J1-7259 — Zaključno poročilo
1.
Kolaps Mottovega stanja brez metalizacije v domenski steni Mottovega izolatorja s trikotno mrezo 1T-TaS2

Elektronsko stanje samostojne domenske stene v 1T-TaS2 lahko razložimo kot stanje, ki bi naj sicer bilo kovinsko zaradi kolapsa Mottovega izolatorskega stanja, vendar pravo metalizacijo prepreči razcep kvazidelčnega pasu v vezavna in antivezavna stanja, ki jih loči energijska reža. Takšen scenarij je skladen z izmerjenimi tunelskimi spektri.

COBISS.SI-ID: 32057895
2.
Supertok v dvojni kvantni piki

Dokažemo obstoj Josephsonovega pojava v zaporedni dvojni kvantni piki, kedinirani v nanožici z epitaksialno nanešenimi superprevodnimi priključki. Ujemanje med eksperimentom in teorijo dokazuje, da je naša naprava verna eksperimentalna realizacije Andersonovega modela za dve nečistoči.

COBISS.SI-ID: 31982375
3.
Yu-Shiba-Rusinovo senčenje spinov v dvojni kvantni piki

Visoko nastavljivo dvojno kvantno piko sklopimo na superprevodni priključek in opravimo karakterizacijo s tunelsko spektroskopijo z dodatno elektrodo v normalnen kovinskem (nesupreprevodnem) stanju. Pokažemo, kako vzorec v obliki satovja, ki je sicer značilen z dvojne kvantne pike s priključki zgolj v kovinskem stanju, nadomestijo črte, pri katerih gredo Yu-Shiba-Rusinova stanja skozi energijo nič, in ki razmejujejo območja z različnimi osnovnimi stanji sistema.

COBISS.SI-ID: 31479335
4.
Neperturbativni pojav in posredna izmenjalna interakcija med kvantnimi nečistočami na kovinski površinah (111)

V članku predstavimo raziskavo izmenjalne interakcije med dvema nečistočama na površini (111), na kateri obstajajo površinska stanja. V ta namen uporabimo metodo renormalizacijske grupe gostotne matrike (DMRG) in reprezentacijo substrata, ki omogoča rezultate z visoko natančnostjo v termodinamski limiti. Do feromagnetne poravnanosti spinov pride zgolj pri zelo majhnih razdaljah med nečistočama.

COBISS.SI-ID: 30561063
5.
Inverzija asimetrije hitrosti sipanja med delci in vrzelmi v Andersonovem modelu nečistoče

V Andersonovem modelu za eno nečistočo določimo krivuljo v ravnini parametrov U in n (interakcija in zasedenost orbitale), pri kateri postane asimetrija hitrosti sipanja enaka nič. Ta krivulja, ki jo določa dinamika nečistoče, opredeljuje gladek prehod (cross-over) med režimom šibke in močne sklopitve.

COBISS.SI-ID: 31834407