Nalaganje ...
Projekti / Programi vir: ARIS

Sinergetika tehnoloških sistemov in procesov

Obdobja
Raziskovalna dejavnost

Koda Veda Področje Podpodročje
2.21.00  Tehnika  Tehnološko usmerjena fizika   

Koda Veda Področje
T000  Tehnološke vede   
Ključne besede
tehnološki sistemi in procesi, stabilnost, nelinearnost, kaotična dinamika, analiza časovnih vrst, neporušno testiranje, akustična emisija, nevronske mreže, inteligentni sistemi, modeliranje, nadzor, diagnostika, napovedovanje, optimizacija, vodenje
Vrednotenje (pravilnik)
vir: COBISS
Raziskovalci (13)
št. Evidenčna št. Ime in priimek Razisk. področje Vloga Obdobje Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  26554  mag. Jure Bezgovšek  Tehnološko usmerjena fizika  Mladi raziskovalec  2006 - 2008 
2.  15839  dr. Anamarija Borštnik Bračič  Matematika  Raziskovalec  2008  53 
3.  08782  dr. Edvard Govekar  Proizvodne tehnologije in sistemi  Vodja  2004 - 2008  429 
4.  00800  dr. Igor Grabec  Računalništvo in informatika  Raziskovalec  2004 - 2008  696 
5.  18081  dr. Janez Gradišek  Konstruiranje  Raziskovalec  2004 - 2008  92 
6.  20270  dr. Andrej Jeromen  Računalništvo in informatika  Raziskovalec  2005 - 2008  73 
7.  21231  dr. Jure Klemenčič  Računalništvo in informatika  Mladi raziskovalec  2004 - 2005  17 
8.  22454  dr. Tadej Kokalj  Interdisciplinarne raziskave  Mladi raziskovalec  2004 - 2006  76 
9.  11438  dr. Miran Kokol  Računalništvo in informatika  Raziskovalec  2004  16 
10.  09002  Peter Mužič  Proizvodne tehnologije in sistemi  Tehnični sodelavec  2004 - 2008  95 
11.  15107  dr. Primož Potočnik  Računalništvo in informatika  Raziskovalec  2004 - 2008  182 
12.  24244  dr. Robert Rozman  Energetika  Mladi raziskovalec  2005 - 2008  34 
13.  10425  dr. Egon Susič  Računalništvo in informatika  Raziskovalec  2004  44 
Organizacije (1)
št. Evidenčna št. Razisk. organizacija Kraj Matična številka Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  0782  Univerza v Ljubljani, Fakulteta za strojništvo  Ljubljana  1627031  29.205 
Povzetek
Tehnološki sistemi in procesi so osnova proizvodne industrije. Opis in optimizacija teh sistemov in procesov zato sodita med osnovne znanstvene naloge v strojništvu. Za večino tehnoloških sistemov in procesov je značilno nestabilno, nelinearno in stohastično vedenje, ki ga je težko opisati s standardnimi fizikalnimi in inženirskimi metodami. Zaradi tega se na tem področju vedno bolj uveljavlja sinergetska obravnava, ki temelji na metodah verjetnosti in statistike, kaotične dinamike in metod učenja inteligentnih sistemov. Osnovni cilj raziskav je prispevati k razumevanju fizikalnih lastnosti tehnoloških sistemov in procesov ter izdelati metode za avtomatsko sprotno spremljanje, diagnostiko in nadzor, modeliranje, napovedovanje, vodenje in optimizacijo stanj in poteka tehnoloških sistemov ter procesov, obremenjenih materialov, izdelkov, strojev in konstrukcij. V ta namen v okviru programa potekajo osnovne raziskave dinamskih pojavov v kompleksnih tehnoloških sistemih in procesih, razvoj novih ter prilagajanje in uporaba znanih metod analize signalov in razvoj ter uvajanje adaptivnih inteligentnih sistemov.
Pomen za razvoj znanosti
Raziskave prispevajo k tesnejši vzajemni povezavi fizike, verjetnosti in statistike, informatike in tehničnih znanosti z vidika teoretične in eksperimentalne obravnave kompleksnih sistemov in procesov. S tem prispevamo k razumevanju fizikalnih lastnosti ter vzrokov kompleksnosti tehnoloških procesov, ki so posledica nelinearnega dinamičnega sodelovanja različnih procesnih spremenljivk. Teoretične raziskave prispevajo k razvoju novih metod in tehnik za avtomatsko spremljanje stanj procesov, adaptivno modeliranje, identifikacijo, vodenje in optimizacijo kompleksnih procesov na osnovi multisenzorskih podatkov. Osnovni cilj raziskav je razviti in prilagoditi obstoječe splošne metode za adaptivno modeliranje ter optimizacijo lastnosti kompleksnih tehnoloških procesov iz eksperimentalnih podatkov tako, da bo mogoče z modelom voditi potek procesa. Takšen pristop zahteva razvoj metod za optimalno procesiranje informacije, razvoj učečih se sistemov za avtomatizirano statistično modeliranje fizikalnih zakonov (adaptivni in/ali mehki sistemi) ter razvoj in uporabo nelinearnih metod optimiranja. Z raziskavami na tem področju obravnavamo aktualne tematike na področju znastvene obravnave tehnoloških sistemov in procesov tudi z vidika njihove kompleksnosti, kar je tudi v svetu predmet intenzivnih raziskav. S tem aktivno sodelujemo in skrbimo za napredek znanosti na področju dinamike kompleksnih tehnoloških procesov ter na področju razvoja adaptivnih inteligentnih sistemov za avtomatsko spremljanje, nadzor, vodenje in optimiranje kompleksnih tehnoloških sistemov in procesov.
Pomen za razvoj Slovenije
Naše raziskave so usmerjene v razvoj metod za avtomatizirano spremljanje, diagnostiko, napovedovanje ter identifikacijo, optimizacijo in vodenje kompleksnih tehnoloških sistemov in procesov, kar je osnova za dvig kakovosti in razvoj novih produktov in procesov v različnih industrijskih panogah. V jedru naših raziskav je obravnava kompleksnih procesov, ki so bodisi posledica kaotičnih lastnosti procesov ali pa nelinearne in nestabilne interakcije različnih komponent in parametrov procesa. S tem uvajamo v domače industrijsko okolje nove znanstveno podprte metode obravnave in izboljševanja tehnoloških procesov in izdelkov, v študijske programe dodiplomskega in podiplomskega študija pa nove moderne učne vsebine, potrebne za razumevanje in reševanje kompleksnih industrijskih problemov. Z rezultati raziskav prispevamo k praktičnim vidikom uporabe omenjenih znanj na področju obravnave kompleksnih sistemov in procesov ter k prenosu znanj na področje inženirskih ved in tehnike. Interes za izsledke raziskav sinergetike kompleksnih tehnoloških procesov in sistemov kažejo različne panoge slovenske industrije, kar potrjujejo naša sodelovanja z industrijskimi partnerji. S pomočjo metod sinergetike pridobljena spoznanja v sodelovanju z industrijo vključujemo v razvoj adaptronskih sistemov za avtomatsko spremljanje stanj proizvodnjih procesov, razvoj sistemov za prediktivno vodenje in optimizacijo procesov ter v optimizacijo obstoječih in razvoj novih tehnologij, procesov in izdelovalnih postopkov. S tem vnašamo v industrijsko okolje nove tehnološke metode za boljše obvladovanje kakovosti izdelovalnih procesov in produktov in s tem doprinašamo k mednarodni konkurenčnosti podjetij.
Najpomembnejši znanstveni rezultati Zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Najpomembnejši družbeno–ekonomsko in kulturno relevantni rezultati Zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Zgodovina ogledov
Priljubljeno