P6-0235 — Vmesno poročilo
1.
Oglejsko metropolitsko cerkveno območje od 5. do zgodnjega 7. stoletja. (Der Metropolitansprengel von Aquileia vom 5. bis zum frühen 7. Jahrhundert)

Razprava, ki je bila objavljena v drugem zvezku monumentalne arheološke monografije (V. Bierbrauer in H. Nothdurfter s sodelavci) o poznoantičnem in zgodnjesrednjeveškem škofijskem sedežu Sabiona-Säben na južnem Tirolskem, obravnava zgodovino oglejske cerkve od njenega vzpona v rang metropolitske cerkve v poznem 4. stoletju prek njenega samooklica za patriarhat sredi 6. stoletja in prekinitve stikov z Rimom do njene razcepitve na dva patriarhata, do katere je dejansko prišlo že okrog leta 590. V ospredju je analiza dveh sinod (Gradež 579 in Marano 590), zlasti pa sestanka shizmatičnih škofov Sabioni leta 591. Škofje, ki so se zaradi pritiskov papeža in cesarskega namestnika v Italiji ter grožnje barbarskih vdorov nahajali v obupnem položaju, so se s poslanico pretresljive vsebine obrnili na cesarja, da bi s svojim posegom preprečil propad oglejske metropolitske cerkve.

COBISS.SI-ID: 59304802
2.
Slovenska zgodovina

Slovenska zgodovina od prazgodovinskih kultur do začetka 21. stoletja predstavlja obsežen pregled zgodovinskega dogajanja na slovenskem in njemu sosednjem ozemlju v celotnem zgodovinskem loku. Čeprav je napisana za širšo publiko in je temu prilagojen tudi stil pisanja, gre za vrhunsko znanstveno delo, ki temelji na lastnih raziskavah avtorjev in pritegnitvi obsežne zgodovinopisne literature, in ki obenem upošteva sodobne konceptualne pristope. Izhodišče knjige je, da slovenska zgodovina ni samo zgodovina enega naroda, temveč zgodovina vseh ljudi in njihovih skupnosti, ki so živele na slovenskem ozemlju. Avtorji knjige so se zato zavestno odrekli nacionalnemu konceptu zgodovinske naracije in v pregled vključili tudi »izgubljene« oz. iz narodnega zgodovinskega spomina »izrinjene« vsebine in skupine ter jih predstavili kot integralni sestavni del slovenske preteklosti.

COBISS.SI-ID: 284841984
3.
Vojne spomina in prakse pozabe v nekdanji Jugoslaviji: Primer Slovenije. Pasti in ponovno vstati: rekonstrukcija zapuščine po vojni (Las guerras de memoria y las prácticas de olvido en la antigua Yugoslavia: el caso de Eslovenia)

Po osamosvojitvi Slovenije je vzpostavitev novih kolektivnih okvirov spominjanja spodbudila nove pozabe. Gre za fenomen, ki je bil na območju bivše Jugoslavije povezan s političnimi prelomnimi dogajanji (z razpadom države in vojno), ki so povzročila odmike od predhodnih ideoloških interpretacij preteklosti in aktivirale nove spominske nacionalne prakse. Novo ravnovesje, ki se je vzpostavilo med spominom in pozabo v Sloveniji, je vseskozi pod močnim vplivom, še posebej tistih političnih subjektov, ki se kritično opredeljujejo do Titove Jugoslavije in nastopajo v vlogi zagovornikov poražencev v drugi svetovni vojni. Politično zastopstvo, ki se prepoznava v antifašističnih vrednotah, se v spominskih praksah poskuša ograditi od spominjanja na revolucionarno nasilje, vendar pogosto ostaja ujeto v primež dihotome razlage vojnega dogajanja. Boj za spomin je v času slovenske tranzicije postal boj za pozabo, po eni strani kolaboracionistične dejavnosti, po drugi strani pa soudeležbe posameznikov in skupnosti v poskusu revolucionarnega preobrata slovenske družbe.

COBISS.SI-ID: 61264226
4.
Evgenika na Slovenskem

Uvodna poglavja monografije so namenjena kratkemu kronološkemu pregledu uveljavljanja evgenike v globalnem prostoru in predstavitvi interpretativnih modelov, s katerimi je mogoče dekodirati njene mnogovrstne rabe v različnih okoljih. S pomočjo različnih virov naslednja poglavja nato celovito osvetlijo evgeniko na Slovenskem. Najbolj podrobno analizirajo evgenični diskurz iz časa med obema vojnama, ko so tovrstne prevdoznanstvene teorije in politike doživele svoj razcvet. Predstavljeni so načini institucionalizacije in diseminacije evgenike v jugoslovanskem prostoru in družbeni vzroki, ki so sploh omogočali njeno uveljavitev. V nadaljevanju je pojasnjeno, kako so slovenski avtorji definirali »evgenično Drugega«. Na koncu sledi še pregled (etičnih) problemov, s katerimi se sooča t.i. »nova evgenika«-evgenika 21. stoletja.

COBISS.SI-ID: 281294848
5.
Devetdeseta med obljubami in današnjimi dejstvi

Besedilo, objavljeno v slovenščini in angleščini, kritično obravnava politično in ekonomsko dogajanje v Sloveniji po osamosvojitvi (t.i. tranzicijo). Izhaja iz obljub, ki jih je pred osamosvojitvijo dajala slovenska politika (politični programi strank, izjave skupščine, nastopi politikov) in prikaže, kaj se je v resnici zgodilo z novim ekonomskim in političnim sistemom, privatizacijo in denacionalizacijo, nekdanjim družbenim premoženjem, odnosi med cerkvijo in državo. Prikazuje zlorabe oblasti (nezakonita prodaja orožja, uporaba vojaških obveščevalnih in paraobveščevalnih služb v politične namene, podrejanje medijev, nezakonito bogatenje, odnos do Neslovencev - t.i. izbrisani). Hkrati prikaže tudi uspehe Slovenije: mednarodno uveljavitev, vstopanje v razne integracije, ekonomski razvoj do pojava krize.

COBISS.SI-ID: 63174754