Med 6. in 10. septembrom 2015 smo v Portorožu na osnovi naše pobude organizirali prvi svetovni kongres o elektroporaciji. Kongresa se je udeležilo 400 udeležencev iz 48 držav in 6. kontinentov. Od tega je bilo prijavljenih 376 prispevkov, in sicer 231 v obliki predavanj in 162 v obliki posterjev. V sklopu kongresa smo organizirali tudi tekmovanje za mlade znanstvenike. Prijavilo se je 51 udeležencev, izmed teh pa je bilo izbranih 21 finalistov razdeljenih v tri kategorije. Srečanje je bilo organizirano z namenom združevanja raziskovalcev z različnih področij, različnih strokovnih znanj, ki so vključeni v temeljne raziskave ali v razvoj aplikacij, ki temeljijo na elektroporaciji in uporabi pulznih električnih polj visoke intenzivnosti. Cilj je bil ustvariti stimulativno okolje, ki bi omogočalo interdisciplinarno razpravo, predstavitev najnovejših dosežkov in izmenjavo znanja. Ta cilj je bil dosežen, pa tudi sicer kongres ocenjujemo za uspešnega, saj je naslednji, 2. kongres že v pripravi in bo potekal septembra 2017 v Norfolku v ZDA.
B.01 Organizator znanstvenega srečanja
COBISS.SI-ID: 280922880Tehniški muzej Slovenije, Fakulteta za elektrotehniko Univerze v Ljubljani in Društvo za medicinsko in biološko tehniko Slovenije so skupaj izdali knjigo z naslovom Biomedicinska tehnika v Sloveniji: s tehniko do zdravja. Biomedicinska tehnika je eno najhitreje razvijajočih se znanstvenotehnoloških področij na svetu in ima vse večji vpliv na naše zdravje in kakovost življenja, ta trend pa se bo nadaljeval tudi v prihodnosti. Knjiga avtorjev dr. Romane Erhatič Širnik, dr. Oresta Jarha in prof. dr. Damijana Miklavčiča, k nastanku katere so pripomogli številni sodelavci, opisuje šest desetletij razvoja biomedicinske tehnike v Sloveniji in je pomembna tako kot dokumentarno gradivo kot tudi za popularizacijo biomedicinske tehnike in njeno afirmacijo v Sloveniji.
C.02 Uredništvo nacionalne monografije
COBISS.SI-ID: 280812544Osnovni gradnik vsakega živega organizma je celica. In celica ima membrano, ki uravnava pretok snovi v in iz celice in jo tako tudi ščiti pred zunanjimi vplivi. Včasih pa želimo v celico vnesti snovi, za katere ne obstajajo transportni mehanizmi. Ko jemo zelenjavo ali meso, želijo naši encimi vstopiti v celice hrane, da iz njih dobijo čimveč hranljivih snovi. Ko želimo stisniti pomarančni sok, moramo predreti celično membrano. In ko želimo zdraviti tumorje, mora zdravilo priti v celico. Kako odpremo celico? Tehnologija, ki to zmore, je elektroporacija. Z njeno pomočjo lahko bolj učinkovito zdravimo tumorje, lahko iztisnemo več soka iz sadja, z njo lahko celo kuhamo. Širok spekter uporabe te metode smo v enourni oddaji na poljuden način predstavili širši javnosti.
F.35 Drugo
COBISS.SI-ID: 2115451Novembra 2016 smo uspešno organizirali in izvedli že deseto mednarodno znanstveno delavnico in podiplomski tečaj "Electroporation-based technologies and treatments". Delavnica je bila prvič izvedena leta 2003 in smo jo na začetku organizirali na dve leti. Zaradi njenega uspeha in vedno večjega zanimanja s strani študentov in raziskovalcev s področja poteka od leta 2011 naprej vsako leto, do sedaj pa smo gostili 645 udeležencev iz 38 držav. Predavatelji so najuglednejši svetovni strokovnjaki kot na primer Lluis M. Mir, Jim Weaver, Marie-Pierre Rols, Boris Rubinsky, Gregor Serša, Mounir Tarek, Justin Teissié, P. Thomas Vernier, Rafael Davalos, Pouyan Boukany, Dietrich Knorr, Eugene Vorobiev, Javier Raso, Maja Čemazar, Julie Gehl, Antoni Ivorra, Henry Jäger, Rodney P. O'Connor, Veronique Preat, in drugi. Podiplomska šola sodi tudi v kreditni sistem evropskega doktorskega študija in je hkrati akreditirana pri Zdravniški Zbornici Slovenije. Zdravniki z udeležbo na delavnici tako prejmejo certifikat stalnega podiplomskega usposabljanja CME (Continuing Medical Education), študenti pa za opravljeni izpit pri predmetu "Elektroporacija v biologiji, biotehnologiji in medicini" (koda J-2-441) interdisciplinarnega doktorskega študija Biomedicine na Univerzi v Ljubljani prejmejo 5 točk ECTS.
B.01 Organizator znanstvenega srečanja
COBISS.SI-ID: 287066112Prof. dr. Tadej Kotnik iz programske skupine je 8. novembra 2015 nastopil z govorom na največjem nacionalnem dogodku TEDx Ljubljana v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma, kjer je opisal predpostavko, da nezanemarljiv delež horizontalnega prenosa genov v naravi poteka z abiotskimi mehanizmi: povečanje prepustnosti celične membrane zaradi udara strele v površinske vode (elektroporacija), cikle zmrzovanja in tajanja v polarnih vodah (krioporacija) ter vrtinčenje peska v priobalnih voda in strugah (mehanoporacija). Na dogodku v Cankarjevem domu je bilo prisotnih 1600 gledalcev, govor pa je bil v živo prenašan tudi na spletu.
B.04 Vabljeno predavanje