Arheološka interpretacija podatkov modelov višin, pridobljenih iz podatkov aerolaserskega skeniranja, je močno odvisna od specifičnih lastnosti tehnik njihovega prikaza. V monografiji utemeljujemo, da mora izčrpna raziskava mikroreliefnih struktur vključevati številne različne načine prikazov ali njihove kombinacije. Tri glavna poglavja – opis tehnik prikazovanja digitalnih modelov višin, napotki za njihovo izbiro in orodja za izračun prikazov –, spremljajo izbrani primeri tipičnih arheoloških in geomorfoloških študij, slovarček pojmov ter seznam literature in priporočenega branja.
COBISS.SI-ID: 295548416
Monografija nudi vpogled v nabor tehnik prikaza visokoločljivih modelov višin. Napisana je v kontekstu preučevanja in interpretacije različnih tipov zgodovinskih in modernih, kulturnih in naravnih majhnih reliefnih oblik. Daje jedrnate napotke za izbiro najboljših tehnik prikaza določenih tipov pokrajine in izrazitih oblik. Posameznikom z različnih znanstvenih področij in z različnim predznanjem o tematiki je struktura v pomoč pri razumevanju različnih tehnik prikazov, kako jih brati, kako izbrati prave nastavitve pri njihovem izračunu in kako prepoznati najbolj primerne za namen zasnovane raziskave.
COBISS.SI-ID: 288463616
V poglavju so opisane različne metode prikazov visokoločljivih podatkov aerolaserskega skeniranja ter njihove lastnosti, prednosti in slabosti v kontekstu arheološke interpretacije zgodovinskih pokrajin. Podrobno analizirane tehnike so: analitično senčenje, senčenje iz različnih smeri in njihovi derivati (razpon senčenj, povprečje senčenj, analiza osnovnih komponent), razrez višin na pasove, odstranjevanje trenda, nagib, delež vidnega neba in odprtost. Orodja, ki so v zadnjih letih postala prosto dostopna, omogočajo preprost in hiter izračun omenjenih prikazov.
COBISS.SI-ID: 42996525
Mnoga zgodnja majevska mesta so zrasla vzdolž robov kraških depresij (bajos, mokrišča). Zaradi takšne topografske umestitve je naraščajoče prebivalstvo lahko bolj učinkovito zajelo in hranilo deževnico, kar je bil pogoj za stalno poselitev osrednjih predelov majevskih nižavij. Sečnja gozdov na pobočjih je vodila v pospešeno erozijo prsti in odlaganje sedimentov na obrobjih mokrišč. Na novo nastala koluvialna zemljišča so postala primerna za intenzivno poljedelstvo in tako prispevala k nadaljnjemu širjenju urbanih naselij. Članek dokumentira to dolgotrajno preoblikovanje pokrajine s podatki, ki temeljijo na lidarskem skeniranju in terenskih raziskavah na več majevskih centrih v notranjosti jukatanskega polotoka. Predstavljen je model treh različic spreminjanja pokrajine na robovih mokrišč; razlike je mogoče pripisati topografiji, litologiji, hidrologiji in kulturnim procesom. Predstavljeni so tudi preliminarni podatki o pridelkih na robovih mokrišč in o procesih poljedelske prilagoditve, razvidnih v sistemih poljskih zidov, teras in kanalov.
COBISS.SI-ID: 43482413