P6-0235 — Vmesno poročilo
1.
Ustoličevanje koroških vojvod (Die Kärntner Herzogseinsetzung)

Leta 1952 izšla knjiga Boga Grafenauerja o ustoličevanju koroških vojvod je vse do danes najobsežnejša monografija, ki je posvečena tej problematiki, ki vsebuje obenem najpopolnejši pregled virov in hkrati tudi njihovo najbolj temeljito kritiko. Knjiga še več kot šestdeset let po izidu ni izgubila svoje aktualnosti in pomembnosti ter je nespregledljiva za vsakogar, ki se želi znanstveno ukvarjati s problematiko ustoličevanja koroških vojvod. Obsežna literatura, ki je v zadnjih desetletjih izšla o koroškem ustoličevanju in v kateri so zastopana zelo različna mnenja, opozarja na eni strani na še vedno veliko zanimanje za to vprašanje in na drugi strani na še vedno obstoječe raziskovalne probleme in znanstveno diskusijo. Zato se je zdelo smiselno prevesti v nemščino ta leta 1952 v slovenščini objavljen Grafenauerjev opus magnum in ga s tem narediti dostopnega širši znanstveni javnosti. Zahteven prevajalski in uredniški projekt, ki ga je vodil akademik dr. Peter Štih, je trajal več let in je bil zaključen ob stoletnici Grafenauerjevega rojstva. Knjiga je tako obenem dostojen poklon enemu najpomembnejših slovenskih zgodovinarjev druge polovice 20. stoletja.

C.07 Drugo uredništvo

COBISS.SI-ID: 287278336
2.
Učenje sodobne zgodovine Jugovzhodne Evrope

Obsežen projekt, ki zajema zgodovino petnajstih balkanskih držav od Turčije in Cipra do Slovenije in je predvsem namenjen izobraževanju na srednjih šolah in univerzah. Gre za dve knjigi besedil, virov, fotografij, zemljevidov, pojasnil ključnih besed in pojmov, gesel in sintetičnih opisov dogajanja v posameznih obdobjih. Gradivo je zbiralo več deset zgodovinarjev po vseh državah. Prvi del (The Cold War) zajema obdobje od leta 1944 do leta 1990, drugi del (Wars, Divisions, Integration) pa obdobje od leta 1990 do leta 2008. Knjigi so naredili in večino vsebine napisali štirje uredniki, Božo Repe je poleg Christine Koulouri urednik drugega dela.

C.07 Drugo uredništvo

COBISS.SI-ID: 62373986
3.
Raziskovanje materialnih vidikov okoljske zgodovine vzhodnoalpskih travnikov in pašnikov v 16. in 17. stoletju

Okoljskozgodovinskih raziskav alpskih travnikov in pašnikov je malo. Predavanje se je začelo s predstavitvijo glavnih tipov arhivskih virov za okoljsko zgodovino vzhodnoalpskih travinj, opredeljeno kot stičišče zgodovin rastlin, prsti, živali, ljudi, vode, vremena in podnebja. Rezultati arhivskih raziskav so bili predstavljeni v treh sklopih: 1. vrste/tipi rastlin z alpskih travnikov in pašnikov, ki jih dokumentirajo pisni viri iz 16. in 17. stoletja, 2. zgodnjenovoveški načini nege travinj, 3. naravne nevarnosti in nesreče na alpskih travnikih in pašnikih oz. povezane z njimi. Omogočili so sklep, da so, čeprav so bile prevladujoče spremembe kmetijskih ekosistemov vzhodnoalpskih travinj iz leta v leto majhne, te imele pomembne gospodarske posledice, zato so bile vredne vložkov denarja, časa in energije kmetov in gospoščinskih uradnikov. Predavanja so se udeležili dunajski okoljski zgodovinarji (SEC IFF AAU; Univ. Wien; Wiener Stadt- und Landesarchiv) in ga dobro sprejeli.

B.04 Vabljeno predavanje

COBISS.SI-ID: 63383650
4.
"Slovenski kraji spomina"

Programska skupina kot posebej pereč problem sodobne slovenske družbe zaznava odnos do preteklosti in uporabo (zlorabo) zgodovine v politične namene ter njeno mitizacijo. Zato temu problemu posveča posebno pozornost in bo do konca raziskovalnega obdobja skušala oblikovati in objaviti celovitejši pogled z različnih zornih kotov in za različna obdobja. Začela je s posvetom „slovenski kraji spomina“, na katerem so bila predstavljena teoretična historiografska izhodišča ter nekateri konkretni primeri. Na njem je sodelovalo deset slovenskih zgodovinarjev, ki so se posvečali izbranim tema slovenskega zgodovinskega pomnenja.

B.01 Organizator znanstvenega srečanja

COBISS.SI-ID: 60581218
5.
Slovenija: pravica do pitne vode v ustavi (Slovénie: le droit à l'eau potable dans la constitution)

Prispevek France télévisions 3 o tem, zakaj je bila pravica do pitne vode vpisana v slovensko ustavo. Božo Repe je v njej pojasnil zgodovinski okvir nastanka Slovenije, družbenih procesov, ki so se odvili po osamosvojitvi (denacionalizacija v naravi, privatizacija) ter zgodovinsko-socialne razloge, zaradi katerih imajo Slovenci poseben odnos do naravnih bogastev.

B.06 Drugo

COBISS.SI-ID: 63454050