V omenjeni študiji smo pokazali vpliv tlaka na retencijo makromolekul, kot so oligonukleotidi, plazmidna DNK in proteini, med separacijo na ionsko izmenjevalni koloni. Zadrževanje makromolekul je bilo močnejše pri višjem tlaku, poleg tega pa je bila sprememba odvisna od velikosti, oblike in fleksibilnosti molekule. Spremembe v zadrževanju imajo pomemben vpliv na prenos metode iz HPLC na UPLC sistem, kjer separacije potekajo hitreje in pri višjem tlaku. Tovrstne UHPLC metode so bolj zaželene pri raziskavah in razvoju v biofarmacevtiki, saj omogočajo hiter nadzor in karakterizacijo novo razvitih biološko podobnih zdravil. Dodaten parameter kvalitete kontrole bi tako lahko bil zamik retencijskega časa pri povišanem tlaku, ki bi nam glede na izsledke študije lahko omogočal razlikovanje med pravilno in napačno zvito obliko zdravila zaradi drugačnega zamika zadrževanja.
COBISS.SI-ID: 1538179011
Nanostrukturirana bizmutova film elektroda (nsBiFE) je bila pripravljena po ex-situ galvanostatskem postopku na nosilni elektrodi iz steklastega ogljika. Pri razvoju elektrode smo študirali: sestavo raztopin, medij, čas nanosa, tok, vrsto in trajanje pulza itd, elektrodo pa smo uporabili za anodno striping voltametrično določanje sledov Cd 2+ and Pb2+. V članku je bilo pregledano in optimizirano več pomembnih tehnoloških parametrov za izvedbo galvanostatskega postopka.
COBISS.SI-ID: 6198298
Avtorji so kot prvi predstavili železove mikrorakete, ki so s pomočjo generacije plinastega vodika sposobne gibanja v kislem okolju in omogočajo magnetno navigacijo po vnaprej določeni poti, kontrolirano nalaganje in odlaganje tovora ter formacijo kompleksnejših struktur (npr. mikroraketnih »vlakov«) preko magnetnih interakcij. Dodatna prednost je tudi njihova biokompatibilnost, nizka cena ter netoksičnost železa, ki ima hkrati tudi dobre feromagnetne in mehanske lastnosti ter omogoča daljšo življenjsko dobo v primerjavi s predhodnimi nano/mikroraketami. Dosežek predstavlja pomemben napredek na področju bio-kompatibilnih nano/mikro-motorjev za razvoj potencialnih in vivo medicinskih aplikacij, kot je npr. vodena tarčna dostava zdravilnih učinkovin.
COBISS.SI-ID: 1537406659
V raziskavi smo predstavili nov variabilni povezovalni indeks, ki omogoča razvoj novih modelov na osnovi kvantitativne relacije med kemijsko strukturo in lastnostjo snovi. Indeks je bil razvit za potrebe boljšega razumevanja mehanizmov reakcij hidroksilnih radikalov s hlaplnimi organskimi spojinami, ki v atmosferski kemiji veljajo za najpomembnejše. Z upoštevanjem medsebojnih vplivov vseh, tudi nepovezanih atomov oz. funkcionalnih skupin, nam razvit model omogoča oceno reaktivnosti posameznih delov molekule. Rezultati modeliranja hidroksilnih radikalov z alkani in nekonjugiranimi alkeni kažejo, da stopnja razvejanosti nastalega radikala pomembno vpliva na delno reakcijsko hitrost, npr. alilni ogljik ob dvojni vezi je veliko reaktivnejši kot je to trenutno upoštevano v globalnih atmosferskih modelih. To je pomemben dobrinos k boljšemu razumevanju nastanka sekundarnega organskega aerosola, saj s trenutnimi modeli napovemo tudi do 10-krat prenizke koncentracije sekundarnih organskih aerosolov. Modeliranje je bilo opravljeno z novim računalniški programom MACI, ki je bil razvit v naši raziskovalni skupini in je sedaj na voljo tudi mednarodni akademski sferi. S progamom MACI je možno modeliranje tudi z nekaterimi ostalimi variabilnimi topološkimi indeksi. Prednosti takšnih indeksov so v preprosti, hitrih izračunih, dobrih korelacijah in strukturni interpretaciji.
COBISS.SI-ID: 1536789955
Elektokemijska raziskava koordinacijskih spojin železovih fitatov s pomočjo HMDE in Au elektrode je pokazala zamik formalnega redoks potenciala zaradi višje stabilnosti železovega(III) fitata, ter da lahko počasen prenos naboja vodi do napačnega izračuna navideznih konstant stabilnosti, ki so izračunane zgolj na podlagi voltametričnih podatkov. Dokazali smo, da je ireverzibilna redukcija Fe(III) fitata difuzno-kontrolirana eno-elektronska reakcija, ter da elektronska konfiguracija in oktaedrična koordinacija železa povzroči inverzijo fitata iz ekvatorialne v aksialno konformacijo, ki tako tvori bolj stabilen kompleks. Intermediat železovega(II) fitata se močno adsorbira na obe uporabljeni elektrodi. Na podlagi voltametričnih podatkov smo za prevladujočo zvrst [FeIIIH3Phy]6– določili katodni koeficient prenosa naboja, difuzijski koeficient ter konstanto hitrosti k0, ter tako prispevali k boljšemu razumevanju biološko-pomembnih železovih fitatov, vključno z antioksidativnim in protirakavim delovanjem v živih organizmih.
COBISS.SI-ID: 1536395203
S preparativno HPLC smo separirali 57 komponent v komercialnih vzorcih melaminskih smol. Molekulske formule spojin smo določili z masno spektrometrijo visoke ločljivosti z razprševanjem v električnem polju in s kemijsko ionizacijo pri atmosferskem tlaku. Strukture smo dodatno potrdili z fourier transform infrardečo spektrometrijo in jedrsko magnetno resonanco. Pokazali smo, da se spojine v ionskem izvoru zaradi povišane temperature razpadejo. V raziskavi smo pokazali, da so v vzorcih prisotni v glavnem monomeri in dimeri. Na podlagi rezultatov bo med drugim mogoče tudi optimizirati proizvodni proces in iskati vplive na lastnosti melaminskih smol.
COBISS.SI-ID: 1536399043
Razvili in validirali smo metodo za določevanje atropina in skopolamina v samo 100 ?L človeške plazme. Spojini sta naravna, zelo strupena rastlinska alkaloida, ki ju najdemo v nekaterih razhudnikovkah. Priprava vzorca je zajemala obarjanje proteinov z acetonitrilom, ki mu je sledil korak koncentriranja. Analite in interni standard smo ločevali s tekočinsko kromatografijo na reverzni fazi z gradientno elucijo ter kvantificirali z masno spektrometrijo (trojni kvadrupol, pozitivna ESI ionizacija). Za kvantifikacijo smo uporabili spremljanje izbranih reakcij (SRM) v območju 0,10–50,00 ng/mL. Metodo smo validirali in določili ponovljivost znotraj dneva, ponovljivost med dnevi, mejo določitve (LOQ), mejo zaznave (LOD), matrični efekt za deproteinizirane vzorce plazme ter pravilnost. Vsi parametri so bili zadovoljivi. Metoda se lahko uporablja za določitev terapevtskih in toksičnih koncentracij obeh spojin. Uspešno smo jo uporabili za študijo farmakodinamskih in farmakokinetskih lastnosti obeh alkaloidov, v kateri so zbrali plazemske vzorce prostovoljcev v določenih časovnih obdobjih po zaužitju ajdove kaše z dodanimi nizkimi odmerki alkaloidov. Študija je bila izvedena z namenom določiti dovoljeno mejno vrednost teh alkaloidov v živilih. Izvedena je bila po množični zastrupitvi z ajdovo kašo, ki je bila onesnažena s semeni razhudnikovke Datura sp.
COBISS.SI-ID: 1712431
Raven antikoagulanta v odvzetih krvnih vzorcih lahko vpliva na rezultate hematoloških določitev. Prvi smo predlagali metodologijo, ki končnemu uporabniku omogoča, da preveri kakovost vakuumskih epruvet neposredno pred odvzemom krvi, in dokazali, da vse epruvete tudi znotraj roka uporabnosti ne izpolnjujejo zahtev standardov. S tem je pridobil notranji nadzor kakovosti v biomedicinskih laboratorijih, ki lahko zdaj zagotavljajo, da uporabljajo epruvete le dokler je njihova kakovost ustrezna. Zavedanje, da imajo laboratoriji tako metodologijo, lahko vpliva na proizvajalce in spodbudi njihova prizadevanja za nadaljnje izboljševanje kakovosti proizvodnje.
COBISS.SI-ID: 36397061
Uspešno smo prenesli in uporabili koncept omike pri študiju razgradnje materialov, na primeru papirjev zgodovinskega pomena. S “headspace“ analizo po predhodnem 24 urnem pospešenem staranju, smo določili glavne hlapne razgradne produkte papirja, ki sestavljajo vonj po starih knjigah. Vsebnost hlapnih organskih spojin smo s pomočjo multivariantne analize korelirali z lastnostmi papirja pomembnimi za ohranjanje papirjev zgodovinskega pomena.
COBISS.SI-ID: 33296901
V tem delu smo izpeljali teoretični okvir za določitev debeline adsorbiranega sloja iz meritev padca tlaka pri konvektivnih monolitnih medijih brez predpostavk o geometriji strukture por stacionarne faze. Predstavljene so enačbe za izračun natančnosti ocenjene debeline adsorbiranega sloja kot posledica merilne napake in približkov matematičnega modela. Ugotovili smo, da obstajajo optimalni eksperimentalni pogoji padca tlaka pri katerih je ocenjena debelina adsorbiranega sloja minimalna. Pokazali smo tudi, da lahko debelino adsorbiranega sloja določimo z manj kot 10% napako, pri čemer uporabimo široko območje eksperimentalnih pogojev. S skrbno izbiro dimenzij porozne plasti in pretokov lahko določimo debelino adsorbiranega sloja od subnanometerskih dimenzij do debeline več sto nanometrov. Metoda je bila eksperimentalno testirana na metakrilatnih monolitnih kolonah z uporabo mono-disperznih nanodelcev iz lateksa kot referenčnega standarda in dveh različnih proteinov. Metoda omogoča opazovanje adsorpcije v realnem času, kar bo omogočilo boljše razumevanje adsorpcijskih pojavov.
COBISS.SI-ID: 1537765571