Z6-6855 — Letno poročilo 2015
1.
Vrednotenje razvojnega potenciala obmestnih kmetij – Metodologija

V prispevku je predstavljena metodologija vrednotenja razvojnega potenciala obmestnih kmetij, ki je pomembna podlaga za dolgoročno (prostorsko) načrtovanje razvoja slovenskega kmetijstva. temelji na javno dostopnih prostorskih in statističnih podatkih, analizira in vrednoti pa značilnosti kmetij, ki kažejo njihov razvojni potencial in razvojne težnje v prihodnje: vitalnost in stabilnost kmetij, širitveni potencial in konfliktnost, kakovost in strukturo kmetijskih zemljišč ter učinke prostorsko-načrtovalskih in varovalnih ukrepov na razvojni potencial. Metodologija je namenjena vrednotenju kmetij na obmestnih območjih, kjer se razvojni dejavniki razlikujejo od tistih na območjih z manj ugodnimi razmerami za kmetijstvo.

COBISS.SI-ID: 38578989
2.
Doseganje trajnostnega prostorskega razvoja v Alpah s participativnim načrtovanjem

Članek analizira pravne okvire participativnega načrtovanja v alpskih državah in ocenjuje njegovo vlogo pri doseganju trajnejšega prostorskega razvoja v Alpah. V raziskavi je bilo analiziranih 27 pravnih aktov iz sedmih alpskih držav in ugotovitve so pokazale, da se vloga sodelovanja deležnikov v prostorskem načrtovanju postopoma povečuje. Kljub temu to sodelovanje ostaja razmeroma šibko, zlasti zaradi njegove predpisane oblike in nezadostnega znanja med izvajalci o tem, kako ga izvajati. Za povečanje rabe participativnih procesov je pomembno 1. prepričati načrtovalske deležnike, da je sodelovanje ključno orodje za zagotavljanje trajnostnega prostorskega razvoja, ter 2. obveščati izvajalce o participativnih metodah in tehnikah.

COBISS.SI-ID: 38573101
3.
Ustvarjanje novih priložnosti za staro rudarsko pokrajino

Petsto let pridobivanja živega srebra je v Idriji povzročilo močno onesnaženo in degradirano pokrajino. V zadnjih desetletjih in zlasti po zaprtju rudnika sredi devetdesetih let 20. stoletja je mesto doživelo razmeroma uspešen prehod v druge, okolju prijaznejše panoge. Sam rudnik je bil preoblikovan v muzej, skupaj s širšim območjem pa je postal »geopark« in znamenitost, vpisana na Unescov seznam svetovne dediščine.

COBISS.SI-ID: 39267885