V6-1510 — Zaključno poročilo
1.
Funkcionalno degradirana območja - izziv trajnostnega prostorskega razvoja v Slovenij

Predstavljene so bile trenutne razmere na področju prostorskega načrtovanja v Sloveniji ter predvsem vzpostavljena metodologija za popis in spremljanje FDO. Razprava o definicijah degradiranih območij. Poleg rezultatov in primerov so bili posebej predstavljeni ukrepi, ki spodbujajo racionalno rabo prostora, »land recycling« in trajnostni prostorski razvoj. Predavanje je potekalo na drugi stopnji bolonjskega študija.

B.05 Gostujoči profesor na inštitutu/univerzi

COBISS.SI-ID: 60586850
2.
Celovita metodologija za popis in analizo degradiranih območij, izvedba pilotnega popisa in vzpostavitev ažurnega registra

Z izvedbo projekta, v nadaljevanju pa tudi z dopolnilnim popisom preostalih regij Slovenije, smo vzpostavili nov prostorski in podatkovni sloj, ki bo v prihodnje eden relevantnejših za zagotavljanje trajnostnega prostorskega razvoja na vseh ravneh v Sloveniji. S kombinacijo različnih prostorskih podatkov smo, poleg javnega pregledovalnika (povezava http://crp.gis.si/), pripravili še celovitejši podatkovni sloj za arhiviranje v okviru nacionalnega korpusa podatkov Arhiv družboslovnih podatkov. Prenos podatkov v ADP je v postopku, dostopno predvidoma aprila 2018. Prispevek k povečanju dostopnosti do javnih podatkov in večje vključevanje javnosti.

F.15 Razvoj novega informacijskega sistema/podatkovnih baz

COBISS.SI-ID: 65700194
3.
Opredelitev prednostnih območij za reaktivacijo funkcionalno neizkoriščenega prostora

Namen kvalitativnega oziroma vsebinskega vrednotenja je podati prvo oziroma hitro informacijo o temeljnih značilnosti FDO z vidika možnosti za reaktivacijo. Določitev stopnje zahtevnosti za reaktivacijo je ena od faz obravnave FDO. Po identifikaciji in evidentiranju degradiranih območij v prostoru ter pred načrtovanjem njihove reaktivacije, je na osnovi prostorskih, okoljskih in institucionalnih značilnosti FDO potrebno njihovo celovito vrednotenje, ki nakaže, za katera FDO je mogoče pričakovati najhitrejšo oživitev oz. se poda oceno stopnje zahtevnosti le-te.

F.02 Pridobitev novih znanstvenih spoznanj

COBISS.SI-ID: 65387106
4.
Degradirana območja v Zasavski regiji

Del raziskovalnih rezultatov bo prenesen neposredno v študijske programe študija geografije in prostorskega načrtovanja. V času izvajanja projekta je bilo pod mentorskim vodstvom članov projekta izvedenih več diplomskih in magistrskih nalog (8 nalog) s tematskega področja projekta. Za diplomsko nalogo Degradirana območja v Zasavski regiji je kandidatka prejela tudi fakultetno Prešernovo nagrado.

D.10 Pedagoško delo

COBISS.SI-ID: 7885409
5.
Rezultati evidentiranja FDO po pilotnih regijah in vsebinske usmeritve za delovanje evidence v Sloveniji - priročnik

Ustrezna komunikacija ter izobraževanje med resorji in akterji prostorskega in regionalnega načrtovanja bistveno prispevata k vključevanju vsebine trajnostnega, racionalnega ravnanja s prostorom. Zato je bila priprava gradiva (priročnik, gradivo za regionalne delavnice) za izvedbo šestih regionalnih delavnic, kamor smo povabili predstavnike občin, pomemben korak v smeri vzpostavitve dolgoročnega sistema za spremljanje pojava FDO. Intenzivna diseminacija, aktualna tema in prizadevanja naročnika (MGRT) so sprožila tudi velik odziv različnih medijev. V času projekta pa tudi še sedaj bilo objavljeno več prispevkov, izveden intervju z vodjo projekta itd.

F.35 Drugo

COBISS.SI-ID: 64054882