Nalaganje ...
Projekti / Programi vir: ARIS

Analitična filozofija in klasični filozofski problemi

Obdobja
Raziskovalna dejavnost

Koda Veda Področje Podpodročje
6.10.00  Humanistika  Filozofija   

Koda Veda Področje
H001  Humanistične vede  Filozofija 
Ključne besede
spoznavni problem, kategorialne ontologije, jezik kot orodje filozofije
Vrednotenje (pravilnik)
vir: COBISS
Raziskovalci (8)
št. Evidenčna št. Ime in priimek Razisk. področje Vloga Obdobje Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  22500  dr. Matija Arko  Filozofija  Raziskovalec  2002 - 2003  16 
2.  04095  dr. Bojan Borstner  Filozofija  Raziskovalec  2001 - 2003  373 
3.  14431  dr. Dunja Jutronić  Jezikoslovje  Raziskovalec  2001 - 2003  253 
4.  02120  dr. Božidar Kante  Filozofija  Raziskovalec  2001 - 2003  290 
5.  13466  dr. Friderik Klampfer  Filozofija  Raziskovalec  2001 - 2003  279 
6.  06070  dr. Nenad Miščević  Filozofija  Vodja  2001 - 2003  390 
7.  11554  dr. Danilo Šuster  Filozofija  Raziskovalec  2001 - 2003  262 
8.  04779  dr. Marija Švajncer  Filozofija  Raziskovalec  2001 - 2003  795 
Organizacije (1)
št. Evidenčna št. Razisk. organizacija Kraj Matična številka Štev. publikacijŠtev. publikacij
1.  0589  Univerza v Mariboru, Pedagoška fakulteta  Maribor  5089638013  13.257 
Povzetek
Analitična filozofija nadaljuje najboljše tokove klasične filozofije in tudi današnji analitični filozofi nadaljujejo najboljše tokove klasične filozofije od Sokrata in Platona do Humea in Kanta.Ti filozofi so gledali na filozofijo kot na racionalno in spoznavno dejavnost, neločljivo od znanosti. Njihov interes je bil problemski; pogosto so ga navdihovala znanstvena raziskovanja, njihova metoda razpravljanja je prej argumentativna in logična kot pa interpretacijska in historicistična. Racionalni, argumentativni pristop k filozofskim problemom so analitični filozofi že zelo zgodaj razširili s teoretične na praktično filozofijo; danes sta v analitični tradiciji posebno dobro razviti etika in politična filozofija. Kar zadeva slednjo, velja pripomniti, da je politični liberalizem nastal v tradiciji empirizma, z avtorji, kakršen je Mill, in da se je prvenstveno razvil v analitični tradiciji, z današnjimi predstavniki, kot so Rawls, Dworkin in Judith Thompson. Teme iz praktične normativne etike - pravična razpodelitev, človekove pravice, vprašanja življenja in smrti, ki se navezujejo na splav, evtanazijo in genetski inženiring - sodijo v prominentne teme analitične filozofije. - V raziskovalne programu bi kombinirali etične teme z splošno antropološko problematiko. - Daljše je vprašanje o tem, kaj v svetu je in kako to opredeliti s pomočjo klasifikacijskih postopkov, ki so znani od antične filozofije, predstavlja osnovo za izgrajevanje kategorialne ontologije. Različni pristopi, ki se kažejo v specifičnih kategorijah, omogočajo različno opisovanje bivajočega, vendar imajo tudi različni opisi skupno osnovo, katera zagotavlja kriterij objektivnosti in daje možnost za kritično analizo različnih pristopov (realističnih, nominalističnih in konceptualističnih).- Končno, obnavravamo vprašanje interpretacije umetniških del - intencionalne in antiintencionalne intepretacije. Znotraj intencionalnih interpretacij sta aktualni predvsem aktualni intencionalizem (pomembne so intence avtorja) in hipotetični intencionalizem (pomembne so intence bralca). Kakšni so naši argumenti za zagovor aktualnega intencionalizma. Status estetskih sodb: so estetske sodbe empirične sodbe in če je temu tako, so to sodbe zaznavanja ali izkustvene sodbe?
Pomen za razvoj znanosti
Analitična filozofija je bila v preteklosti razumljena bolj kot logika in znanstvena filozofija. Pogosto se ji je očitalo sovraštvo do tradicionalnih, osrednjih filozofskih problemov. Namen raziskave je pokazati, da je to mnenje bilo napačno. V takšni maniri, kot jo želimo predstaviti v tem projektu, se filozofska vprašanja redko obravnavajo v sodobni literaturi, kjer se veliko avtorjev raje poglablja v podrobnosti, ob tem pa izgublja vpogled v koherentno celoto filozofskega metodološkega pristopa.Glede na posamezne podteme želimo s tem projektom doseči izvirnost znanstvenega in metodološkega pristopa, ki najzagotovi dobro drugačno osnovo za rešitve filozofskih problemov, kot so prezentirani v klasični tradiciji kontinentalne filozofije.
Pomen za razvoj Slovenije
Predlagani raziskovalni program je prvi tovrstni program, izveden na področju filozofije, ki poskuša uveljavljatiizsledke sodobnih znanosti in jih znanstveno ovrednotiti v sferi filozofije. Povedano drugače, gre za prvi projekt iz analitične filozofije, ki bo izpeljan v Sloveniji. Ob tem velja omeniti, da bo odobritev tega programa prinesla možnost uveljavitve filozofije v mariborskem področju, kjer ima oddelek za filozofijo dolgo tradicijo sodelovanja z ostalimioddelki naravoslovne orientacije.Vpričo sodelovanja s tujimi predavatelji iz zahodne Evrope ter še zlasti bližnjih centrov, denimo Gradca, Muenchna in Budimpešte, bo takšen program pripomogel k utrjevanju pomena filozofije v tem srednjeevropskem regionalnem prostoru in uspešnemu vključevanju slovenskih filozofov v mednarodno sceno. S tem programom, ki bo odprl možnost strokovne uveljavitve drugačnega tipa filozofije v slovenskem prostoru, se tako prvič v Sloveniji končno odpirajo vrata prevladujoči filozofski usmeritvi v svetu (še zlasti v anglosaškem), ki ga predstavlja analitična filozofija.
Najpomembnejši znanstveni rezultati Zaključno poročilo
Najpomembnejši družbeno–ekonomsko in kulturno relevantni rezultati Zaključno poročilo
Zgodovina ogledov
Priljubljeno