Nalaganje ...
Projekti / Programi vir: ARIS

E-demokracija in dinamični vmesniki za spletno komuniciranje

Raziskovalna dejavnost

Koda Veda Področje Podpodročje
7.00.00  Interdisciplinarne raziskave     

Koda Veda Področje
P160  Naravoslovno-matematične vede  Statistika, operacijsko raziskovanje, programiranje, aktuarska matematika 
Ključne besede
e-demokracija, on-line participacija, vmesniki za forum, socialna omrežja, statistika, umetna inteligenca
Vrednotenje (pravilnik)
vir: COBISS
Raziskovalci (10)
št. Evidenčna št. Ime in priimek Razisk. področje Vloga Obdobje Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  28152  mag. Simon Delakorda  Družboslovje  Raziskovalec  2007  69 
2.  20225  dr. Aleks Jakulin  Računalništvo in informatika  Raziskovalec  2007 - 2008  38 
3.  23809  Gašper Koren  Matematika  Raziskovalec  2007  33 
4.  06141  dr. Andrej Lukšič  Politične vede  Raziskovalec  2007 - 2009  649 
5.  13767  dr. Andrej Mrvar  Sociologija  Raziskovalec  2007 - 2009  285 
6.  16370  dr. Tanja Oblak Črnič  Politične vede  Raziskovalec  2007 - 2009  402 
7.  19505  dr. Damjan Škulj  Sociologija  Raziskovalec  2007 - 2009  157 
8.  29785  Darko Štamfelj  Sociologija  Raziskovalec  2007 - 2009 
9.  10155  dr. Vasja Vehovar  Sociologija  Vodja  2007 - 2009  840 
10.  27576  dr. Aleš Žiberna  Sociologija  Raziskovalec  2007 - 2009  175 
Organizacije (1)
št. Evidenčna št. Razisk. organizacija Kraj Matična številka Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  0582  Univerza v Ljubljani, Fakulteta za družbene vede  Ljubljana  1626957  40.443 
Povzetek
Internet je v sodobnih družbah vzpostavil nove perspektive za razvoj demokratičnih procesov. V tem okviru je ena od ključnih aplikacij množična on-line razprave oziroma komunikacija o javnih vprašanjih. Pri tem pa lahko opazimo, da odgovarjajoči on-line uporabniški vmesniki ne izkoriščajo potencialov interneta v celoti. Še vedno namreč vztrajajo pri togih oblikah in rešitvah, vzpostavljenih pred več kot desetimi leti. To še posebej velja za on-line forume, ki so glavna platforma javnih razprav (npr. PhPBB). Še posebej lahko rečemo, da forumi ne izkoriščajo informacij o preteklih obnašanjih uporabnikov in na tej osnovi uporabnikom ne prilagajajo vsebine in oblike foruma. Tako npr. uporabniki prejemajo množice obrobnih sporočil, medtem ko relevantna sporočila, ki ustrezajo njihovim interesom (glede na preteklo obnašanje) - in so posebej pomembna v njihovem socialnem omrežju - niso posebej izpostavljena. Predlagana raziskava izhaja iz sodobnih konceptov e-demokracije, pri čemer bo za oblikovanje optimalnega on-line vmesnika proučila uporabo arhivskih podatkov o aktivnosti udeležencev (»tracking history«), spletnih anket in drugih razpoložljivih virov informacij (podatki o registraciji, personifikacija izbora,...). Podatke bodo analizirali posebni algoritmi in testirana bo izvedljivost sprotnega procesiranja (v primerjavi z »batch runs«, ki bi se poganjali npr. enkrat dnevno) teh podatkov. Vključena bodo napredna multivariatna statistična orodja, stohastični algoritmi, podatkovno rudarjenje ter pristop umetne inteligence. Eno osrednjih orodij bo tudi analiza velikih socialnih omrežij (program Pajek), ki bo razkrila strukturo socialnega omrežja udeležencev forumov. Dobljeni rezultati bodo osnova za dinamično (sprotno) generiranje uporabniških vmesnikov, ki se bodo vsakič znova (vsak dan oziroma po vsakem novem sporočilu) priredili/optimizirali za vsakega uporabnika posebej, pač glede na njegovo dosedanje obnašanje in njegovo socialno omrežje. Raziskava je multidisciplinarna, saj povezuje področja družbenih ved s področji statističnih, informacijskih in računalniških ved. Projekt sestavljajo vodilni in mednarodno uveljavljeni raziskovalci s področja spletnega anketiranja, socialnih omrežij, stohastičnih procesov, umetne inteligence, podatkovnega rudarjenja in e-demokracije v Sloveniji. Rezultati raziskave imajo potencial za večji preboj v izdelavi vmesnikov za aplikacije e-demokracije.
Pomen za razvoj znanosti
Predstavitve rezultatov na največjih mednarodnih konferencah potrjujejo, da se v raziskovalnem projektu ukvarjamo z izjemno aktualno temo. Spletne skupnosti namreč postajajo dandanes vse pomembnejše virtualne platforme, saj je njihovo obiskovanje postalo sestavni del življenja večine posameznikov v sodobnih družbah. Spletne skupnosti postajajo s tem vse bolj pomembne tudi za razprave o javnih vprašanjih, kar pomembno prispeva k razvoju in uveljavljanju e-demokracije. Identifikacija socialnih vezi in socialnih omrežij v spletnih oziroma on-line skupnosti je v tem okviru eno ključnih vprašanj. Projekt je v ta namen razvil poseben algoritem oziroma posebno metriko, ki omogoča odkrivanje socialnih vezi in socialnih omrežij med uporabniki določene spletne skupnosti tudi v primerih, ko ne obstaja neposredna povezava (citiranje) oziroma eksplicitna informacija o komunikaciji med dvema članoma spletne skupnosti. Razvoj tovrstne metrike zato pomembno prispeva h globalnemu razumevanju spletnih skupnosti. Pomemben rezultat projekta v globalno zakladnico znanja je tudi izboljšana tehnologija spletnega anektiranja, ki omogoča integracijo zajema anketnih podatkov s podatki, ki so shranjeni v arhivu spletnega mesta (log podatki). Podatki iz obeh virov se nato kontinuirano uporabljajo za potrebe napovedovanja bodočega obnašanja uporabnika, kar je nadaljnji rezultat projekta. Gre za identifikacijo socialnega omrežja vsakega uporabnika, za identifikacijo vsebin, ki ga najbolj zanimajo. Na tej osnovi se prilagodi tudi spletni vmesnik, ki vsakemu posamezniku ponudi tiste vsebine in sporočila tistih uporabnikov, ki ga najbolj zanimajo. S tem postane spletna komunikacija za potrebe e-demokracije bistveno bolj učinkovita. Dodati velja, da je komunikacija v forumih najbolj generičen način komuniciranja v spletnih skupnosti. Nekatere novejše oblike kot so blogi, virtualni svetovi, spletna socialna omrežja (npr. Facebook) namreč uporabljajo podoben princip, le da je tam komunikacija organizirana bolj okoli osebe gostitelja in ne tematsko okoli vsebin kot je to v spletnih forumih. Zato rezultati raziskovanja prispevajo ne le k razumevanju in optimiziranju forumske komunikacije, ki je vezana na javne zadeve in e-demokracijo, ampak tudi k splošnemu izboljšanju na področju merjenja in razumevanja komunikacije v spletnih skupnosti.
Pomen za razvoj Slovenije
Raziskovanje ima za področje spletnih skupnosti pomen tudi za Slovenijo, saj je očitno, da tudi v Slovenji internetni uporabniki – podobno kot drugje v svetu - množično vstopajo v najrazličnejše storitve spletnih skupnosti, od forumov, blogov do socialnih omrežij in virtualnih svetov. Zadnji podatki za Slovenijo v letu 2009 kažejo, da ima svoj profil v spletnih socialnih omrežjih že tretjina uporabnikov interneta v starosti 10-74 let, polovica uporabnikov dostopa do spletnih mest e-uprave, skoraj dve tretjini uporabnikov interneta v Sloveniji pa redno obiskuje spletne forume. Orodja, algoritmi in metrike, ki smo jih razvili v okviru projekta, se lahko zato uporabijo za realno izboljšavo spletnih forumov, ki so v Sloveniji v najširšem smislu namenjeni e-demokraciji. Pomemben prispevek za razvoj v Sloveniji pa sta odprtokodni platformi za upravljanje z vsebinami imenovana Sisplet CMS http://sisplet.org in za zajem spletnih podatkov 1KA, http://1ka.si.
Najpomembnejši znanstveni rezultati Letno poročilo 2008, zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Najpomembnejši družbeno–ekonomsko in kulturno relevantni rezultati Letno poročilo 2008, zaključno poročilo, celotno poročilo na dLib.si
Zgodovina ogledov
Priljubljeno