J2-7319 — Vmesno poročilo
1.
Prilagodljivi reaktorji za surovinsko- in energijsko-učinkovito pretvorbo metana (ADREM)

V ADREM-u so se združile vodilne industrijske, univerzitetne in druge raziskovalne skupine s področja izboljševanja postopkov, inženirstva katalitskih reaktorjev ter vodenja procesov, da bi naslovile tematiko surovinsko in energijsko-učinkovite pretvorbe raznovrstnih surovin, vsebujočih metan do bolj dragocenih C2+ ogljikovodikov. Srž je razvoj novih in izboljšanih prilagodljivih katalitskih reaktorskih sestavov za raznoliko ter razpršeno proizvodnjo z visokimi izkoristki postopkov, pri čemer naj bi slednji obratovali pri spreminjajočih se napajalnih zmeseh in zagotavljali zahtevano porazdelitev produktov »po naročilu«, in sicer s spreminjanjem izbranih nastavitev pri obratovanju/vodenju in/ali zamenjavo sestavljivih kaset s katalizatorjem. Dolgoročno naj bi po pričakovanjih reaktorji obratovali nizkoenergijsko in z omejenimi izpusti ter z uporabo »zelene« električne energije kot neposrednega prvenstvenega vira energije. Da bi izostril najboljši reaktorski sestav, bo pri projektu uporabljen edinstven način celostne štiristopenjske izboljšave procesa, ki ga vpeljuje projektni konzorcij. To je dejansko edini pristop, ki zmore zagotoviti dodobra izboljšano opremo/postopek. Ključna poteza je tako načrtno in sočasno naslavljanje štirih področij: prostorskega, termodinamičnega, uporabnostnega in časovnega. ADREM bo zagotovil: • izredno izvirne, ekonomsko in okoljsko-prijazne postopke in opremo za učinkovito pretvorbo metana v uporabne snovi in tekoča goriva, za katere se pričakuje denarne prihranke nad 10%, • tehnologije postopkov, ki bodo obsegale prilagodljive in sestavljive enostopenjske procese z visoko selektivnostjo za vrednostno pretvorbo metana iz raznorodnih virov ter • sestavljive (in celostne ter premične) reaktorje, ki bodo dovoljevali enostavno prilagajanje velikosti obrata povpraševanju s hkratno uporabo manjših začasnih virov metana in drugih napajalnih zmesi. Projekt bo vpeljal novo porajajoče reaktorske tehnologije, sklopljene s posebno načrtovanimi katalitskimi sestavi, da bi na ta način zaobjeli vrsto različnih možnosti, ki obsegajo vrednostno pretvorbo metana. Razvite koncepte bo moč pozneje neposredno prenesti na druge zvrsti katalitskih postopkov podobnih velikosti.

D.01 Vodenje/koordiniranje (mednarodnih in domačih) projektov

2.
Acta chimica slovenica (član uredniškega odbora, 2013–)

Acta Chimica Slovenica (ACSi) predstavlja okvir za objavo izvirnih in pomembnih del na kemijskem in tesno povezanih področjih raziskav. Objavljajo se pregledni, znanstveni in tehnični članki ter kratke objave.

C.06 Članstvo v uredniškem odboru

3.
Nanostrukturirani materiali na osnovi AlF3: prilagodljiva solvo-termalna priprava

Nano-strukturirani anorganski fluoridi so relativno nova vrsta nano-materialov, t.j. širše raziskave tovrstnih fluoridov so se začele pred približno 15 leti. V okviru teh raziskav je bila pripravljena vrsta novih nano-strukturiranih fluoridov z nenavadnimi lastnostmi. Ti dosežki so tesno povezani z razvojem novih sinteznih pristopov, ki omogočajo boljšo kontrolo ključnih značilnosti nastalih nano-strukturiranih fluoridov. Naš predhoden dosežek na tem področju je bil razvoj alternativne in popolnoma anorganske poti do fluoridov z nekonvencionalno velikimi površinami (t.i. HS-fluoridi). Nedavno smo uspeli razviti tudi modificirano solvo-termalno metodologijo v brezvodnih medijih za pripravo zelo poroznih materialov na osnovi AlF3. S tem pristopom smo, kot prvi, uspeli z direktno pripravo ekstremno voluminoznih aero-gelov na osnovi AlF3. Nenavadne lastnosti obeh tipov fluoridov lahko direktno povežemo z značilno nano-strukturo osnovnih fluorovih gradnikov. V vabljenem predavanju je bil podan kratek pregled razvitih sinteznih pristopov. Poudarek je bil na solvo-termalnem pristopu, ki zaradi svoje prilagodljivosti omogoča pripravo fluoridov z zelo različno poroznostjo, t. j. v obliki kompaktnih ksero-gelov, slabo skepljenih praškastih produktov ali zelo voluminoznih aero-gelov. Ugotovljeno je bilo, da je makro-struktura različnih AlF3 produktov odvisna od oblike, dimenzije in prostorske razporeditve osnovnih nanodelcev. Te lastnosti nanodelcev fluorida lahko uspešno kontroliramo z ustrezno kombinacijo topil in temperaturnih režimov, uporabljenih med postopkom priprave. Pod optimalnimi pogoji ta procedura omogoča pripravo nanodelcev fluorida pravilnih oblik ter enakomernih dimenzij. Predstavljeni so bili tudi nekateri ključni parametri priprave, ki vplivajo na kislost teh nano-materialov, t.j. moč in tip površinskih kislinskih centrov.

B.04 Vabljeno predavanje

COBISS.SI-ID: 29673255