P5-0126 — Letno poročilo 2017
1.
Izobraževanje in nujnost stalnih sprememb, ali o "kraljih" in "filozofih"

Vodjo programske skupine je organizacijski odbor ECER 2017, to je največje evropske znanstvene konference na področju edukacijskih študij, povabil za plenarnega predavatelja in sicer v okviru »konference mladih raziskovalcev« (the Emerging Researchers' Conference), ki predhaja glavni konferenci. Tema konference je bila »Reforma izobraževanja in imperativ stalnih sprememb: ambivalentne vloge politike in edukacijskega raziskovanja«. Predavanje izhaja iz argumenta, da je v modernih demokratičnih družbah medsebojni odnos med izobraževalno politiko in izobraževalnimi raziskavami predpogoj za učinkovito modernizacijo in sistemsko reformo izobraževalnega sistema. Smatra se, da izobraževalna politika ne bi smela temeljiti na nepreglednih in spornih odločitvah, ki jih podpirajo določena ideološka prepričanja, izobraževalne raziskave pa ne bi smele biti zaklenjene v "slonokoščenih stolpih". Vendar podroben premislek vodi do zaključka, da je to razmerje zapleteno in ambivalentno, kot je navedeno v temi letošnje konference. Zahteve, ki jih postavlja potreba po "učinkovitem" vodenju, vzpostavijo diskurz, ki je v mnogih točkah bistveno drugačen od diskurza, ki ga postavlja potreba po nepristranskem "iskanju resnice". Raznolikost in nasprotje teh dveh diskurzov ni odkritje našega časa. Če je Platon na eni strani sanjal o »filozofu-kralju«, mu je precej kasneje Kant odgovoril, da utopije, v kateri »kralji filozofirajo in filozofi postanejo kralji, ni pričakovati" niti "želeti". Predavanje je ponudilo premislek o tem, kako se ta dihotomija odraža v našem času, in o dilemah, s katerimi se sooča sedanja, a verjetno tudi naslednja generacija raziskovalcev in oblikovalcev politik.

B.04 Vabljeno predavanje

COBISS.SI-ID: 11675977
2.
V središču pozornosti: ocenjevanje in evalvacija dela učiteljev

Članica raziskovalne skupine je aktivno sodelovala in soorganizirala dve znanstveni srečanji o ocenjevanju in evalvaciji dela učiteljev (poleg tega prispevka gl. še COBISS 11796553). Na obeh se je razpravljalo o različnih konceptualnih vprašanjih ocenjevanja in evalvacije dela učiteljev, poleg tega pa so bili predstavljeni tudi konkretni primeri praks ocenjevanja in evalvacije dela učiteljev iz različnih držav. Namen znanstvenih srečanj je bil analiza različnih pogledov, izkušenj in znanj povezanih s tematiko, kakor tudi zbrati čim več relevantnih, učinkovitih primerov, ki bi lahko dali nove vpoglede in refleksije tega področja in s tem odprli širšo diskusijo med tistimi, ki se ukvarjajo s politikami izobraževanja učiteljev. Predstavljeni prispevki naj bi bili v kratkem objavljeni v monografiji.

B.01 Organizator znanstvenega srečanja

COBISS.SI-ID: 11536201
3.
Raziskovanje pojava slišanja glasov skozi razvijanje podpornih skupin

V slovenskem prostoru se je v obdobju 2014-2017 razvil nov pristop k pojavu slišanja glasov, ki jih drugi ljudje ne slišijo (in podobnih pojavov). Nov pristop se je uresničil skozi gradnjo mreže samopomočnih/podpornih skupin, v katerih dejavnosti ne temelji na (morebitnih) psihiatričnih diagnozah, temveč na lastni aktivaciji članov, vrstniškem učenju in podpori. Razvoj tega pristopa in mreže je opisan v članku, ki ima naravo eksplorativnega kvalitativnega raziskovanja. Članek uvodoma opredeli pojav slišanja glasov in razmeji biomedicinsko konceptualizacijo tega pojava od psihosocialne, ki jo razvija in zagovarja mednarodno gibanje Hearing voices. Empirični del vsebuje analizo članstva, vsebin in skupinsko dinamskih procesov v dveh podpornih skupinah, z najdaljšim obdobjem delovanja. Zaključek vsebuje opis strokovnih prepričanj, ki so vodila facilitatorje podpornih skupin pri njihovem delu, in ki naj bi omogočala tudi prenosljivost modela v druga slovenska okolja.

F.11 Razvoj nove storitve

COBISS.SI-ID: 11615305
4.
Dobre prakse za inkluzijo v šolah

Znotraj evropskega projekta EBE EUSMOSI smo raziskovali dobre prakse inkluzije v šolah v naslednjih državah: Španiji, Italiji, Hrvaški in Sloveniji. Na osnovi ekspertnih analiz smo oblikovali skupne kriterije za uspešno inkluzijo. Izdelali smo anketni vprašalnik, ki so ga izpolnjevali eksperti in učitelji v vseh omenjenih državah. Rezultati primerjave dobrih praks so pokazali, da je razumevanje in izvajanje inkluzije odvisno od mnogih kulturnih, zakonodajnih in sistemskih dejavnikov. Na osnovi dobljenih analiz smo izdelali priporočila za izboljšanje inkluzije v šolah. V vseh državah je potrebno posvetiti več pozornosti različnim oblikam izobraževanja učiteljev. Postopki diagnosticiranja in razvrščanja otrok so predolgi, preveč birokratski in bi jih kazalo poenostaviti. Pomemben vidik predstavlja ustrezna pripravljenost in opremljenost učiteljev za inkluzijo, tako emocionalna kot osebnostna. V nadaljevanju projekta bomo skušali tovrstna priporočila integrirati v evropske politike na področju inkluzije.

D.06 Zaključno poročilo o tujem/mednarodnem projektu

COBISS.SI-ID: 11888457
5.
Za človeka gre: zbornik posvečen Vinku Skalarju

Monografija, posvečena rednemu profesorju Vinku Skalarju, predstavlja osvetljevanje sklopa filozofskih, pedagoških, socioloških in kriminoloških vidikov, ki opredeljujejo čas in prostor, ki ga je pomembno zaznamoval profesor Vinko Skalar s svojim delom. Z današnjega vidika zastavljena vprašanja o položaju človeka, vzgoje in resocializacije, ki jih odpirajo avtorji v svojih prispevkih, ponujajo refleksijo in oris nekega obdobja, v katerem je bilo zavzemanje za človeka jasna prioriteta v vzgojnih konceptualizacijah. V tem smislu knjiga pomeni pomemben zgodovinski zapis na tem področju.

C.02 Uredništvo nacionalne monografije

COBISS.SI-ID: 11449161