P3-0019 — Letno poročilo 2015
1.
Prehrana ploda

Poglavje v prvem učbeniku s področja Klinične prehrane v Sloveniji. Klinična prehrana se uveljavlja kot samostojno medicinsko področje pri nas in po svetu. Na temelju izhodišč Praške deklaracije leta 2009, katera so leta 2010 dobila podporo v Evropskem parlamentu, je nastala iniciativa ONCA (Optimal Nutritional Care for All), kateri se je leta 2012 pridružila tudi Svetovna zdravstvena organizacija. Aktivnosti ONCA so usmerjeni k zmanjševanju podhranjenosti, ki stane EU 170 miljard evrov letno. ONCA aktivnosti so usmerjene v uvedbo elementov prehranske oskrbe na vseh nivojih zdravstvenega sistema, vključno z izobraževanjem vseh zdravstvenih delavcev.

F.23 Razvoj novih sistemskih, normativnih, programskih in metodoloških rešitev

COBISS.SI-ID: 31985625
2.
Hipoglikemija pri zastrupitvi z venlafaksinom

Diabetes tipa II pogosto spremlja staranje, še posebno pri osebah s prekomerno telesno težo. Prispevek opisuje možno uporabo venflaxina za terpijo diabetesas, saj pri velikem delu pacientov s predoziranjem venlafexina opazimo hipoglikemijo. Ta nastane zaradi od inzulina neodvisnega vstopa glukoze v celice. Prevelik odmerek venlafaksina lahko povzroči dolgotrajno hipoglikemijo ob normalnem nivoju insulina. Najverjetnejši vzrok hipoglikemije zaradi venlafaksina je povečan prevzem glukoze v periferna tkiva. To je lahko povezano s povečanim sproščanjem serotonina, saj pri podganah serotonin sprošča endorfin beta in poveča porabo glukoze v mišicah s spodbujanjem opioidnega mi receptorja, kar pa poteka neodvisno od nivoja insulina. Poleg tega bi lahko venlafaksin povečal prehod glukoze v periferna tkiva ali/in zavrl glukoneogenezo v jetrih tudi z neposrednim delovanjem na opioidne mi receptorje, saj je venlafaksin strukturno zelo podoben tramadolu, ki je znan agonist opioidnih mi receptorjev in vzrok hipoglikemije. Zaključimo lahko, da bi povečan prevzem glukoze v periferna tkiva zaradi venlafaksina lahko vplival na pristop k zdravljenju sladkorne bolezni in depresije, ki se pogosto pojavljata hkrati.

F.12 Izboljšanje obstoječe storitve

COBISS.SI-ID: 31706329
3.
Inteligentne informacijske tehnologije "v oblaku" v centru za zastrupitve - uporaba v konzultantskem servisu in nacionalnem registru zastrupitev

Center za zastrupitve Univerzitetnega kliničnega centra LJ, učne bolnišnice ULMF, ima osrednjo vlogo pri obravnavi zastrupljencev v Sloveniji. Zaradi tega je tudi osrednja ustanova za konzultacije vseh zdravstvenih ustanov, pri obravnavi bolnikov, ki so se namerno ali naključno zastrupili. Razvoj storitev "v oblaku" in informacija o njegovi uporabi bistveno prispeva k ustreznemu zdravljenju v teh primerih.

F.15 Razvoj novega informacijskega sistema/podatkovnih baz

COBISS.SI-ID: 32220121
4.
Ultrazvočno vodena aplikacija kontrastnega sredstva za magnetnoresonančno artrografijo ramenskega sklepa

V letu 2015 smo na Evropskem kongresu radiologov objavili izkušnje z uvedbo nove ultravočno vodene punkcijo ramenskega sklepa s posteriornim pristopom za aplikacijo gadolinijevega kobntrastnega sredstva pred izvedbo MR artrografije ramenskega sklepa.

F.21 Razvoj novih zdravstvenih/diagnostičnih metod/postopkov

COBISS.SI-ID: 2748076
5.
Spletno prijavljanje domnevnih neželenih učinkov zdravil

Poročanje o domnevnih neželenih učinkih zdravil Nacionalnemu centru za farmakovigilanco v Centru za klinično toksikologijo in farmakologijo (UKC Ljubljana) je obvezno za vse zdravstvene delavce. Nacionalni center za farmakovigilanco zbira in ocenjuje poročila o domnevnih neželenih učinkih zdravil ter poročila z ocenami posreduje Javni agenciji za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP), ki vodi nacionalno podatkovno zbirko neželenih učinkov zdravil in objavlja letna poročila o prejetih poročilih v Republiki Sloveniji. V letu 2015 smo v Nacionalni center za farmakovigilanco in s tem v Sloveniji uvedli tudi spletno prijavljanje domnevnih neželenih učinkih zdravil. Spletna stran je dosegljiva na naslovu http://kf.kclj.si. Z uvedbo spletnega poročanja in povezovanja z bolnišničnimi informacijskimi sistemi pričakujemo nadaljnje naraščanje prejetih poročil o neželenih učinkih zdravil.

F.04 Dvig tehnološke ravni

COBISS.SI-ID: 32222425