P6-0235 — Letno poročilo 2015
1.
S puško in knjigo. Narodnoosvobodilni boj slovenskega naroda 1941-1945

Knjiga je sintetičen, na dokumentih in literaturi temelječ prikaz dogajanja med drugo svetovno vojno na Slovenskem. Avtor obravnava okupacijske sisteme, ki so z različnimi metodami želeli izničiti slovenski narod, ravnanje meščanskih strank pred in po okupaciji, kolaboracijo, organiziranje odpora s strani Osvobodilne fronte, medsebojni spopad med Slovenci, nacionalne in socialne cilje, ki jih je uresničevalo slovensko odporniško gibanje. O srednji del knjige prikazuje izjemno vitalnost, tehnično iznajdljivost, pogum in moč kulture odporniškega gibanja, ki je že med vojno uspelo zgraditi slovensko državnost, organiziralo slovensko partizansko vojsko, izvajalo volitve in uvedlo žensko emancipacijo, vzpostavljalo gospodarski in finančni sistem, vključno s tiskanjem lastnega denarja. Prikazuje humanitarno plat odporniškega gibanja, zdravstveno mrežo, katere temelj so bile skrivne bolnišnice, dejavnost tiskarn, radia in številnih kulturnih skupin ter drugih dejavnosti, ki so dajale moč osvobodilnemu gibanju. Dogajanje avtor postavlja v širši jugoslovanski in svetovni okvir, velik poudarek pa daje tudi raznolikosti dogajanja po posameznih slovenskih pokrajinah.

COBISS.SI-ID: 279301376
2.
Milan Kučan, prvi predsednik

Obsežna monografija, ki je nastajala vrsto let, govori o politiku Milanu Kučanu od otroštva in nato začetkov njegove politične kariere do obdobja, ko je bil najprej neposredno izvoljen za predsednika predsedstva Republike Slovenije, nato pa dvakrat za njenega predsednika. Kučan je odigral eno najbolj odločilnih vlog v procesu demokratizacije in osamosvojitve Slovenije, skoraj dve desetletji je bil po vseh možnih kazalcih najbolj priljubljen slovenski politik. Hkrati je bil iz dela politike in medijev ostro napadan, o njem so se gradili razni konstrukti, celo ponarejali dokumenti. Knjiga argumentirano in z obširnimi navedbami in citati prikazuje njegovo življenje in delo, temelji na arhivskem gradivu državnih inštitucij in na Kučanovem osebnem arhivu ter dnevnikih, vanjo so vključeni številni intervjuji in pričevanja sodobnikov, tako Kučanovih političnih somišljenikov, kot nasprotnikov. Izzvala je veliko zanimanje javnosti, o njej še vedno potekajo številne razprave po vsej Sloveniji.

COBISS.SI-ID: 282244096
3.
Slovensko planinstvo

Knjiga, ki je dvojezična (slovensko-angleška) opisuje zgodovino planinstva in alpinizma na Slovenskem od prvih opisanih pristopov v slovenske gore do ustanovitve Slovenskega planinskega društva in njegove naslednice Planinske zveze Slovenije ter ustanovitve Planinskega muzeja v Mojstrani. Posebno mesto zavzema obravnava Triglava. Obdelani so prve znane omembe Triglava, prvi opisi gore in ljudi ob njej, prizadevanja Žige Zoisa za odkrivanje naravnih virov Triglava, prvi pristop, zgodovina meritev nadmorske višine Triglava, nakup triglavskega vrha ter postavitev koče na Kredarici in Aljaževega stolpa.

COBISS.SI-ID: 277630976
4.
Akvilejska [oglejska] metropolitska cerkev od 5. do zgodnjega 7. stoletja (Der Metropolitansprengel von Aquileia vom 5. bis zum frühen 7. Jahrhundert)

Avtor je v obsežnem članku (35 strani v arheološki publikaciji velikega formata) podrobno analiziral nastanek in razvoj akvilejske metropolitske cerkvene organizacije od zgodnjega 5. do zgodnjega 7. st. Osrednji del razprave se nanaša na t.i. shizmo Treh poglavij v drugi polovici 6.st. Odcepitve oglejske cerkve od Rima Bizanc ni mogel ali ni hotel preprečiti, zadržanje Langobardov in Frankov pa bilo v razponu od nevtralnosti do podpore shizmatični cerkvi. Cerkveni razkol je povzročil idejne in politične spopade, ki jih v najbolj avtentični obliki prikazuje pismo shizmatičnih škofov cesarju Mavrikiju iz leta 591. Avtor je podrobno analiziral ta vir s posebnim poudarkom na vlogi škofije Sabiona/Säben v teh dogodkih.

COBISS.SI-ID: 59304802
5.
Ko je Cerkev začela govoriti slovansko

Karantanci so bili prvo slovansko ljudstvo, ki je bilo pokristjanjeno in za misijonarje se je odprlo povsem novo polje delovanja. Misijonarji so se tako v Karantaniji kot v Panoniji srečevali z velikimi težavami pri svojem delu, sprejem nove vere pa je bil enormen izziv tudi za gentilnoreligiozne družbe. Razprava opozarja na težave in strategije pri vzpostavljanju jezikovne komunikacije, ki je predpogoj pokristjanjevanja, na pomen pokristjanjevanja od zgoraj, kot tudi na pomen, da so prišli misijonarji kot gostje, in ne vsiljivci. Obravnavana je integracijska vloga krščanstva, kot tudi družbene spremembe, ki so bile zvezane s prihodom krščanstva v gentilnoreligiozna okolja.

COBISS.SI-ID: 57588322