J6-6849 — Letno poročilo 2015
1.
Nezavedno je politika

Lacanova teza, da je »nezavedno politika« poudari zagate, s katerimi se sooča subjekt v univerzumu neobstoječega Drugega. V nasprotju s pričakovanjem neobstoj Drugega sam na sebi ne nastopa kot faktor osvobajanja za subjekta, ki ostaja ujet v metonimične premestitve diskurza, ki ne pozna konca. Vseeno pa z odpretjem perspektive ne-vsega Lacan opozori na možnost radikalno drugačne politike, ki ni omejena na subverzijo gospodarjeve zapore z razkrivanjem njene radikalne kontingentnosti.

B.03 Referat na mednarodni znanstveni konferenci

COBISS.SI-ID: 39189549
2.
Kaj je kolektivni subjekt? Revizija Freudove Množične psihologije

S kombinacijo podrobnega branja Freudove Množične psihologije z analizo aktualnih množičnih fenomenov v predavanju razvijemo freudovski pojem kolektivnega subjekta. Trdimo, da se v formaciji prave množice, skupaj z izginotjem »individualne izoblikovanosti«, proizvede dimenzija subjekta, ki je ni mogoče reducirati na hipostazirano množično dušo.

B.03 Referat na mednarodni znanstveni konferenci

COBISS.SI-ID: 38671661
3.
Drugi kopernikanski obrat v Kantovi filozofiji

Predavanje je predstavilo in razvilo dve tezi. Tezo, prvič, da temelji Kantova revolucija v načinu mišljenja na dveh zastavitvah, na ontološki in na logični. Problem prve je vprašanje »transcendentalne razlike« med stvarjo na sebi in pojavom. Problem druge je vprašanje, s katerimi logičnimi operacijami je mogoče dojeti status iz fenomenalne realnosti odtegnjene »stvari same«. In tezo, drugič, da uspe Kantu obe zastavitvi med seboj povezati v eno samo zastavitev šele v tretji Kritiki. Učinek te povezave je drugi »kopernikanski obrat« Kantove filozofije, in šele v tem drugem obratu je dobršena Kantova revolucija v načinu mišljenja.

B.03 Referat na mednarodni znanstveni konferenci

COBISS.SI-ID: 38671149