P6-0272 — Zaključno poročilo
1.
Tone Kralj in prostor meje

Knjiga analizira fenomen cerkvenih poslikav kot subverzivnih vizualnih predstavitev fašizma in kot dejanje sistematičnega upora proti fašističnemu »ideološkemu označevanju prostora«. Poslikave slovenskega ekspresionističnega slikarja in kiparja Toneta Kralja (1900-75) so služile kot slovenski označevalci nacionalnega prostora. Kralj je poslikal skoraj 50 cerkva ob etnični meji, kot jo je razumela slovenska skupnost, ter jo na ta način vizualno označil s simboli antifašizma in antinacizma. Kraljev podvig lahko razlagamo kot primer sistematičnega »subverzivnega pokrivanja« etnično izpostavljene meje s cerkvenimi poslikavami. Še danes je njegova umetniška »razmejitev« tedaj sporne etnične meje fenomen, ki ga ni mogoče najti nikjer drugje v Evropi.

COBISS.SI-ID: 285626880
2.
Tito in tovariši

Obsežna znanstvena monografija obravnava življenjsko in politično pot predvojnega komunista, voditelja odporniškega gibanja med drugo svetovno vojno in povojnega jugoslovanskega predsednika Josipa Broza Tita v kontekstu evropske in svetovne zgodovine 20. stoletja. Poleg njegove vloge v jugoslovanski notranji in zunanji politiki, je avtor opredelil tudi vlogo njegovih sopotnikov in ključnih političnih osebnosti druge Jugoslavije, Edvarda Kardelja, Aleksandra Rankovića in Milovana Đilasa, ter orisal zapletena razmerja med njimi in posledice njihovih političnih odločitev, ki so determinirale jugoslovansko zgodovino in razvoj svetovnega socialističnega gibanja.

COBISS.SI-ID: 1540326852
3.
Jugoslovanski konkordat: pacem in discordia ali jugoslovanski "kulturkampf"

V znanstveni monografiji, za katero je G. Mithans prejel priznanje Ervina Dolenca za najboljši zgodovinopisni prvenec (Zveza zgodovinskih društev Slovenije), je z upoštevanjem vatikanskih dokumentov obravnavano eno ključnih vprašanj prve Jugoslavije – jugoslovanski konkordat. Analiza te teme ponuja izvirni vpogled v temeljne problematike nove države, od pravnih, mednacionalnih, medverskih, političnih do socialnih aspektov. Po teoretičnem uvodu sledi poglavje o konkordatskih pogajanjih in osrednji del, ki analizira okoliščine in vzroke zakaj konkordat, sicer podpisan leta 1935 in potrjen v narodni skupščini leta 1937, ni nikdar stopil v veljavo. Opozicija proti sprejemu konkordata, ki je povezala Srbsko pravoslavno cerkev z vsemi opozicijskimi političnimi strankami in nekaterimi društvi ter gibanji, je sprožila najresnejši medverski in politični konflikt v Kraljevini Jugoslaviji, ki je Katoliško cerkev in Srbsko pravoslavno cerkev razdvajal še dolgo časa.

COBISS.SI-ID: 291160832
4.
Bledolična vsiljivka z vzhoda

Monografija, ki se ukvarja z epidemičnim pojavljanjem kolere v nekaterih delih Avstrijskega primorja in njenih učinkih na družbo, obravnava tudi spreminjanje tradicionalnih podob spokojnega umiranja pod vplivom hudih pojavnih oblik te bolezni, pri kateri so ostareli (ti so namreč izkazovali najvišji delež smrtnosti) predstavljali še posebej ranljivo skupino. Pod vplivom medikalizacije smrti, ko se je lokus umiranja iz zasebnega družinskega okolja prenesel v zdravstveno ustanovo, ter pod pritiskom mortalitetne krize, ki je zahtevala prikrivanje umirajočih, so se preoblikovale tudi družbene reprezentacije smrti ter spremljajoče kulturne prakse. Še posebej so te spremembe občutili ostareli v ruralnem ali suburbanem okolju, ter tisti starostniki, ki so bili zaradi revščine verjetneje deležni preventivne sekvestracije v začasnih bolnišnicah za nalezljive bolezni.

COBISS.SI-ID: 293142528
5.
Ab initio: moderne ideologije in izgradnja novega urbanega prostora: zgodovina, arhitektura in perspektive kulturnega turizma v Novi Gorici in Raši

Knjiga na podlagi dveh primerov na novo zgrajenih mest v času fašizma in socializma na območju severnega Jadrana prvič celovito opisuje zgodovinsko ozadje izgradnje načrtovanih naselij v kontekstu totalitarnih režimov 20. stoletja. Ostaline njune modernistične arhitekture, ki je odražala ideološke zahteve režimov, ki sta ju zgradila, so obravnavane s stališča današnjega odnosa do tovrstne kulturne dediščine in njenega potenciala za razvoj izobraževalnega in kulturnega turizma. Omenjena zgodovinska analiza se ne osredotoča le na politične okoliščine izgradnje in razvoja omenjenih dveh mest, ampak predstavlja tudi socialno konstrukcijo teh izjemnih ideoloških in propagandnih projektov, v katere sta oba režima vložila velike napore.

COBISS.SI-ID: 280652800
6.
Graditi fašizem: nacija, identiteta in prostor v Trstu v prvi polovici 20. stoletja

Članek obravnava preobrazbo mestnega prostora po prvi svetovni vojni v nekdanjem habsburškem pristaniškem mestu Trst. Razkriva ključno vlogo na novo priključene obmejne pokrajine severovzhodnega Jadrana v nacionalnem imaginariju povojne Italije in pokaže, kako so se slogani in pojmi italijanskega nacionalizma, iredentizma in fašizma prepletali in se končno vpisali v lokalno kulturno krajino. Analiza je večinoma osredotočena na obdobje med obema svetovnima vojnama, vendar je namen članka interpretirati medvojna leta kot del dolgoročnega zgodovinskega procesa v regiji in ne kot prelom v njeni zgodovini. Avtor ugotavlja, da kljub drastičnim estetskim spremembam v podobi mesta po prvi svetovni vojni, ideološki jezik le-teh ostal zakoreninjen v predvojnem nacionalizmu; kot tak je odigral pomembno vlogo tudi v času hladne vojne.

COBISS.SI-ID: 1539443396
7.
"Naše žrtve določajo naše meje": komemoriranje jugoslovanskih partizanov na jugoslovansko-italijanskem obmejnem prostoru

Članek obravnava lokalne kulture spomine na jugoslovanske partizane, ki so padli med drugo svetovno vojno v Trstu, ki je danes del Italije. Avtor raziskuje vlogo spominskih aktivistov pri upravljanju s kolektivnim spominom v daljšem časovnem obdobju ter analizira medsebojno prepletanje med spominom in produkcijo prostora, kar je bilo doslej zanemarjeno v sorodnih študijah. Esej na podlagi lokalnih časopisnih člankov, arhivskega gradiva in ustnih intervjujev preučuje ideološki pečat tega procesa v lokalni kulturni krajini ter tako prispeva k bolj kompleksnemu razumevanju upravljanju s spominom. Članek ugotavlja, da pobude oblikovanja kolektivnega spomina niso le rezultat nacionalnih naracij in ideoloških ukazo »od zgoraj navzdol«. Pokaže, da se morajo uradne pripovedi »pogajati« z ljudskimi oblikami angažiranja spomina v produkciji lokalne mnemonične krajine.

COBISS.SI-ID: 1539281860
8.
Med ideologijo in pragmatizmom: polemike o državljanskih pravicah kristjanov v socialistični Sloveniji v sedemdesetih letih

Članek obravnava polemiko o pravicah vernikov, ki se je razvila v sedemdesetih letih v Sloveniji med mlajšo generacijo teologov in nekaterimi laiki na eni strani ter marksističnimi teoretiki na drugi strani. Polemika je odprla ključna vprašanja o odnosu med marksizmom in ateizmom v jugoslovanskem samoupravnem socializmu ter načela glavne postulate, na katerih je Zveza komunistov gradila svoj družbeni angažma. Zahteve po večji enakopravnosti vernikov, utemeljene na primerih iz Zahodne in Vzhodne Evrope, so bili zavrnjene kot neupravičene, vladajoča partija pa tudi ni spremenila svojih programskih načel o religiji. Kljub temu se je zavedanje o vsakodnevnih primerih diskriminacije vernikov postopoma le razširilo med mlajšo generacijo liberalno orientiranih politikov.

COBISS.SI-ID: 1537662660
9.
Katoliška cerkev in politika v Sloveniji

Članek osvetljujejo glavne značilnosti odnosov med Katoliško cerkvijo in državo na slovenskem ozemlju v treh zaporednih obdobjih: od konca druge svetovne vojne do začetka demokratizacije (1945–1989), v obdobju doseganja politične neodvisnosti Republike Slovenije (1989–1991) in od razglasitve neodvisnosti leta 1991 do danes Avtor obravnava različna pričakovanja razvoja političnega katolicizma in Cerkve v obdobju po osamosvojitvi in demokratizaciji Republike Slovenije. Opisuje tudi položaj, status in materialne pogoje, v katerih danes deluje Katoliška cerkev v Republiki Sloveniji.

COBISS.SI-ID: 1536256452
10.
Odkrivanje Mussolinija in Hitlerja v cerkvah

V članku avtor, na dveh primerih, predstavlja cerkvene poslikave, ki jih je v Julijski krajini med obema vojnama v primorskih cerkvah ustvaril slikar, slovenski ekspresionist Tone Kralj. Če eden od najpomembnejših zgodovinarjev fašistične ideologije v Italiji, Emilio Gentile, meni, da je fašistična ideologija oblika politične religije in sodobna manifestacija sakralizacije politike, potem cerkvene poslikave Toneta Kralja lahko razumemo kot primer sistematičnega uvajanja političnega in ideološkega v verski kontekst. Morda je najbolj domiselna značilnost Kraljeve cerkvene umetnosti njegovo zlitje katolištva s slovensko nacionalno idejo z namenom ideološkega označevanja tega prostora ter spodbujanja antifašizma in antinacizma kot tudi slovenskega nacionalizma in slovenskega iredentizma v Julijski krajini.

COBISS.SI-ID: 1540295108