Nalaganje ...
Projekti / Programi vir: ARIS

Matematične osnove računalništva in diskretna matematika

Obdobja
Raziskovalna dejavnost

Koda Veda Področje Podpodročje
1.07.00  Naravoslovje  Računalniško intenzivne metode in aplikacije   
1.01.00  Naravoslovje  Matematika   

Koda Veda Področje
P170  Naravoslovno-matematične vede  Računalništvo, numerična analiza, sistemi, kontrola 
P110  Naravoslovno-matematične vede  Matematična logika, teorija množic, kombinatorika 
P120  Naravoslovno-matematične vede  Teorija števil, teorija obsegov, algebraična geometrija, algebra, teorija gup 
P410  Naravoslovno-matematične vede  Teoretična kemija, kvantna kemija 
H347  Humanistične vede  Genealogija in heraldika 
Ključne besede
simbolno računanje, kombinatorična optimizacija, algoritmi na grafih, matematična kemija, podatkovne strukture
Vrednotenje (pravilnik)
vir: COBISS
Raziskovalci (10)
št. Evidenčna št. Ime in priimek Razisk. področje Vloga Obdobje Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  12066  dr. Janez Aleš  Matematika  Raziskovalec  2001 - 2002  17 
2.  22385  mag. Jernej Barbič  Računalniško intenzivne metode in aplikacije  Raziskovalec  2002 - 2003 
3.  15854  dr. Andrej Bauer  Matematika  Raziskovalec  2002 - 2003  199 
4.  19284  dr. Marko Boben  Računalniško intenzivne metode in aplikacije  Raziskovalec  2001 - 2003  84 
5.  04967  dr. Andrej Brodnik  Računalniško intenzivne metode in aplikacije  Raziskovalec  2001 - 2003  449 
6.  20271  dr. Gašper Jaklič  Matematika  Raziskovalec  2001 - 2003  329 
7.  11392  mag. Matjaž Kaufman  Matematika  Raziskovalec  2001 - 2003  19 
8.  01935  dr. Marko Petkovšek  Matematika  Raziskovalec  2001 - 2003  366 
9.  01941  dr. Tomaž Pisanski  Matematika  Vodja  2001 - 2003  866 
10.  14273  dr. Arjana Žitnik  Matematika  Raziskovalec  2001 - 2003  103 
Organizacije (1)
št. Evidenčna št. Razisk. organizacija Kraj Matična številka Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  0101  Inštitut za matematiko, fiziko in mehaniko  Ljubljana  5055598000  20.227 
Povzetek
Vsebina raziskovalnega programa je razvidna iz vsebin obstoječih projektov ter jo utemeljujejo objavljene publikacije vodje programske skupine in sodelavcev.Pri simbolnem računanju bo poudarek na algoritmih za reševanje linearnih diferenčnih enačb v več dimenzijah in za računanje hipergeometričnih in sorodnih determinant v zaključeni obliki. Hiter razvoj, ki ga je prinesel izum računalnika, je v zadnjih letih tako bliskovit, da je skoraj nemogoče delo ab ovo. Zato je ena pomembnih paradigem naše usmeritve uporaba sodobnih, od platforme neodvisnih sinergetičnih orodij (od zmogljivih sistemov za simbolno računanje do orodij za distribuirano delo, kakršna je Java ali JavaScript). Ta orodja prinašajo nov način razmišljanja in nove prijeme pri implementaciji podatkovnih struktur in algoritmov. Algoritme, ki jih bomo razvili, in nekatere najnovejše objavljene metode, bomo implementirali in preverjali z najsodobnejšimi programskimi orodji.Kombinatorična optimizacija se še vedno intenzivno razvija. Na tem področju nas zanimajo aplikacije na različnih področjih, od matematike, računalništva prek naravoslovja, npr. kemije, do družboslovja, npr. računalniškega rodoslovja in grboslovja. S sintezo večjih, geometrijskim telesom podobnih molekul, kakršni so npr. fulereni, sta diskretna matematika in teoretično računalništvo dobila v teoretični kemiji novo, pomembnejšo vlogo. Naša skupina na tem področju že več let sodeluje z vodilnimi kemiki in fiziki pri nas in po svetu.Pri razvoju programskih orodij za diskretne matematične strukture ter distribuiranem vodenju in izdelovanju projektov prek interneta omenimo programski sistem Vega, ki vključuje že okrog 2500 funkcij za delo z dikretnimi matematičnimi strukturami. Poleg številnih algoritmov nameravamo sistemu dodati tudi nekatere nove strukture diskretne matematike, kot so particije, Youngovi diagrami in matroidi.
Pomen za razvoj znanosti
Iz preteklosti našega dela je mogoče nedvoumno ugotoviti tesno mednarodno vpetost naše skupine. Objavljamo v vodilnih svetovnih znanstvenih revijah iz tega področja, udeležujemo se najpomembnejših specializiranih mednarodnih srečanj, obiskujemo pomembne tuje univerze in vrhunske znanstvene inštitucije, sodelujemo na mednarodnih znanstvenih projektih. Številni mladi raziskovalci so vsaj del svojega študija opravili na kvalitetnih unizerzah v tujini. Obiskujejo nas vodilni strokovnjaki na našem področju. Naše delo je odmevno in pogosto citirano.Aktivno sodelujemo z znanstveniki iz ZDA (Carnegie Mellon University, University of Pennsylvania, Temple University, Syracuse University, Hamilton University, Drake University), Kanada (University of Waterloo, Simon Fraser University), Francija (Universite de Marne-la-Vallee, INRIA Rocquencourt, INRIA Sophia-Antipoli, Universite Bordeaux I), Švedska (Lulea University), Avstrija (Montanuiversitaet Leoben, RISC Linz), Nemčija (FU Berlin, Universitaet Bielefeld), Rusija (Moskovska državna univerza). V pripravi imamo mednarodna projekta v okviru programov Socrates-Erasmus in Proteus.Iz povedanega je razvidno, da je naš vsakoletni znanstveni prispevek relevanten v svetovnem merilu. To je mogoče preveriti in podrobneje pregledati v naših letnih poročilih.
Pomen za razvoj Slovenije
Za Slovenijo je pomen naših raziskav mogoče razvrstiti v dva sklopa.1. Vzgoja in razvoj kadrovZ vzgojo novih raziskovalcev krepimo bazo znanstvene sfere. Svoje mlade raziskovalce ves čas privajamo na mednarodno konkurenco in jim omogočamo stike s svetovnim raziskovalnim vrhom na tem področju. Nekateri med njimi tudi študirajo v tujini. To bo vsekakor prispevalo k dvigu kvalitete in povečanju mednarodnega sodelovanja. 2. Uporaba in sodelovanje z uporabniki izven znanstvene sfereNekateri naši raziskovalci nadaljujejo svojo kariero tudi zunaj akademskih inštitucij in pridobljeno znanje (metodologija reševanja problemov, programiranje) neposredno prenašajo v svoje delovno okolje, s čimer krepijo vezi med znanstveno sfero in ostalo družbo. Znana je naša pripravljenost za sodelovanje ne samo z univerzami, drugimi raziskovalnimi organizacijami doma in po svetu, ampak tudi z gospodarskimi in drugimi organizacijami, npr. borzno-posredniškimi hišami. Razvijali smo tudi programsko opremo za SAZAS. V skupino poskušamo zajeti kljub birokratskim oviram vrhunske raziskovalce iz industrije.
Najpomembnejši znanstveni rezultati Zaključno poročilo
Najpomembnejši družbeno–ekonomsko in kulturno relevantni rezultati Zaključno poročilo
Zgodovina ogledov
Priljubljeno