P5-0126 — Zaključno poročilo
1.
Kompetence za demokratično kulturo

Na povabilo Sveta Evrope dr. Zgaga sodeluje v mednarodni ekspertni skupini za kompetence za demokratično kulturo in medkulturni dialog (CDCID). Naloga strokovne skupine je oblikovati referenčni okvir kompetenc za demokratično kulturo, ki ga bo mogoče prilagoditi za uporabo v osnovnih in srednjih šolah ter na visokošolskih zavodih in v poklicnem usposabljanju po vsej Evropi. Dokument (2016) vsebuje konceptualni model kompetenc, ki jih naj bi jih pridobili učenci, dijaki in študenti za učinkovito sodelovanje v kulturi demokracije in za življenje v miru, skupaj z drugimi v kulturno raznolikih demokratičnih družbah. Model dopolnjujejo smernice za implementacijo in nabor testiranih deskriptorjev kompetenc (izide spomladi 2018). Model se bo uporabljal za podporo pri sprejemanju odločitev in načrtovanju izobraževalnega procesa in kot pomoč izobraževalnim sistemom pri pripravi učencev za življenje v vlogi kompetentnih demokratičnih državljanov. Povzetek je bil doslej preveden v 14 jezikov, vključno s slovenščino (http://www.coe.int/en/web/education/competencesfor- democratic-culture). Slovensko ministrstvo se je že odločilo za uporabo modela v našem izobraževalnem sistemu in je povabilo našega vodjo k sodelovanju v tem prizadevanju (gl. npr. [COBISS.SI-ID 11888201])

D.03 Članstvo v tujih/mednarodnih odborih/komitejih

COBISS.SI-ID: 11013193
2.
Izobraževanje učiteljev za večjezično in večkulturno okolje

Dr. Peček Čuk je bila pred petimi leti imenovana za predstavnico Slovenije v mreži ENTEP (posvetovalna skupina za spodbujanje sodelovanja med državami članicami Evropske unije glede politik izobraževanja učiteljev), leta 2014 pa je bila izvoljena za predsednico mreže. Naloge so predvsem vodenje in koordinacija dela mreže, organizacija sestankov mreže, vključno z znanstvenimi konferencami (gl. npr. COBISS 10498889, 11796553, 11536201) in publiciranjem. ENTEP razvija priložnosti za učenje drug od drugega, spodbuja analizo in primerjavo politik in izmenjavo dobrih praks ter oblikuje pobude za sprejem na nacionalni in evropski ravni. Osrednji cilji so: prispevati k dvigu kakovosti izobraževanja učiteljev, razvijati evropske razsežnosti v izobraževanju; izboljšati javno podobo učiteljskega poklica; izboljšati medsebojno zaupanje v kvalifikacije za poučevanje, ki jih podeljujejo države članice; spodbujanje mobilnosti učiteljev v Evropski uniji. Dr. Peček Čuk je med drugim sourednica monografije (COBISS 11318345), soavtorica uvodnega poglavja (COBISS.SI-ID 11318601) in avtorica zaključnega poglavja (COBISS.SI-ID 11318857). Monografijo sestavlja 13 študij iz 9 držav in obravnava primere politik in praks, povezanih z oblikovanjem učinkovitih programov izobraževanja učiteljev za delo v oddelkih, v katere so vključeni učenci iz različnih kulturnih in jezikovnih okolij. Namen monografije je spodbuditi diskusijo o učinkovitem izobraževanju učiteljev z vidika kulturne in jezikovne raznolikosti v razredih in šolah, in sicer tako znotraj institucij, ki izobražujejo bodoče učitelje, kot med tistimi, ki oblikujejo politike izobraževanja v Evropi. Prispevki odražajo na eni strani osebni raziskovalni angažma avtorjev, na drugi pa nacionalni pomen, ki ga ima to vprašanje v njihovih državah.

D.03 Članstvo v tujih/mednarodnih odborih/komitejih

COBISS.SI-ID: 11318345
3.
Dobre prakse za inkluzijo v šolah

Znotraj evropskega projekta EBE EUSMOSI, ki ga za Slovenijo koordinira dr. Darja Zorc Maver, smo raziskovali dobre prakse inkluzije v šolah v Španiji, Italiji, na Hrvaškem in v Sloveniji. Na osnovi ekspertnih analiz smo oblikovali skupne kriterije za uspešno inkluzijo. Izdelali smo anketni vprašalnik, ki so ga izpolnjevali eksperti in učitelji v vseh omenjenih državah. Rezultati primerjave dobrih praks so pokazali, da je razumevanje in izvajanje inkluzije odvisno od mnogih kulturnih, zakonodajnih in sistemskih dejavnikov. Na osnovi dobljenih analiz smo izdelali priporočila za izboljšanje inkluzije v šolah, ki jih bodo lahko uporabljali odločevalci v vseh štirih navedenih državah. V vseh državah je potrebno posvetiti več pozornosti različnim oblikam izobraževanja učiteljev. Postopki diagnosticiranja in razvrščanja otrok so predolgi, preveč birokratski in bi jih kazalo poenostaviti. Pomemben vidik predstavlja ustrezna pripravljenost in opremljenost učiteljev za inkluzijo, tako emocionalna kot osebnostna. Priporočila, ki so bila povzeta iz rezultatov raziskave, bomo poskušali integrirati tudi v evropske politike na področju inkluzije.

D.06 Zaključno poročilo o tujem/mednarodnem projektu

COBISS.SI-ID: 11888457
4.
Cestno brezdomstvo v Ljubljani

Dr. Dekleva in dr. Razpotnikova sta s pomočjo izvedbe hitre terenske raziskovalne akcije (RNA – rapid needs assessment) z naslovom »Vidno in moteče cestno brezdomstvo na območju središča Ljubljane« vzpostavila stik s cca 75 brezdomnimi osebami, ki preživljajo dneve na ulicah Ljubljane in sodelujejo v vedenjih, ki lahko motijo in ogrožajo mimoidoče. Na osnovi terenskih stikov z njimi ter fokusnih skupin s strokovnjaki je bilo oblikovanih devet priporočil za ravnanje, od katerih sta prvi dve: povečati dostopnost prilagojenih in zelo nizkopražnih nastanitvenih možnosti ter razvijanje in izvajanje več proaktivnega, asertivnega, sistematičnega in kontinuiranega terenskega dela. Analiza opozarja na nove populacije brezdomnih (brezdomne družine, tujci) in na potrebo po več preprečevalnega (antideložacijskega) dela. Priporočila se od leta 2016 že uresničujejo v okviru novega modela uličnega dela in so pomembna vplivala na razumevanja financerjev ter izvajalcev tovrstnega dela po Sloveniji.

F.11 Razvoj nove storitve

COBISS.SI-ID: 10876745
5.
Končan razvoj mobilne aplikacije »U-experience«

Pomemben del raziskovalnega dela naše skupine je usmerjen v razvoj izboljšanih metodoloških pristopov za zajemanje fenomenoloških podatkov; delo vodi dr. Kordeš. V okviru tega dela raziskovanja smo razvili tehniko zajemanja fenomenoloških podatkov, bazirano na modificirani metodi deskriptivnega vzorčenja izkustva (DVI) in podprto z aplikacijo za mobilno platformo iOS. Od leta 2013 smo aplikacijo testirali na različnih raziskovalnih problemih, v 2015 pa smo omogočili javni (brezplačen) dostop do aplikacije U-experience, ki je bila sprejeta na omrežno platformo iTunes. Aplikacija omogoča raziskovalcem sestavo individualiziranega raziskovalnega načrta, ki se avtomatsko prenese na mobilne naprave udeležencev in omogoča realno-časovno spremljanje specificiranih aspektov doživljajske pokrajine. Aplikacija je namenjena širokemu spektru fenomenoloških raziskav, hkrati pa je uporabna kot individualni pripomoček za introspektivno spremljanje in mapiranje lastnega izkustva. Trenutno je trgu več podobnih aplikacij, katerih večina dodatno še ponuja analizo zbranih podatkov. V primerjavi ima naša aplikacija dober konkurenčni potencial. Z dodatkom spletnega portala in paketa za analizo bi U-experience imel pomembno prednost pred obstoječimi rešitvami.

F.15 Razvoj novega informacijskega sistema/podatkovnih baz