P6-0187 — Vmesno poročilo
1.
O etnologiji in kulturni antropologiji na 6. sejmu akademske knjige Liber.ac

Na sejmu so člani raziskovalnega programa predstavili svoje delovanje širši javnosti. Poleg promocije svojih publikacij in knjižnih zbirk (Zupaničeva knjižnica (43 naslovov!), AE Gradiva, Kulturna dediščina itd.) so člani raziskovalnega programa (Bartulović, Hudales, Jezernik, Muršič, Kravanja, Lipovec-Čebron, Lunaček Brumen, Repič, Simonič) izvedli prek deset javnih dogodkov; okroglih miz, razstav, predstavitev, javnih pogovorov ipd. in celotno dogajanje reprezentirali tudi v javnih medijih. Ob tem so pripravili tudi različne brošure, v katerih se etnologija in kulturna antropologija predstavlja širši javnosti.

E.03 Drugo

COBISS.SI-ID: 57555298
2.
Gibljivi kraji

Aziji in Afriki, ki obravnavajo prakse in izkušnje gibanja, negibanja in ustvarjanja krajev. Monografija se osredotoča na koncept gibljivih krajev, tj. krajev, katerih lokacije niso fiksne, temveč relativne znotraj družbenih odnosov in repozicioniranj. Knjiga pokaže, da so lokacije, ki se zdijo pretežno stabilne, na primer dom in domovina, vselej odvisne od praks, imaginarijev in politik gibanja in mobilnosti. Kraje obravnava kot konfiguracije, ki se jih nenehno redefinira skozi posamezne socialne, politične, zgodovinske in ekonomske možnosti.

C.01 Uredništvo tujega/mednarodnega zbornika/knjige 

COBISS.SI-ID: 62768482
3.
Sevdalinka v Sloveniji: Med zavračanjem in vplivno reinvencijo

Krajši esej, napisan za širšo javnost, predstavlja izbrani segment raziskave o begunski ustvarjalnosti in novi pojavnosti sevdalinke v Sloveniji. Ponuja hiter zgodovinski pregled življenja glasbenega žanra na Slovenskem, predvsem pa poskuša prikazati dinamičen dialog med begunci in akterji lokalne skupnosti, ki je omogočil preboj sevdalinke in njen vstop ne le na obrobne, alternativne oziroma klubske, temveč tudi največje slovenske odre. Sodelovanje, ki je ustvarilo novo sevdalinko, je slovensko občinstvo seznanilo z dotlej marginaliziranim glasbeno-pesemskim žanrom, hkrati pa je vplivalo na procese njegove reformulacije, in sicer tako na slovenski kot tudi bosansko-hercegovski povojni (etno)glasbeni sceni.

D.11 Drugo

COBISS.SI-ID: 62841186
4.
prof. dr. Rajko Muršič, podpredsednik IUAES

Član programske skupine Rajko Muršič je v obdobju 2013-2018 podpredsednik krovne svetovne etnološke in antropološke organizacije IUAES (International Union of Anthropological and Ethnological Sciences). V letu 2016 je soorganiziral letni kongres IUAES v Dubrovniku.

D.03 Članstvo v tujih/mednarodnih odborih/komitejih

5.
prof. dr. Mirjam Mencej, članica EC ISFNR

Članica porgramske skupine Mirjam Mencej je članica Izvršnega odbora International Society for Folk Narrative Research (ISFNR)(2016-2020)

D.03 Članstvo v tujih/mednarodnih odborih/komitejih