Predstavitev rezultatov 3D modeliranja Planinskega polja ter izračunov poplavljenih površin in zadržanih količin vode ob posameznem poplavnem dogodku.
B.03 Referat na mednarodni znanstveni konferenci
COBISS.SI-ID: 43546413V študiji so bile izvedene statistične analize in analize časovnih vrst dnevnih vrednosti pretokov in vodostajev. Določili smo povprečno in ekstremno letno in sezonsko trajanje visokih voda ter njihove amplitude. Obdobje največje možnosti za pojav intenzivnih dogodkov je hladen del leta, vezan na vrh jesenskih padavin, zimske padavine in taljenje snega. Dobljeni rezultati izboljšujejo razumevanje pojava visokih voda na kraških poljih in bodo prispevali k bolj skrbnemu načrtovanju rabe tal.
B.03 Referat na mednarodni znanstveni konferenci
COBISS.SI-ID: 43537197Na Planinskem polju je bilo vzpostavljeno stalno spremljanje vodostaja, električne prevodnosti in temperature vode na glavnih izvirih, ponorih in vodnih jamah okoli polja. Analiza podatkov je bila združena z različnimi modeli za razumevanje toka podzemne vode. Ti poskušajo reproducirati obnašanje vodostajev na polju od najenostavnejših do najbolj zapletenih opazovanih procesov v različnih hidrogeoloških pogojih. Rezultati izboljšujejo trenutno razumevanje poplavljanja Planinskega polja in kažejo na pomen združevanja neposrednih meritev z numeričnim modeliranjem.
B.03 Referat na mednarodni znanstveni konferenci
COBISS.SI-ID: 41744173Prispevek se nanaša na razumevanje uporabnikovega delovanja v prostoru v kontekstu poplavno vzdržnega načrtovanja. Gradi na sorazvoju naravnih in družbenih sistemov, pri čemer razumevanje sprememb v enem sistemu zahteva razumevanje sprememb v drugem, ne pa, da se sistema obravnavata ločeno. Takšno razumevanje se neposredno kaže v razvoju celovitega modela poplavno vzdržnega prostorskega načrtovanja in je pomembno izhodišče za razvoj uporabniškega modula kot ene od sestavin omenjenega modela. Da bi razumeli okoljske probleme in pomagali oblikovati učinkovite politike, je pomembno razumeti temeljne vzgibe delovanja človeka v prostoru. Na podlagi analiz dnevnih rutin izbranega uporabniškega profila, ki temeljijo na metodi vedenjskih zemljevidov, v kontekstu analiz modeliranja visokih voda obravnava drobne, a pomembne, podatke. S tem umešča poznavanje dinamike vsakdanjega življenja v poplavno modeliranje in poplavno vzdržno načrtovanje, ki pa običajno temelji na masovnih podatkih. Tako osnovan uporabniški modul je bil preizkušan in proučevan na testnem pilotnem območju, Planinskem polju. To je tipično kraško prelivno polje, ki je pogosto poplavljeno. Prispevek prinaša nov pristop, ki temelji na poznavanju delovanja uporabnika v prostoru in odpira nove vidike poplavno vzdržnega ali varnega prostorskega načrtovanja.
B.03 Referat na mednarodni znanstveni konferenci