P6-0187 — Vmesno poročilo
1.
Vinske kraljice

Knjiga obravnava edinstveno temo na področju vinskega marketinga in preučuje vlogo in zgodovinske funkcije vinskih kraljic in vinskih kraljev. Avtorica izriše zgodovino vinskih kraljic v Evropi, Ameriki in Aziji, poudari pa tudi slovenske primere. Razlika med vinsko kraljico in lepotno kraljico je opisana tudi v luči tržnih pristopov, ki se uporabljajo v vinski industriji. Knjiga se zaključi s premišljenim poglavjem o vlogi objektivizacije žensk pri iskanju dobička.

COBISS.SI-ID: 57407842
2.
Štajerske čarovnice iz evropske perspektive

Knjiga prinaša celovito obravnavo verovanj in praks čarovništva v podeželskem okolju vzhodne Slovenije. Na temelju terenske raziskave v 21. stoletju raziskuje čarovništvo na tem območju s folkkloristične, antropološke in deloma zgodovinske perspektive. Čarovništvo je obravnavano kot del socialne realnosti, tesno povezano z nesrečo in kot del socialnih odnosov. Realnost pripisanih čarovniških dejanj, psihološki mehanizmi, okoliščine, v katerih ljudje mobolizirajo pripovedi o čarovništvu, razlogi, zaradi katerih lahko nekod dobi reputacije čarovnice v celotni skupnosti, in vloga, ki so jo nasprotniki čarovnic opravljali v skupnosti, so le nekatere od tem, ki so obravnavane v knjigi. Nadalje je upoštevan tudi preplet socialnega čarovništva s pripovedmi o nadnaravnih izkušnjah, tesno navezanimi na pripovedi o nadnaravnih bitjih evropske folklore, ki skupaj sestvaljajo celoto diskurza čarovništva na tem območju.

COBISS.SI-ID: 63177314
3.
Iskanje korenin

Članek obravnava slovensko diasporično skupnost v Argentini, odnose med socialnimi spomini na begunstvo, konceptualizacijo korenin in domovine, njihove umetniške reprezenzacije ter mitologijo, politiko in prakse povratnih mobilnosti. Ideje o koreninah in domovini so temeljni dejavniki v procesu identifikacije, pa tudi v kreativnosti posameznikov, ki reflektirajo izkušnje izgnanstva in življenja v diaspori. Po osamosvojitvi Slovenije leta 1991 so se pojavile različne oblike povratnih mobilnosti, npr. turistični obiski, romanja, umetniške razstave v Sloveniji in povratne migracije. Članek izhaja iz najnovejših razprav o paradigmi mobilnosti, mobilnost pa poveže s krajem in kreativnostjo ter pokaže, kako povratne mobilnosti poustvarjajo prostorske odnose, saj tkejo odnose med kraji in časi ter med spomini, sedanjimi izkustvi in prizadevanji za oblikovanje prihodnosti.

COBISS.SI-ID: 62771554
4.
Prostor nahrbnikarskih enklav

V članku avtor ponovno premisli koncepcijo nahrbnikarskih enklav in njihovo vlogo v današnjem mednarodnem turizmu in popotništvu ter ugotavljal, da popotniki vse bolj “svoje mesto” najdejo skozi raznolika omrežja in posrednike med prebivalci destinacij, bodisi v turističnih ali neturističnih prostorih. Članek pomembno osvetli vlogo akademske in menedžerske kontrukcije tovrstnih konceptov in opozarja, da ti lahko v akademskem pisanju vztrajajo še dolgo potem, ko v dejanskih praksah že pride do odločilnih sprememb.

COBISS.SI-ID: 63357794
5.
Diskurzi o čarovništvu in rabe čarovniškega diskurza

Članek obravnava različne diskurze , ki jih prebivalci podeželja v vzhodni Sloveniji uporabljajo, kadar govorijo o čarovništvu. Zatem se osredotoča še na možne rabe diskurza čarovništva: dokler je imel ta namreč v skupnosti dovolj podpore, je predstavljal kontekst, v katerem je bilo mogoče legitimno uporabljati tezgodbe, kar je ljudem omogočalo, da so jih uporabili v različne namene in z različnimi cilji. Članek prinaša primere, kako pripovedovanje teh pripovedi lahko služi kot strategija, ki jo lahko posamezniki izkoristijo v svojo korist v vsakodnevnem življenju.

COBISS.SI-ID: 61787746