V4-1433 — Zaključno poročilo
1.
Ohranjanje avtohtonih pasem domačih živali: motivi, ukrepi in priložnosti

V strokovni publikaciji (glasilo rejcev avtohtonih pasem) so na poljuden način predstavljene ključne ugotovitve projekta. Poudarek pri tem je namenjen ukrepom / korakom za učinkovitejšo tržno valorizacijo avtohtonih pasem.

F.25 Razvoj novih organizacijskih in upravljavskih rešitev

COBISS.SI-ID: 4027016
2.
Proizvodi slovenskih kmetij - predelava na kmetiji

Prispevek na strokovnem srečanju (letno srečanje kmetijske svetovalne službe) predstavlja možnosti dodajanja vrednosti kmetijskim proizvodom s predelavo in neposredno prodajo na kmetiji. Med atributi dodajanja vrednosti pri predelavi živil animalnega izvora je izpostavljena tudi izpostavljanje (slovenskih avtohtonih) pasem živali.

F.12 Izboljšanje obstoječe storitve

COBISS.SI-ID: 3999368
3.
Pomen ekosistemskih storitev avtohtonih pasem

Rejcem drobnice je bil poljubno predstavljen koncept ekosistemskih storitev (ES) v kmetijstvu. Na primeru dveh pasem (belokranjska pramenka in krškopoljski prašič) so ekosistemske storitve bile tudi okarakterizirane. Prispevek nadalje predstavlja (neizkoriščen) tržni potencial in širšo družbeno relevanco ES avtohtonih pasem.

F.05 Sposobnost za začetek novega tehnološkega razvoja

COBISS.SI-ID: 3664264
4.
Gorski les in produkti avtohtonih pasem v slovenskem alpskem prostoru - poskus izboljšanja tržne valorizacije ekosistemskih storitev kmetijstva

Prispevek opisuje rezultate terenske raziskave, opravljene na območju Solčavskega. V njej smo skupaj z lokalnimi akterji identificirali dva proizvoda kmetijstva in gozdarstva, značilna za ta prostor in katerih tržni potencial ni v celoti izkoriščen - gorski les in avtohtone pasme (jezersko-solčavska ovca, cika). V raziskavi obravnavamo možnosti učinkovitejše tržne valorizacije teh dveh proizvodov.

F.12 Izboljšanje obstoječe storitve

COBISS.SI-ID: 4037768
5.
Motivi, cilji in perspektive rejcev avtohtonih pasem domačih živali

Pričujoče magistrsko delo skuša dobiti natančnejši vpogled v motive, cilje in perspektive rejcev lokalnih pasem domačih živali v Sloveniji in s tem prispevati k učinkovitejšim strategijam ohranjanja živalskih genskih virov v prihodnje. Ugotovitve temeljijo na rezultatih anketne raziskave, v katerih je sodeloval 301 rejec, vanjo so bili vključeni rejci slovenskih avtohtonih in tradicionalnih pasem. Ugotovili smo, da se slovenski rejci najpogosteje odločajo za rejo avtohtonih pasem domačih živali zaradi kakovosti proizvodov. Med najpomembnejše okoljske in druge družbene koristi avtohtonih pasem izpostavljajo tradicionalnost proizvodov. Seznam motivov je daljši, motivi so kompleksnejši in se razlikujejo med obravnavanimi skupinami. Kot razlog ohranjanja teh pasem slovenski rejci višine podpor ne postavljajo v ospredje, kar se sklada z ugotovitvami podobnih raziskav v drugih državah. K povečanju prireje bi rejce po njihovi oceni najbolj spodbudil 'urejen trg'. Možnosti tržne valorizacije proizvodov avtohtonih pasem so v Sloveniji, z nekaterimi redkimi izjemami, slabo izkoriščene.

D.10 Pedagoško delo

COBISS.SI-ID: 3963784