Z6-6855 — Zaključno poročilo
1.
Prostorska utesnjenost slovenskih kmetij

V prispevku na mednarodni konferenci je bila predstavljena metodologija vrednotenja razvojnega potenciala obmestnih kmetij, ki je pomembna podlaga za dolgoročno (prostorsko) načrtovanje razvoja slovenskega kmetijstva. Metodologija temelji na javno dostopnih prostorskih in statističnih podatkih, analizira in vrednoti pa značilnosti kmetij, ki kažejo njihov razvojni potencial in razvojne težnje v prihodnje.

B.03 Referat na mednarodni znanstveni konferenci

COBISS.SI-ID: 41170477
2.
Podnebno pametno kmetijstvo brez podnebno pametnega prostorskega načrtovanja?

Meteorološke in klimatološke meritve podnebnih sprememb v Evropi kažejo, da intenzivne padavine postajajo vse hujše in pogostejše. Zaradi vrste podnebnih in nepodnebnih vplivov sta se poplavna nevarnost in izpostavljenost poplavam na mnogih območjih povečali, zaradi česar so v polnem zagonu dejavnosti za uvedbo preventivnih ukrepov. Konflikti glede rabe tal ovirajo proces prilagoditve poplavam in razkrivajo kratkovidnost prostorskih načrtovalskih praks, ki so se izvajale v preteklosti. Na posterju je bila predstavljena študija Ljubljane in okoliškega podeželja, kjer je intenzivna urbanizacija v zadnjih desetletjih povečala poplavno ranljivost samega mesta in dolvodnih območij.

B.03 Referat na mednarodni znanstveni konferenci

COBISS.SI-ID: 38327085
3.
Je javno mnenje pomembno? Preobrazba slovenskih družinskih kmetij in silnice v ozadju

V predstavitvi za francoske kolege in študente na ustanovi ISARA-Lyon smo se osredotočili na kompleksnost zgodovinskih in geografskih dejavnikov, ki so korenito spremenili družbeno-ekonomsko strukturo slovenskega kmetijstva ter sprožili posebne ozemeljske procese, kot sta suburbanizacija in hitro drobljenje zemljišč.

B.04 Vabljeno predavanje

COBISS.SI-ID: 39977261
4.
Družbeni pomen geografskega preučevanja na primeru družinskih kmetij v Sloveniji in njihovih prostorskih izzivov

Predstavitev se je osredotočila na kompleksnost zgodovinskih in geografskih dejavnikov, ki so korenito spremenili družbeno-ekonomsko strukturo slovenskega kmetijstva ter sprožili posebne ozemeljske procese, kot sta suburbanizacija in hitro drobljenje zemljišč. V ta namen so bile predstavljene tri različne, a medsebojno povezane silnice, ki so v preteklosti oblikovale posebno strukturo družinskih kmetij v Sloveniji: 1. javna sprejetost kmetijstva v slovenski družbi po drugi svetovni vojni; 2. polkmetije in njihova vloga v preobrazbi obmestij; 3. prostorska omejenost kmetij v podeželskih in urbaniziranih naseljih.

B.04 Vabljeno predavanje

5.
Globalni izzivi in regionalni razvoj

V knjigi so obravnavani globalni izzivi in njihova vloga v regionalnem razvoju, s čimer smo želeli prispevati k razpravi, s katero bo mogoče na strokovno podprtih temeljih izoblikovati medsebojno usklajene ter potrebam prilagojene razvojne ukrepe.

C.02 Uredništvo nacionalne monografije

COBISS.SI-ID: 281641472