Nalaganje ...
Projekti / Programi vir: ARIS

Vloga cisteinskih proteinaz in njihovih inhibitorjev pri endotoksinskih toleranci

Raziskovalna dejavnost

Koda Veda Področje Podpodročje
3.01.00  Medicina  Mikrobiologija in imunologija   

Koda Veda Področje
31   3000  31  
Ključne besede
sepsa, endotoksinska toleranca, cisteinske proteinaze inhibitorji, zdravila
Vrednotenje (pravilnik)
vir: COBISS
Raziskovalci (6)
št. Evidenčna št. Ime in priimek Razisk. področje Vloga Obdobje Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  23573  dr. Dejan Caglič  Biokemija in molekularna biologija  Raziskovalec  2008 - 2009  53 
2.  18801  dr. Marko Fonović  Biokemija in molekularna biologija  Raziskovalec  2007 - 2009  187 
3.  25653  dr. Špela Konjar  Kemija  Mladi raziskovalec  2007 - 2009  59 
4.  10502  dr. Nataša Kopitar Jerala  Biokemija in molekularna biologija  Vodja  2007 - 2009  239 
5.  19366  dr. Aleš Premzl  Farmacija  Raziskovalec  2007  81 
6.  03368  dr. Eva Žerovnik  Biokemija in molekularna biologija  Raziskovalec  2007 - 2009  389 
Organizacije (1)
št. Evidenčna št. Razisk. organizacija Kraj Matična številka Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  0106  Institut "Jožef Stefan"  Ljubljana  5051606000  90.724 
Povzetek
Sepsa, hemoragični šok in trauma so povezane z začasno imunsko pomanjkljivostjo, ki se ji v najhujši obliki označuje kot imunoparaliza in često vodi v življenjsko nevarne infekcije.Lipopolisaharid (LPS), imenovan tudi endotoksin, je močan povzročitelj sepse in vnetja in deluje stimulativno na celice imunskiega sistema, da začno proizvajati provnetne citokine. Predhodna izpostavljenost nizkim dozam LPSp ovzroči prehodno stanje neodzivnosti celic na naslednjo LPS stimulacijo, fenomen, ki ga poznamo kot » endotoksinska toleranca«. Menijo, da je indukcija tolerance zaščiti gostitelja pred poškodbami celic, ki bi jih povzročila prekomerna aktivacija makrofagovin ostalih celic imunskega sistma in zelo verjetno predstavlja način adaptacije imunskih celic na dolgotrajno bakterijsko infekcijo. Mehanizmi, ki sodelujejo pri endotoksinski toleranci se niso dokončno razjasnjeni. Ena od bolj pomembnih značilnosti klinične situacije kakor tudi in vitro modelov endotoksinske tolerance je zmanjšano izražanje molekul poglavitnega histokompatibilnostnega sistema (PHK) razreda II na površini celic, kar je povezano z zmanjšano sposobnostjo antigenske prezentacije. Predhodna stimulacija z endotoksinom povzroči tudi manjše izražanje PHK invariantne verige in inhibirano sintezo lizosomalnih encimov katepsina S in aspartatne endopeptidaze, medtem ko je sinteza katepsinov B in H se povečana. Izražanje genov za znotrajcelične inhibitorje cisteinskuh proteinaz stefin B in serpin2A je on stimulaciji z LPS zelp povečano. Čeprav so že preučevali vlogo lizosomalnih cisteinskuh proteinaz pri endotoksinski toleranci, vloga potencialne interakcije z inhibitorji, še ni raziskana.
Pomen za razvoj znanosti
Poglavitni namen naših raziskav je bilo razumevanje osnovnih mehanizmov aktivacije makrofagov in endotoksinske tolerance. Rezultati so nam dali nov vpogled v fiziološko vlogo lizosomalnih cisteinskih proteinaz in inhibitorjev med tem procesom. Kot prvi smo pokazali, da inhibitorji cisteinskih protinaz, cistatini in serpini, lahko regulirajo aktivnost le-teh proteinaz v jedru. S uporabo FRET metode smo potrdili interakcijo stefina B z katepsinom L v jedru. Rezultati so prispevali tudi k medicinski stroki, predvsem pri razumevanju mehanizmov aktivacije in inaktivacije makrofagov. Povečano izražanje SpiA3G in ko-lokalizacija s katepsinom L v jedercu samo pri klasično aktiviranih makrofagih, na pa pri alternativno aktiviranih makrofagih, nakazuje na možno vloga le-tega inhibitorja pri obrambi pred patogenimi organizmi .
Pomen za razvoj Slovenije
Promocija slovenskega znanstvenega dela na področju imunologije in proteolize - raziskovalci, ki so sodelovali pri projektu, so bili vabljeni predavatelji na domačih ali mednarodnih konferencah ter imajo publikacije iz področja projekta v mednarodnih revijah z visokim faktorjem vpliva (FV :5). Usposabljanje mladih raziskovalcev na področju teme raziskave bo prispevalo k povečanju človeškega potenciala v naši državi in k boljši prepoznavnosti Slovenije v svetu. Mladi raziskovalci, ki so sodelovali pri tem projektu, so se seznanili s številnimi novimi metodami imunologije, biokemije, molekularne in celične biologije. Pridobljeno znanje se lahko prenese v nove strategije za selektivno imuno modulacijo v terapevtske namene. Za razvoj znanosti v Sloveniji je tudi pomembno sodelovanje s skupinami v Evropi, kakor tudi v Avstraliji, Kitajski in Združenih državah Amerike. Sodelujemo samo pri eksperimentih, ki jih v Sloveniji ta hip še ne moremo izvesti.
Najpomembnejši znanstveni rezultati Letno poročilo 2008, zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Najpomembnejši družbeno–ekonomsko in kulturno relevantni rezultati Letno poročilo 2008, zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Zgodovina ogledov
Priljubljeno