Nalaganje ...
Projekti / Programi vir: ARIS

Karakterizacija tehnoloških procesov

Obdobja
Raziskovalna dejavnost

Koda Veda Področje Podpodročje
2.21.00  Tehnika  Tehnološko usmerjena fizika   

Koda Veda Področje
T000  Tehnološke vede   
T210  Tehnološke vede  Strojništvo, hidravlika, vakuumska tehnologija, vibracije in akustično inženirstvo 
T130  Tehnološke vede  Produkcijska tehnologija 
T121  Tehnološke vede  Obdelava signalov 
P170  Naravoslovno-matematične vede  Računalništvo, numerična analiza, sistemi, kontrola 
P180  Naravoslovno-matematične vede  Meroslovje, fizikalna instrumentacija 
Ključne besede
technological processes, chaotic dynamics, acoustic emission, non-destructive testing, modeling, neural networks, intelligent systems, identification, prediction, control
Vrednotenje (pravilnik)
vir: COBISS
Raziskovalci (8)
št. Evidenčna št. Ime in priimek Razisk. področje Vloga Obdobje Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  08782  dr. Edvard Govekar  Proizvodne tehnologije in sistemi  Raziskovalec  2001 - 2003  429 
2.  00800  dr. Igor Grabec  Računalništvo in informatika  Vodja  2001 - 2003  696 
3.  21231  dr. Jure Klemenčič  Računalništvo in informatika  Raziskovalec  2001 - 2003  17 
4.  22454  dr. Tadej Kokalj  Interdisciplinarne raziskave  Raziskovalec  2002 - 2003  76 
5.  11438  dr. Miran Kokol  Računalništvo in informatika  Raziskovalec  2001 - 2003  16 
6.  18294  dr. Simon Mandelj  Računalniško intenzivne metode in aplikacije  Raziskovalec  2001 - 2002  23 
7.  09002  Peter Mužič  Proizvodne tehnologije in sistemi  Raziskovalec  2001 - 2003  95 
8.  15107  dr. Primož Potočnik  Računalništvo in informatika  Raziskovalec  2001 - 2003  182 
Organizacije (1)
št. Evidenčna št. Razisk. organizacija Kraj Matična številka Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  0782  Univerza v Ljubljani, Fakulteta za strojništvo  Ljubljana  1627031  29.205 
Povzetek
Raziskovalno delo v Laboratoriju za tehniško fiziko, Fakultete za strojništvo v Ljubljani poteka na interdisiplinarnem področju tehnološko usmerjene fizike, ki vsebuje naslednje tematike : - razsikave in razvoj senzorjev za karakterizacijo materialov in procesov - raziskave in razvoj inteligentnih sistemov ter instrumentov za spremljanje, modeliranje in kontrolo procesov - raziskave nelinearnih in kaotičnih dinamskih lastnosti mehanskih obdelovalnih in drugih tehnoloških procesov - analiza akustične emisije obremenjenih materialov in mehanskih obdelovalnih procesov- raziskave metod za neporušno preizkušanje materialov in konstrukcij - raziskave metod za optimalno procesiranje informacije - raziskave samoorganizacije in sinergetike dinamskih sistemovOsnovni cilji raziskav so izdelati metode za sprotno opazovanje, modeliranje, nadzor, vodenje in optimizacijo stanja tehnoloških procesov ter obremenjenih materialov ali konstrukcij. V ta namen potekajo osnovne raziskave dinamskih pojavov v procesih, razvoj novih in aplikacija znanih metod procesiranja signalov ter razvoj in uvajanje inteligentnih instrumentov. Raziskave so zasnovane na metodah sinergetike, kaotične dinamike, statistične analize, učenja inteligentnih sistemov, genetskih algoritmov in optimizacije procesov.
Pomen za razvoj znanosti
Raziskave prispevjo k vzajemni povezavi tehnologije in fizike. Eksperimentalne raziskave in odgovarjajoče analize prispevjo k razumevanju fizikalnih lastnosti tehnoloških procesov, ki so posledica nelinearnega dinamičnega sodelovanja različnih komponent v kompleksnem procesu. Teoretične raziskave prispevajo k razvoju novih metod in tehnik za odaptivno, neparametrično in samoorganizirano empirično modeliranje in kontrolo kaotičnih procesov. Osnovni cilj raziskav je razviti splošne metode s katerimi bo možno experimentalno modelirati kompleksni karakter tehnoloških procesov in kontrolirati njihov potek brez podrobnega analitičnega modeliranja. Te motode zahtevajo razvoj splošnih metod za avtomatsko empirično modeliranje fizikalnih zakonov s samoorganiziranimi sistemi za procesiranje informacije, ki jih tudi v svetu intenzivno raziskujejo.
Pomen za razvoj Slovenije
Naše delo je povezano z raziskavami metod, ki lahko doprinesejo k opisu, karakterizaciji, optimizaciji in kontroli tehnoloških procesov s kompleksno strukturo. Interes za raziskave sinergetike tehnoloških procesov je v domači obdelovalni in farmacevtski industriji za kateri že izvajamo aplikativne projekte. Osnovni problem za rešitev katerega sta obe industrijski panogi zainteresirani je kako karakterizirati kompleksne tehnološke procese na osnovi preprosto merljivih spremenljivk in kako preiti k kontroli procesov z izrazito kaotično naravo. Ta problematika je splošno nerešena in predstavlja resno tehnološko oviro. Na omenjenem razskovalnem področju smo med vodilnimi v svetu, zato se za naše razsikovalno delo in razvoj zanimajo tudi v tujini. Uspeli smo pridobiti mednarodne projekte pri EU v programu Copernicus in v Nemčiji pri VW fundaciji. Tako se neposredno vključujemo v mednarodno razsikovalno delo in prizadevanja za napredek znaosti o kompleksnih tehnoloških procesih in inteligentnih sistemih za njihovo spremljanje, nadzor in vodenje.
Zgodovina ogledov
Priljubljeno