P6-0265 — Letno poročilo 2014
1.
Izbrani eseji o kanadski, avstralski in novozelandski literaturi

Znanstvene študije predstavljajo izbor avtorjevega dolgoletnega raziskovanja postkolonialnih književnosti v angleškem jeziku, predvsem v Kanadi, Avstraliji in na Novi Zelandiji, predvsem a ne vselej, v okviru postkolonialne literarnokritiške paradigme. Osredinjajo se na pomembna vprašanja sodobnega diasporičnega in transkulturnega pisanja v angleščini. Študije vključujejo slovensko diasporično/izseljensko literarno produkcijo ter podobo Slovenije v avstralski književnosti ter še nekaterih drugih dežel v posamezni nacionalni kolektivni zavesti.

COBISS.SI-ID: 56037474
2.
Gimnazijski literarni kanon na Slovenskem v času Habsburške monarhije

Članek na podlagi empirične historično-deskriptivne raziskave analizira postopno kanonizacijo avstrijskega dramatika Franza Grillparzerja v gimnazijah na Slovenskem v času Habsburške monarhije, opozarja na razlike pri gledališki in šolski recepciji, umešča Grilparzerja v širši kontekst gimnazijskega literarnega kanona in ugotavlja vzroke za njegovo dekanonizacijo.

COBISS.SI-ID: 54896994
3.
Zweigov Včerajšnji svet v socialističnem kontekstu

Prispevek obravnava sociološki in kuturološki kontekst, v katerem je nastal prvi prevod spominov Stefana Zweiga z naslovom Včerajšnji svet (1942) v slovenščino, torej v času nekdanje socialistične Jugoslavije. Članek se osredotočana korelacijo med avtorjem izvirnika in slovensko prevajalko in novinarko Angelo Vode, in sicer na področju habitusa, akumulacije kulturnega kapitala in njunih vlog v intelektualni sredini kakor tudi avtonomije, ki se tiče individualnih praks, povezanih s prevodnim transferjem.

COBISS.SI-ID: 20684808
4.
"Kaj večjega poskusiti in postati": Slovenski pisatelji - dunajski študenti (1850-1926)

Monografija slovenskega literarnega zgodovinarja Toneta Smoleja avstrijsko-slovenske kulturne stike. Osredinja se na 45 slovenskih pisateljev, ki so študirali na filozofski, pravni ali medicinski fakulteti dunajske univerze od druge polovice 19. stoletja do dvajsetih let 20. stoletja. V prvem delu avtor osvetljuje njihova študijska leta s pomočjo doslej neznanih dokumentov Univerzitetnega arhiva na Dunaju. Smolej se pri tem poglablja v številne spomine, zanima pa ga tudi, v kolikšni meri je študij na Dunaju vplival na njihovo pisateljsko ustvarjanje. Uvod je prispeval prof. Peter Vodopivec, ugledni slovenski zgodovinar. V drugem delu knjige pa avtor navaja po semestrih seznam predavanj ter transkripcije ocen doktoratov.

COBISS.SI-ID: 3200116
5.
O zgodovinskosti in nezgodovinskosti književnih upodobitev mejnih pojavov

Mejne izkušnje lahko razumemo kot antropološko univerzalijo, vendar sta lahko njihovi definicija in vsebina povsem različni. Literarna besedila mejne izkušnje inscenirajo kot transgresijo in transformacijo različnih ureditev, pri čemer nas zanima, v kolikšni meri inscenacija mejnih fenomenov na ravni diskurza sledi bolj ali manj enotni strukturi.

COBISS.SI-ID: 56423010