 moških, 84 žensk). Analizirali smo koncentrično jakost notranjih (NR) in zunanjih rotatorjev (ZR) pri 60°/s in razmerja jakosti v odnosu na status prejšnje poškodbe rame s pomočjo analize variance za ponovljene vzorce. Jakost notranjih roatorjev ramenskega sklepa je bila višja na dominantni strani pri obeh spolih, ter ne glede na prejšnje poškodbe rame. Odbojkarji so imeli manjše razmerje moči dominantne rame, ne glede na prejšnje poškodbe rame pri čemer je ugotovitev veljala le, če je bil upoštevan podatek o dominantosti roke. Odbojkarice ki igrajo na višji kakovostni ravni, so 3,43-krat bolj ogrožene, da imajo nenormalno razmerje moči. Igralni položaj ni bil povezan z nenormalnim razmerjem moči ali asimetrijo v moči. Pri odbojkarjih je bilo razmerje moči nižje na dominantni kot nedominantni rami, pri odbojkaricah pa samo pri tistih, ki igrajo na višji kakovostni ravni. Izokinetično testiranje rame lahko razkrije pomembne informacije o možnih dejavnikih tveganja za poškodbe rame, zato priporočamo, da se vključijo v funkcionalno testiranju odbojkarjev kot presejalno orodje
COBISS.SI-ID: 4503473
Cilj te presečne laboratorijske raziskave je bil preučiti vpliv jakosti upigbalk in iztegovalk kolena na višino napadalnega in blok skoka (obrambni) pri vrhunskih odbojkaricah. V raziskavi je prostovoljno sodelovalo 82 odbojkaric. Odbojkarice so bile razdeljene v tri kakovostne razrede glede na vision napadalnega in blok skoka. V vsaki skupini in med skupinami smo podatke o višini skoka povezali s podatki o mišični jakosti. Diskriminantna kanonična analiza je pokazala, da so spremenljivke izokinetične jakosti bolj povezane z blok skokom kot pa z napadalnim skokom, prav tako se je mišična jakost pomembno razlikovala med posameznimi skupinami. Ekscentrična jakost mišic kolena je bil bolj povezana z napadalnim kot pa z blok skokom. Podatki podpirajo hipotezo o pomenu izokinetično izmerjene mišične jakosti pri nastajanju hitre mišične sile v odbojki.
COBISS.SI-ID: 4536753