Doktorska disertacija je bila opravljena deloma v okviru projekta, avtor je član projektne skupine, somentor naloge pa je vodja projekta. V disertaciji smo razvili popolnoma samodejen postopek za ortorektifikacijo optičnih satelitskih posnetkov. Ortorektificiran posnetek je v državnem koordinatnem sistemu in predstavlja primerno podlago za prostorske analize. Izdelan izviren postopek povezuje več različnih metod v enoten in robusten sistem za samodejno izdelavo ortoposnetkov. Doktorska disertacija opisuje celoten postopek samodejne ortorektifikacije, ki ga sestavljajo štirje osnovni moduli: modul za branje in pripravo metapodatkov, modul za samodejno določanje oslonilnih točk, modul za izračun parametrov geometričnega modela in modul za izvedbo ortorektifikacije. Poleg modulov so predstavljeni tudi poskusi s posnetki RapidEye in WorldView-2. Opravljeni poskusi so omogočili ovrednotenje delovanja samodejnega postopka določanja točk, geometričnega modela, izločanja grobih napak in oceno položajne točnosti ortoposnetkov. Rezultati testov kažejo, da lahko samodejni postopek izdela ortoposnetke s položajno točnostjo okrog dveh pikslov ali manj, tudi če je med samodejno določenimi oslonilnimi točkami prisotnih več grobih napak.
D.09 Mentorstvo doktorandom
COBISS.SI-ID: 7257697V polurni oddaji Podobe znanja je dne 22.1.2016 Štefan Kutoš gostil dr. Krištofa Oštirja, predstojnika Oddelka za daljinsko zaznavanje na Inštitutu za antropološke in prostorske študije Znanstvenoraziskovalnega centra SAZU. Oštir se ukvarja z aplikacijo optičnih, radarskih in drugih posnetkov zemeljskega površja na številnih področjih, od geografskih informacijskih sistemov, do spremljanja in napovedovanja naravnih nesreč ter v arheologiji. V mednarodnih okvirih sodeluje pri načrtovanju malih satelitov za snemanje zemeljske površine. Pogovarjala sta se o definiciji daljinskega zaznavanja, uporabnosti, možnostih pridobivanja in dostopa do podatkov, tehnologijah laserskega in radarskega snemanja, obdelavi satelitskih posnetkov kot tudi o aplikacijah, kot so arheologija, kmetijstvo in naravne nesreče, ter misiji slovenskega malega satelita.
D.11 Drugo
COBISS.SI-ID: 39396397Predlagani izum se nanaša na postopek določitve koordinat vsaj ene oslonilne točke na daljinsko zaznanih podatkih, na primer na satelitskem posnetku, s primerjavo koordinat druge točke, na primer cestnega križišča, na referenčnem viru. S postopkom po izumu se pridobljeni posnetek najprej izbiroma pretvori v digitalen posnetek z več sloji, nakar se iz omenjenega večslojnega digitalnega posnetka izbere vsaj en delovni sloj. Zatem se na omenjenem delovnem sloju digitalnega posnetka filtrira objekte, da se dobi informacijo omenjenega digitalnega posnetka v binarni obliki. Omenjene filtrirane objekte se shrani v binarno datoteko, ki se jo doda referenčnemu viru kot dodaten sloj. Referenčni vir se pretvori iz vektorske oblike v rastrsko sliko oddaljenosti. Sledi približna umestitev digitalnega posnetka v binarni obliki na rastrski referenčni vir in temu še natančna umestitev slike v binarni obliki na rastrski referenčni vir, s čimer se pridobi seznam koordinat oslonilnih točk.
F.33 Patent v Sloveniji
COBISS.SI-ID: 38047237