Projekti / Programi
Pametni materiali za bioaplikacije
Koda |
Veda |
Področje |
Podpodročje |
2.02.02 |
Tehnika |
Kemijsko inženirstvo |
Separacijski procesi |
Koda |
Veda |
Področje |
T350 |
Tehnološke vede |
Kemijska tehnologija in inženirstvo |
Koda |
Veda |
Področje |
2.04 |
Tehniške in tehnološke vede |
Kemijsko inženirstvo |
Kemijsko inženirstvo, subkritični in superkritični fluidi, pametni materiali, bioaplikacije.
Raziskovalci (23)
Organizacije (3)
Povzetek
Naravni viri, kot so rastline in mikroorganizmi, predstavljajo bogat vir edinstvenih materialov in spojin, ki so zelo pomembni za uporabo v različnih industrijskih panogah, vključno s prehrambeno industrijo, medicino in farmacijo. Zato obstaja velika namera, da se razvijejo ustrezne metode za njihovo izkoriščanje. Cilj tega projekta je izolacija polifenolov, maščobnih kislin, naravnih antioksidantov in naravnih barvil rastlinskih materialov in biomase mikroorganizmov z uporabo superkritičnih tekočin kot okolju prijaznih procesnih medijev.
Predlog projekta je usmerjen v preučevanje novih pridobljenih izvlečkov glede na njihovo funkcijo v simuliranih fizioloških okoljih, ki so podobni izpostavljenim tkivom ob uporabi predlaganih materialov.
V predlaganem projektu bomo izolirali aktivne spojine iz tekočin in trdnih snovi. Prvič, snovi, ki nas zanimajo, bodo izolirane iz tekočin in trdnih snovi. Frakcioniranje izoliranih spojin bomo dosegli z večstopenjskim ločevanjem, čemur bo sledila kromatografija z uporabo SCF, da bi dobili visoko čistost izoliranih snovi. Namen naslednje faze projekta je oblikovanje pridobljenih ekstraktov v posebne oblike (pene, aerogele, praški…), ki so namenjeni za specifično ciljno uporabo. V zadnji fazi predlaganega projekta bomo opravili in vitro testi z uporabo človeških celic, in dokazali biokompatibilnost posameznega ekstrakta, kompozita s ciljnimi celicami in / ali da se pokaže ohranjena aktivnost izoliranih spojin in / ali njihovih mešanic po predelavi.
Pomen za razvoj znanosti
Raziskovalni program Separacijski procesi se bo osredotočil na vrhunski inženiring produktov in tehnologij na stičišču biotehnologije, znanosti o materialih, medicine in kemijskega inženirstva. To bo učinkovito prispevalo k izboljšanju kvalitete življenja, kar je tudi podlaga za trajnostni razvoj. Program spodbuja vzajemno povezovanje izobraževanja, raziskav in podjetij ter izboljša mobilnost znanja, idej in ljudi v družbi. "Pametni materiali" procesirani z uporabo SCF so trenutno eden od vodilnih smeri raziskav na področju procesnega inženiringa. Tehnologije, ki v svojih procesih uporabljajo SCF so se izkazale za ene pomembnejših trajnostnih tehnologij s skoraj ničelnim vplivom na okolje. Procesirali bomo nove produkte, ki jih s klasičnimi metodami skoraj ni mogoče pridobiti bodo imeli visoko dodano vrednost. Naše raziskave bodo z izkoriščanjem edinstvenih lastnosti SCF (transportne lastnosti, topnostna moč itd.) pomembno prispevale k temeljnim znanjem na področjih o procesih in produktih. Rezultati bodo objavljeni v revijah z visokim IF ali zaščitenimi s patentnimi prijavami.
Za oblikovanje novih "pametnih materialov" je povsem novo - "neraziskano znanstveno področje" - kako pridobiti idejo o produktu, poiskati idejo o možnem procesu za procesiranje produkta in pozneje uresničiti celotno idejo. Skupina raziskovalcev, ki sodelujejo v predlaganem projektu, ima svetovno znanje in izkušnje o razvoju procesov in produktov. V sodelovanju z vodilnimi raziskovalci iz drugih področij bomo še naprej povečevali vpliv slovenske znanosti v svetu.
Pomen za razvoj Slovenije
The research project entitled “Smart materials for bioapplications” will focus on top-level product engineering at the interface of biotechnology, material science, medicine and chemical engineering. This will efficiently contribute to improvement of quality of life, which is also a basis for sustainable development. It stimulates the mutual linkage of education, research and enterprise and improves the mobility of knowledge, ideas and people within society. “Smart materials” are currently a main stream of research in engineering science, and processes using SC fluids are viewed as one of the key enabling sustainable technologies with almost no impact on the environment. These products will be of high added value and are not obtainable with conventional production processes. Our research will make a significant contribution to fundamental knowledge in the fields of processes and products. The results will be published in journals with high IF or protected by patent applications.
For design of new “smart materials” there is completely new “free scientific field”: to get ideas for new products, to find ideas about possible processes for the product and later realizing the whole work to produce the possible product for commercialization.
The group of researchers participating in the proposed project have world leading knowledge and experience in the development of processes and products and in cooperation with leading researchers from other fields. We will continue to increase the impact of Slovenian science throughout the world.
Najpomembnejši znanstveni rezultati
Vmesno poročilo
Najpomembnejši družbeno–ekonomsko in kulturno relevantni rezultati
Vmesno poročilo