Cilj študije je bik proučiti vpliv naklonine terena na biomehanske parameter slalomistov v Svetovnem pokalu. V ta namen smo zajeli podatke 3D kinematike 10 slalomistov na razemroma položnem terenu (19.8°) in na razmeroma strmem terenu (25.2°) pri sicer enakih pogojih. Kinematični podatki so pokazali razlike med dvema nakloninama v radijih zavijanja smuči in težišča telesa, v hitrosti, pospešku in diferencialni specifični mehanski energiji. Pregled krivulj obnašanja parametrov v ciklih zavoja so pokazali, da so smučarju na strmem terenu smučali pri nižjih hitrosti in višjih pospeških v začetku zavoja; z ostrejšimi radiji bolj skoncentriranimi silami reakcije podlage v sredini zavoja; bolj poudarjenimi odmiki v kolenskem in kolčnem sklepu v začetku zavijanja; in v celoti z nižjo hitrostjo in več zaviranja v zaključku zavoja.
COBISS.SI-ID: 4635569
V članku je predstavljen razvoj sociologije športa v vzhodno evropskih državah. Izpostavljene so glavne raziskovalne dileme v obdobju zadnjih 30-ih let, pregled družbenega okolja, ki je vplival na posamezne pojave v športu (nasilje, doping itd). Nakazan je tudi razvoj sociologije športa v omenjenih državah v prihodnje.
COBISS.SI-ID: 4684977
Inrardeče termografsko slikanje (IRTG) je varna in zanesljiva metoda za spremljanje sprememb temperature kože. Temeljni namen naše študije je bil preučiti odnos med spremembo temperature kože in mišično utrujenostjo s ciljem, da odgovorimo na temeljno raziskovalno vprašanje ali lahko IRTG uporabimo tudi za spremljanje mišične utrujenosti. Raziskava je bila zasnovana kot študija primera, ki smo ga izpeljali na 23-letnemu treniranemu tekaču na srednje proge, ki je prostovoljno sodeloval v študiji. Po ogrevanju je opravil koncentrično vadbo za kvadriceps na izokinetičnem dinamometru v trajanju 7,5 minut pri hitrosti 120º/sec. Istočasno smo z uporabo IRTG snemali temperaturo kože obeh (vadeče in nevadeče) noge. Po koncu preizkusa je bila opravljena korelacijska analiza s ciljem ovrednotenja odnosa med mišično močjo in spremembo temperature kože v obdobju 7,5 minutne vadbe. Analiza je pokazala, da obstaja statistično značilna negativna korelacija med dvigom temperature kože in padcem mišične moči vadečega kvadricepsa (r = −0.543, p = 0.036).
COBISS.SI-ID: 4773553
V raziskavi so avtorji analizirali lokacije in način izvedbe 5024 metov na koš na štiridesetih (40) košarkarskih tekmah lige NBA, Evroliga (Euroleague), prva slovenska liga (1.SKL) in dveh tekmovanj mlajših starostnih kategorij (U17 in U15). Statistična analiza opravljena s pomočjo hierarhične multinominalne logistične analize je pokazala, da obstajajo določene razlike med tekmovanji. Vendar pa se razlike večinoma zmanjšajo ali se celo izničijo, ko upoštevamo specifike različnih tekmovanj v lokacijah metov, tipih igralcev in tipih napadov. Avtorji so v pojasnjevanju podatkov zaključili, da obstajajo razlike med članskimi in mladinskimi tekmovanji, saj je možno pri slednjih zaslediti več metov z enonožnim odrivom, metov po prodoru in vtekanju in v nekategoriziranih metih.
COBISS.SI-ID: 4684209
Znanstvena monografija, ki jo je izdala ugledna mednarodna založba Dr. Kovač posega na področje biomehanike in povzema raziskovalno delo avtorjev Franeta Erčulja in Mateja Supeja ter njunih sodelavcev na temo proučevanja kinematike košarkarskega meta. Hkrati z razvojem znanosti in stroke se je razvijala in spreminjala tudi tehnologija, ki sta jo avtorja s svojimi sodelavci uporabljala pri proučevanju omenjene problematike: tridimenzionalni kinematični sistem treh videokamer, inercialna obleka MOVEN ter najnovejša in hkrati najbolj praktično uporabna tehnologija, ki ima merilne senzorje vgrajene kar v sami košarkarski žogi (t.i. pametna žoga oz. sistem 94 Fifty). Vsi trije sistemi so avtorjema omogočili poglobljeno analizo vpliva utrujenosti, telesne višine, igralnega mesta, oddaljenosti meta od koša in še nekaterih drugih dejavnikov, ki vplivajo na kinematiko meta na koš.
COBISS.SI-ID: 4715185