MODES je ponudil diskusijo meje napovedljivosti v globalni perspecktivi. Rezultati analize nezanesljivosti globalnih analiz so pokazali, da je amplituda nezanesljivosti na večjih skalah večja. Največji del nezanesljivosti je v tropskih predelih v povezavi z pomanjkanjem opazovanj vetra in kompleksno dinamiko in asimilacijo podatkov. MODES je kvantificiral energijo v inercijsko-težnostnih (IG) valovih v celotnem spektru gibanj. Delež gibanj, povezan z valovanji tipa IG ni velik v primerjavi z ravnovesnimi gibanji, je pa njegova vloga je izjemno pomembna in zato je vrednotenje spektra IG gibanj v modelih vremena in klime izjemno pomembno.
COBISS.SI-ID: 348585
Fractions Skill Score (FSS) je prostorska verifikacijska metoda ki se uporablja za verifikacijo padavin iz numeričnega modela za napovedovanje vremena. Predhodne študije so pokazale da je FSS sposobna podati dobro oceno prostorske napake napovedi padavin. V študiji so se, z uporabo analitičnih in Monte-Carlo pristopov, določile lastnosti FSS v primeru naključno razporejenih idealiziranih padavin. To je omogočilo določitev kriterija, ki določa kdaj se lahko smatra da ima napoved uporabno vrednost. Analizirale so se tudi realne napovedi padavin iz operativnega modela Evropskega centra za srednjeročne napovedi (ECMWF) pri čemer je bila analiza narejena za 8 letno obdobje na območju Evrope z okolico. Ugotovljeno je bilo da se lahko v večini primerov napoved smatra za uporabno če FSS preseže vrednost 0.5. Preučeval se tudi vpliv velikosti domene ter vpliv bližine meje domene na FSS pri čemer je bilo ugotovljeno da mora biti za smiselno verifikacijo izpolnjen pogoj da je velikost domene večja kot so velikosti običajnih napak v poziciji padavin.
COBISS.SI-ID: 335273
Galah je tekoči visokoresolucijski spectroskopski pregled zvezd s ciljem razkrivanja zgodovine nastanka naše Galaksije, pri čemer želi razkriti lastnosti nekdanjih zvezdnih porodnišnic, katerih zvezde so sedaj razpršene po vsej Galaksiji. Galah opazuje naključni in le po magnitudi (V(14) omejeni nabor zvezd Cilj je opazovati kar milijon takih zvezd, trenutno pa imamo opazovanja 300,000 zvezd. Kot vedno vseh metode za obdelavo podatkov ne znajo pravilno ovrednotiti, kar je pomembno. Tu predstavljamo polavtomatsko klasifikacijsko shemo, ki odkrije zvezde z neobičajnimi morfološkimi lastnostmi njihovih spektrov. To nam omogoča, da te objekte, od katerih so nekateri potencialno problematični, označimo in tako ohranjamo integriteto celotnega nabora podatkov. Kot metodo uporabimo nedavno razvito metodo t-SNE, ki nam omogoča, da kompleksno visoko-dimenzionalno morfologijo spektralne informacije projeciramo v dve dimenziji, ob tem pa ohranjamo lokalne sorodnosti in različnosti med spektri. Večina, to je 178,483 spektrov od skupaj 209,533 obravnavanih, predstavlja običajne zvezde, medtem ko 31,050 spektrov 28,579 različnih zvezd uvrstimo v kategorijo spektrov, ki so ali problematični ali pa pripadajo posebnim tipom zvezd, kot so vroče zvezde, hladne kovinsko revne orjakinje, zvezde z molekularnimi absorpcijskimi pasovi, dvojne zvezde, zvezde z Balmerjevimi emisijami vodika, kombinacijami emisije in absorpcije Balmerjevih črt, s profili tipa P Laboda, obrnjenimi profili tipa P Laboda in mlade zvezde z opaznimi absorpcijami litija. Objavljamo tudi katalog klasifikacij z dodatnimi informacijami, ta pa je lahko dober vir za nadaljnja opazovanja in za populacijske studije kratkoživih faz zvezdne evolucije.
COBISS.SI-ID: 761217
Izbruh sevanja gama GRB 140430A je bil detektiran s satelitom Swift in zelo hitro, 124 sekund po detekciji, so se opazovanja pričela tudi na Teleskopu Liverpool, z optičnim polarimetrom RINGO3. V tem času je bil izbruh aktiven tudi v gama območju. V članku predstavimo optične svetlobne krivulje posnete simultano v treh barvah, zahvaljujoč novi generaciji optičnega polarimetra RINGO3, ter zgornje vrednosti stopnje optične polarizacije tega izbruha. Z analizo meritev iz različnih instrumentov (optični, rentgenski in gama detektorji) ugotovimo, da je zasij izbruha kompleksen in da ga težko razložimo v okviru standardne teorije zasijev. Relativno nizka zgornja vrednost polarizacije P ( 12% se ne sklada z nekaterimi zgodnjimi meritvami polarizacije v gama območju s sateliti INTEGRAL in IKAROS, kjer polarizacije dosegajo stopnje P ) 30%. To lahko pomeni, da je polarizacija tega izbruha intrinzično manjša, ali pa da so posamezne komponente zasija močno polarizirane na krajši časovni skali, vendar imajo različen polarizacijski kot, kar pri seštevanju signala izpovpreči celotno stopnjo polarizacije.
COBISS.SI-ID: 567937
V tem članku raziskujemo lastnosti konkretne protuberance na Soncu v mehki rentgenski svetlobi (SXR). Rentgenska opazovanja so bila narejena z rentgenskim teleskopom Hinode z uporabo dveh različnih filtrov. Oba imata vrh odziva blizu 10 Å, eden pa tudi sekundarni manjši vrh pri 170 Å, kar povzroča kontaminacijo SXR slik. Opazovana zatemnitev v obeh filtrih ima zelo velik vertikalni razpon. Položaj in oblika zatemnitve se lepo ujema s strukturo protuberance v slikah SDO/AIA. Najprej smo raziskali možnost, da zatemnitev povzroča rentgenska absorpcija. Vendar so podrobni izračuni optične debeline v tem spektralnem območju jasno pokazali, da je ta vpliv povsem zanemarljiv. Alternativna razlaga je torej prisotnost obširnega območja z velikim emisijskim primanjkljajem, ki ga lahko povzroča prisotnost hladne prominenčne plazme v sicer vroči koroni. Za nastanek opažene zatemnitve mora biti udeleženo zelo obsežno območje vzdolž smeri gledanja, ki ima velikost blizu sto tisoč kilometrov. To območje razlagamo kot hrbtenico protuberance, kar se sklada tudi z SDO/AIA opazovanji v ekstremni ultravijolični svetlobi.
COBISS.SI-ID: 548225