Z6-6855 — Zaključno poročilo
1.
Vrednotenje razvojnega potenciala obmestnih kmetij – Metodologija

V prispevku je predstavljena metodologija vrednotenja razvojnega potenciala obmestnih kmetij, ki je pomembna podlaga za dolgoročno (prostorsko) načrtovanje razvoja slovenskega kmetijstva. Temelji na javno dostopnih prostorskih in statističnih podatkih, analizira in vrednoti pa značilnosti kmetij, ki kažejo njihov razvojni potencial in razvojne težnje v prihodnje: vitalnost in stabilnost kmetij, širitveni potencial in konfliktnost, kakovost in strukturo kmetijskih zemljišč ter učinke prostorsko- načrtovalskih in varovalnih ukrepov na razvojni potencial. Metodologija je namenjena vrednotenju kmetij na obmestnih območjih, kjer se razvojni dejavniki razlikujejo od tistih na območjih z manj ugodnimi razmerami za kmetijstvo.

COBISS.SI-ID: 38578989
2.
Doseganje trajnostnega prostorskega razvoja v Alpah s participativnim načrtovanjem

Članek analizira pravne okvire participativnega načrtovanja v alpskih državah in ocenjuje njegovo vlogo pri doseganju trajnejšega prostorskega razvoja v Alpah. V raziskavi je bilo analiziranih 27 pravnih aktov iz sedmih alpskih držav in ugotovitve so pokazale, da se vloga sodelovanja deležnikov v prostorskem načrtovanju postopoma povečuje. Kljub temu to sodelovanje ostaja razmeroma šibko, zlasti zaradi njegove predpisane oblike in nezadostnega znanja med izvajalci o tem, kako ga izvajati. Za povečanje rabe participativnih procesov je pomembno 1) prepričati načrtovalske deležnike, da je sodelovanje ključno orodje za zagotavljanje trajnostnega prostorskega razvoja, ter 2) obveščati izvajalce o participativnih metodah in tehnikah.

COBISS.SI-ID: 38573101
3.
Prostorska utesnjenost slovenskih kmetij: kakšno vlogo pri tem igra urbanizacija?

Prostorska utesnjenost kmetij v Sloveniji še ni bila sistematično preučena, čeprav gre za pomemben razvojni vidik v kmetijstvu. Na to opozarjajo strokovnjaki s področij prostorskega načrtovanja, agrarne ekonomije in geografije. Prispevek predstavlja koncept prostorske utesnjenosti znotraj naselij, metodološki okvir za njeno merjenje ter razkriva povezanost med prostorsko utesnjenostjo kmetij ter urbanizacijo.

4.
Mednarodna razsežnost prostorskega razvoja Slovenije

V prispevku smo se osredotočili na prostorski razvoj v Alpah, pri čemer smo primerjali rezultate ankete o razvojnih vprašanjih alpskih občin ter kontekstualno analizo 32 dokumentov, strategij in načrtov, prek katerih smo prepoznavali skupne alpske izzive. Analiza je pokazala na razkorak med izzivi, kot jih dojemajo predstavniki občin ter izzivi, ki jih kot pomembne opredeljujejo posamezne države ali strokovna javnost. Za skladnejši prostorski razvoj smo z izsledki projektov z Območja Alp oblikovali priporočila za pet področij, in sicer: mreženje, povezanost med mestom in podeželjem, dostopnost do storitev splošnega pomena, podnebne spremembe in varstvo pred naravnimi nesrečami ter področje upravljanja in participativnega planiranja.

COBISS.SI-ID: 39060781