V članku je obširno predstavljen razvit numerični model, namenjen modeliranju prenosa toplote s prevajanjem in sevanjem, ki je bil uporabljen za modeliranje toplotnih izgub v odprtih celicah strdišč kovin. Poleg rezultatov modeliranja so predstavljeni tudi eksperimentalni rezultati, ki potrjujejo delovanje modela. Glavni namen članka je analiza in ocena temperaturnega pogreška zaradi izgubnega toplotnega sevanja v steklenih delih celice.
COBISS.SI-ID: 10944596
Razvili smo nov, brez-kontaktni optični merilni sistem za merjenje površinske vlage v materialih. Merilni sistem deluje na podlagi absorpcije svetlobe NIR laserja. Sestavljen je iz dveh laserskih diod, ene z valovno dolžino, ki se v vodi absorbira, in druge, na katero vlaga tako rekoč ne vpliva. Za detekcijo sta uporabljeni dve InGaAs fotodiodi. Odziv senzorja smo izmerili vgrajeni sistemom za zajem podatkov NI CompactRIO in ovrednotili z uporabo analizatorja vlage.
COBISS.SI-ID: 10861652
Članek predstavlja metodo vrednotenja temperature s pomočjo hitre digitalne kamere z vizualizacijo vidne svetlobe, kakršne se uporabljajo v proizvodnem procesu mineralne volne. Predlagana metoda ustrezno rešuje tehnološke in procesne zahteve glede temperature v proizvodnji mineralne volne in znatno izboljšuje prostorsko in časovno ločljivost izmerjenih temperaturnih polj. Poleg tega je zelo stroškovno učinkovita v primerjavi z drugimi brezkontaktnimi metodami za merjenje temperaturnega polja, kot so infrardeči termometri. Pri temperaturi med 800 ° C in 1500 ° C je na razpolago območje merjenja temperature z eno kalibracijsko točko in brez prilagoditve nastavitev kamere približno 300 K. V primeru stacionarnega črnega telesa ima naša metoda odstopanja manj kot 5 K od referenčne temperature (izmerjene s termočlenom), če je pravilno umerjen in manj kot 100 K od kalibracijske točke. Postopek smo preskusili tudi z vizualizacijo vrteče taline v proizvodnem procesu mineralne volne. Za rezultirajoča temperaturna polja so značilne zelo dobre prostorske in časovne ločljivosti.
COBISS.SI-ID: 14157083
V članku je prikazan način merjenja in neparametričnega določanja fazne razlike z močnejšo potlačitvijo spektralnega iztekanja. Fazna razlika je določena z uporabo koeficientov diskretne Fourierjeve transformacije okoli lokalnih temenskih vrednosti komponent spektra. Pri vrednotenju se uporabljajo okna Rife-Vincent razred I (RV1) in okna MSL, ki imajo najmanjšo vrednost stranskega grebena frekvenčnega spektra. Z izbiro ustreznega reda okna v odvisnosti od medfrekvenčne porazdelitve komponent se dosegajo z MSL okni zelo nizke vrednosti pogreška zamika in naključnega šumnega del pogreška v primerjavi z okni RV1.
COBISS.SI-ID: 10986324
Cilj predstavljene studije je uporaba socialnega signala obotavljanja v pogovornem priporocilnem sistemu in opazovanje vpliva le-tega na kvaliteto uporabniske izkusnje. Priporocilni sitem je nastavljal stopnjo razlicnosti prikazanih vsebin glede na razpoznan socialni signal. Rezultati so pokazali, da je uporabniska izkusnja znacilno boljsa ob uporabi socialnega signala.
COBISS.SI-ID: 10520916