Simon Dobrišek je leta 1990 diplomiral na Fakulteti za elektrotehniko Univerze v Ljubljani. Leta 1994 je na isti fakulteti magistriral in leta 2001 še doktoriral na področju tehnologij govorjenega jezika. Od leta 1993 je zaposlen na Fakulteti za elektrotehniko v Ljubljani, kjer je trenutno izredni profesor na delovnem mestu predstojnika Laboratorija za strojno inteligenco. Leta 1996 in 2018 je po tri mesece gostoval in se izpopolnjeval v Laboratoriju za razpoznavanje vzorcev na Fakulteti za računalništvo Univerze v Erlangnu, in leta 1997 sedem mesecev na Oddelku za obdelavo naravnih jezikov na Fakulteti za informatiko Univerze v Hamburgu v Nemčiji.
Raziskovalno deluje predvsem na širšem področju tehnologij govorjenega jezika, razpoznavanja vzorcev, biometrije in umetnih inteligentnih sistemov. Posebno pozornost posveča razvoju inteligentnih govornih uporabniških vmesnikov in biometričnih nadzornih sistemov za ambientalne inteligentne sisteme. Posveča se tudi interdisciplinarnim raziskavam, ki segajo na področje kognitivne znanosti, jezikoslovja in glasoslovja ter varstva zasebnosti pri uporabi sodobnih informacijskih in komunikacijskih tehnologij. Na omenjenih področjih je objavil originalne znanstvene, strokovne in poljudne članke. Redno tudi objavlja na različnih znanstvenih in strokovnih konferencah. Večkrat je sodeloval v radijskih in televizijskih oddajah. V tujini je izvedel vabljena predavanja na temo ambientalnih inteligentnih sistemov in biometrije.
V zadnjih desetih letih je bil vključen kot ključni raziskovalec v petih nacionalnih in štirih mednarodnih projektih s področja razvoja biometričnih tehnologij in tehnologij govorjenega jezika ter s področja etike in pravnega urejanja uporabe nadzornih tehnologij. Bil je tudi vodilni raziskovalec in partnerski nosilec na dveh evropskih projektih sedmega okvirnega programa s področja varnosti. Svetoval in sodeloval je z zagonskim s podjetjem Tibopo d.o.o., ki je prejelo nagrado Startup Slovenije leta 2015, ter nagrado Ambasador zasebnosti , ki ga je podelil Informacijski pooblaščenec Republike Slovenije za razvoj sistema mDrive v letu 2015. Leta 2002 je prejel nagrado Sklada za nagrajevanje inovacij na področju usposabljanja, življenja in dela invalidov za “Samodejni bralnik časopisov za slepe in slabovidne”.
Prijava z geslom
Prijava z e-naslovom
Na vaš elektronski naslov bo poslana povezava, preko katere se prijavite v aplikacijo.
Nastavitev gesla
Registracija raziskovalca
Na vaš elektronski naslov bo poslana povezava, preko katere se prijavite v aplikacijo.
Registracija organizacije
Na vaš elektronski naslov bo poslana povezava, preko katere se prijavite v aplikacijo.
Bibliografski kazalci uspešnosti
Zahtevana je potrditev
Legenda oznak projektov ARIS
L - aplikativni raziskovalni projekt J - temeljni raziskovalni projekt M - ciljni raziskovalni projekt
V - ciljni raziskovalni projekt Z - podoktorski raziskovalni projekt N – evropski (komplementarna shema ERC, vodilna agencija)
H - evropski raziskovalni projekt (ERA projekti)
R - razvojni raziskovalni projekt
T - projekt naravne in kulturne dediščine
NI – bilateralni raziskovalni projekti (sodelovanje z Izraelom)
NC – bilateralni raziskovalni projekti (sodelovanje s CEA)
NK – bilateralni raziskovalni projekti (sodelovanje s Kitajsko)
Legenda oznak programov ARIS
Raziskovalne (oznaka P) in infrastrukturne (oznaka I) programe ARIS izvajajo raziskovalne organizacije; ARIS izvaja ocenjevanje, spremljanje in (so)financiranje raziskovalnih in infrastrukturnih programov.