V okviru kromodinamike na mreži smo predstavili prvo študijo čarmonijevih resonanc, ki upošteva njihove možne razpade. Določili smo maso in razpadno širino za najlažjo vektorsko čarmonijevo resonanco ψ(3770) s simulacijo sipanja DD ¯ v p-valu. Dobljeni vrednosti se zadovoljivo ujemata z izmerjenimi. Določili smo tudi sipalno matriko za sipanje DD ¯ v s-valu, ki je relevantna za skalarne resonance. Poznana je namreč le najlažja čarmonijeva resonanca χc1(1P ), e vedno pa ni znano njeno prvo vzbujeno stanje. Naši rezultati v skalarnem kanalu mečejo luč na ta odprt problem in nakazujejo na morebitno skalarno stanje z maso med 3.9 in 4.0 GeV. Za rešitev problema bodo potrebne nadaljne simulacije na mreži in eksperimentalne raziskave.
COBISS.SI-ID: 2847588
Raziskali smo fenomenologijo kozmološke temne snovi, ki nosi kvantna števila kvarkovskih okusov. Pokazali smo, da stabilnost taksne snovi lahko zagotavlja naključna okusna simetrija Z3, ki je podgrupa okusne simetrije standardnega modela, ki ostaja ekstaktna tudi ob prisotnosti Yukawinih sklopitev. Proučili smo eksplicitno realizacijo taksnega scenarija v modelu z umeritveno grupo kvarkovskih okusov. Če interkaicje med vidno in temno snovjo potekajo pretežno preko izmenjave okusnih umeritvenih bozonov, kot smo pokazali za fermionsko temno snov, potem je masa temne snovi omejena med 0.5TeV in 5TeV (ob predpostavki izključno radiacijskih popravkov k masam komponent okusnega multipleta temne snovi). V splošnem takšne relacije ne obstajajo. To smo pokazali na primeru skalarne temne snovi, kjer interakcije med vidno in temno snovjo poteka pretežno preko Higgsovega portala. Za oba primera smo izpeljali omejitve iz meritev okusnih opazljivk, kozmoloških opazovanj, neposredne in posredne detekcije temne snovi, ter iskanj novih delcev na LHC.
COBISS.SI-ID: 29148455
V luči nedavno izmerjenega razpada h → τμ kolaboracije CMS smo sistematično analizirali posledice, ki jih ima Higgsov razpad s kršitvijo leptonskega okusa (LFV) z razvejitvenim razmerjem 1% na razširitve Standardnega modela. Pokazali smo, da lahko z razvejitvenim razmerjem h → τμ in drugimi meritvami Higgsovih lastnosti določimo spodnje meje na efektivne Higgsove Yukawa sklopitve, ki povezujejo tau leptone in mione. Nato smo demonstrirali povezavo med ustreznimi Higgsovimi in radiacijskimi razpadi leptonov, ki kršijo leptonski okus, ter v okviru efektivne teorije določili razvejitveno razmerje razpada τ → μγ, ki je v dosegu prihajajočega eksperimenta Belle II. V konkretnih modelih se je tipično izkazalo, da je omejitev τ → μγ prestroga in tako ne dovoljuje razlage h → τμ.
COBISS.SI-ID: 28675111
Pokazali smo, da je supersimetrična teorija poenotenja E6 z upodobitvami dimenzije 27, 351 in 78 v Higgsovem sektorju zmožna opisati tako zlom simetrije kot fermionske mase. Yukawin sektor z le dvema simetričnima matrikama opisuje vse kvarkovske in leptonske mase in mešalne kote. Model, ki ima poleg 11 parametrov v superpotencialu še ti dve simetrični matriki, je najboljši kandidat za realistično minimalno supersimetrično teorijo poenotenja E6.
COBISS.SI-ID: 29033767
Pokažemo, da je znotraj Levo-desno simetričnega modela, možno opaziti razpade Higgsovega bozona, ki kršijo leptonsko število. Ta proces je posledica mešanja standardnega Higgsovega bozona s tripletom, ki zlomi parnost. Posledično lahko Higgsov bozon vodi do izvora mase težkih Majorana nevtrinov. Za oceno dosega trkalnika LHC, je podana natančna študija signala leptonov z istim predznakom in hadronskimi curki. Ta proces je komplementaren obstoječim jedrskim in trkalniškim iskanjem zlomitve leptonskega števila in lahko testira energijsko skalo restavriranja parnosti tudi izven dosega ostalih direktnih iskanj.
COBISS.SI-ID: 28795175