Članek opisuje medlaboratorijsko primerjavo (ILC) meteoroloških in hidroloških kalibracijskih laboratorijev na področju temperature, vlažnosti in tlaka. ILC so organizirali Regionalni instrumentacijski center (RIC) Svetovne meteorološke organizacije (WMO) na Agenciji za okolje in Univerza v Ljubljani, Fakulteta za elektrotehniko, Laboratorij za meroslovje in kakovost kot akreditirani ponudnik za preverjanje usposobljenosti skladno s standardom ISO/IEC 17043: 2010. ILC je bila organizirana na ciljnem območju regionalnega združenja VI (Evropa) WMO. Protokol in postopek za ILC sta bila razvita v okviru evropskega metrološkega raziskovalnega projekta (EMRP) MetoMet2 s strani UL-FE. Udeleženci so uporabili svoje standardizirane postopke za kalibracijo. Zaradi velikega števila sodelujočih laboratorijev (18) iz 17 držav je bila medlaboratorijska primerjava organizirana v dveh zankah, ki sta bili povezani s štirimi povezovalnimi laboratoriji. Članek predstavlja obdelavo podatkov, postopek povezovanja in glavne rezultate za vse tri kategorije (temperatura, vlažnost in tlak).
COBISS.SI-ID: 12364884
Industrijska uporaba sevalnih termometrov (RT) postaja vse bolj pogosta zaradi določenih prednosti in široke razpoložljivosti trga. Za kalibracijo teh instrumentov se običajno uporabljajo viri sevanja (črna telesa), ki so v večini primerov usmerjeni vodoravno. Za črna telesa, ki temeljijo na termostatiranih kopelih, to zahteva uporabo prilagojenih kopeli s stranskimi odprtinami. Ta dokument predstavlja edinstveno zasnovo vertikalnega črnega telesa na osnovi kopeli, ki se lahko potopi v običajne kalibracijske kopeli brez sprememb v kopeli. Predstavljena je metoda, rezultati in analiza mednarodne primerjave, ki primerja to navpično črno telo, standardna horizontalna črna telesa in predhodno vertikalno zasnovo črnega telesa.
COBISS.SI-ID: 11773012
Članek opisuje načrtovanje in analizo brezkontaktne merilne naprave za merjenje spremenljivosti srčnega utripa
COBISS.SI-ID: 11961684
Razvili smo nov, brezkontaktni optični merilni sistem za merjenje površinske vlage v materialih. Merilni sistem deluje na podlagi absorpcije svetlobe NIR laserja. Sestavljen je iz dveh laserskih diod, ene z valovno dolžino, ki se v vodi absorbira, in druge, na katero vlaga tako rekoč ne vpliva. Za detekcijo sta uporabljeni dve InGaAs fotodiodi. Odziv senzorja smo izmerili vgrajeni sistemom za zajem podatkov NI CompactRIO in ovrednotili z uporabo analizatorja vlage.
COBISS.SI-ID: 10861652
Članek opisuje postopek za meroslovno ovrednotenje meritev prevodnosti kože. Tri komercialne naprave za merjenje prevodnosti kože so bile primerjalno umerjene z referenčnim digitalnim ohmmetrom. Kombinirana merilna negotovost metrov prevodnosti kože je bila izračunana s pomočjo negotovosti referenčnega instrumenta in negotovosti zaradi ponovljivosti, obnovljivosti, ločljivosti in pogojev okolja. Analiza negotovosti je pokazala, da so prispevki zaradi ločljivost in občutljivost merilne naprave zanemarljive v primerjavi z negotovostjo merilne metode.
COBISS.SI-ID: 9940052
V članku je predlagana metoda za vrednotenje moči na podlagi standarda IEEE 1459-2010 v času merjenja, ki je čim bliže dolžini periode spreminjajočega se signala. Uporablja se neparametrični način vrednotenja v frekvenčnem prostoru. Učinkovitost vrednotenja in sledenja parametrom moči je prikazana na realnih signalih pri kratkem stiku v elektroenergetskem sistemu.
COBISS.SI-ID: 12311636
V članku je obširno predstavljen razvit numerični model, namenjen modeliranju prenosa toplote s prevajanjem in sevanjem, ki je bil uporabljen za modeliranje toplotnih izgub v odprtih celicah strdišč kovin. Poleg rezultatov modeliranja so predstavljeni tudi eksperimentalni rezultati, ki potrjujejo delovanje modela. Glavni namen članka je analiza in ocena temperaturnega pogreška zaradi izgubnega toplotnega sevanja v steklenih delih celice.
COBISS.SI-ID: 10944596
Poglavje v knjigi Design, modeling and testing of data converters obravnava neenakomerno diferenčno kvantizacijo s poudarkom na dinamiki analogno-digitalne (A/D) pretvorbe. Tu se pojavi razmerje med številom referenc za generiranje ločljivostnih nivojev in številom korakov pretvorbe. Diferencialno sledilna bbitna A/D pretvorba daje boljše rezultate kot klasična A/D pretvorba s sukcesivnim aproksimativnim postopkom zaradi bkrat večjega števila vzorčnih točk in adaptivne lastnosti, da vsak predhodni korak k signalu postane središče opazovanja z eksponentno povečano ločljivostjo v novem koraku. Upoštevajoč skupaj sistematični in naključni pogrešek pri vrednotenjuparametrov signalov kaže na prednost adaptivne A/D pretvorbe pri nižjih vrednostih vzorčnega razmerja.
COBISS.SI-ID: 10206548
V članku predlagamo proceduro za ovrednotenje naprav za merjenje prevodnosti kože in mejne vrednosti parametrov. Procedura je bila testiranja na primeru testiranja brezžične naprave.
COBISS.SI-ID: 10767956
V članku je predstavljena nova metoda za neposredno merjenje sprememb v zračni reži pri elektromotorjih z direktnim pogonom. Spremembe širine zračne reže so lahko posledica različnih vrst ekscentričnosti, kar lahko v ekstremnih primerih povzroči mehanski stil med statorjem in rotorjem, kar lahko vodi do okvare motorja. Predlagana je nova merilna metoda z uporabo senzornega sistema, integriranega v zračno režo motorja, za neposredno merjenje njegove širine v statičnem ali dinamičnem stanju. Uporablja optični senzorski sistem za merjenje refleksije infrardečega sevanja med rotorjem in statorjem. Metoda je validirana z uporabo vzporednega merilnega sistema, ki uporablja analogni Hall senzorski sistem, ki meri spremembo gostote magnetnega pretoka. Oba merilna sistema sta kalibrirana tako, da so bila primerjana z referenčnim laboratorijskim merilnim sistemom, sestavljenim iz kamere in objektiva.
COBISS.SI-ID: 12414548