Namen prispevka je razločiti dva vidika organizacijske identifikacije – skupinsko in korporacijsko in raziskati odnos med njima ter odnos z zaznanim zunanjim ugledom in organizacijsko zavezanostjo.
COBISS.SI-ID: 33109853
Članek se ukvarja s konceptom razreda in razredne analize v sociološkem raziskovanju v Sloveniji v zadnjih desetletjih. Prinaša razloge za relativno marginalno vlogo tovrstnih analiz pred in zlasti po letu 1990. Podaja in komentira raziskovalne dosežke vplivnejših raziskovalnih skupin v Sloveniji, ki se ukvarjajo z razrednimi in stratifikacijskimi študijami: marksistično tradicijo, bourdieujevski pristop (simbolni diskurz) in strukturalni pristop delovnega procesa. Zaključek prinaša tudi vsebinsko in metodološko oceno relativnih dosežkov tega področja.
COBISS.SI-ID: 33581917
Poglavje obsega kratek pregled zaznav o DOP in DOP aktivnosti med slovenskimi sindikati. Interpretira jih skozi institucionalni kontekst in odpira vprašanja o prihodnosti DOP aktivnosti s strani sindikatov.
COBISS.SI-ID: 33026909
Članek govori o načelih umetniškega ustvarjanja ("artful making"), ki predstavlja ustvarjalne in inovativne procese umetniškega dela. Uporabljajoč kombinacijo abstraktnosti, opisno vzorčne neeksperimentalne metode in teoretičnih vidikov inovativnosti, umetnosti, managementa in organizacije, proučujemo epistemološke osnove, razlike in odnos med umetnostjo in poslovnim svetom. Koncept je skladen z epistemološkimi prizadevanji za preseganje racionalizma kot prevladujočega epistemološkega okvira za razumevanje znanja in procesa njegovega ustvarjanja. Teoretična diskusija je v prispevku združena s predstavitvijo uporabnih organizacijskih in managerskih načel, kot so sodelovanje, zaupanje, soodvisnost, igra, priprave in svoboda, ki jih uporabljajo umetniki, medtem ko so v modernem managementu in organizacijah pogosto zapostavljena. Tako predstavlja članek natančno raziskavo ustvarjalnega umetniškega dela ter ponuja njegova specifična načela in metode poslovnemu svetu.
COBISS.SI-ID: 33421661
Članek obravnava globalno iniciativo Occupy, pri čemer se osredotoča na poskuse (re)definicije demokracije in političnega članstva. Trdimo, da so v okviru taborišč in zasedenih trgov skupnosti in gibanja razvila povsem novo politično alternativo ter z njo tudi novo razumevanje politike, ki se prakticira v bolj obvladljivem obsegu, torej znotraj lokalnih skupnosti. V analizi se bomo opirali na nedavno akademsko pozornost, namenjeno pojmu nedržavnih prostorov. Šotorišča, okupirane trge in ulice razumemo kot prebežniške prostore, v katerih so protestniki (ne)prostovoljno ubežali državni regulaciji in kapitalističnim ekonomskim procesom.
COBISS.SI-ID: 33388893