Projekti / Programi
01. januar 2019
- 31. december 2024
Koda |
Veda |
Področje |
Podpodročje |
1.06.06 |
Naravoslovje |
Geologija |
Regionalna geologija |
Koda |
Veda |
Področje |
P005 |
Naravoslovno-matematične vede |
Geologija, fizična geografija |
Koda |
Veda |
Področje |
1.05 |
Naravoslovne vede |
Zemlja in okolje |
geološki modeli, geološke karte, temeljna geologija, aktivna tektonika, pobočni masni premiki, paleontologija, stratigrafija, sedimentologija, prostorsko načrtovanje, naravna dediščina, potresna geologija, seizmologija, kvartarna geologija, geološko pogojene nevarnosti, potresna nevarnost
Podatki za zadnjih 5 let (citati za zadnjih 10 let) na dan
24. marec 2023;
A3 za obdobje 2017-2021
Baza |
Povezani zapisi |
Citati |
Čisti citati |
Povprečje čistih citatov |
WoS |
254 |
3.852 |
3.290 |
12,95 |
Scopus |
317 |
4.865 |
4.066 |
12,83 |
Raziskovalci (28)
Organizacije (2)
Povzetek
Program Regionalna geologija organizirano raziskuje geološko zgradbo območja Slovenije in jo vpenja v širše raziskovalno in geološko okolje. Naši raziskovalni rezultati izkazujejo visoko znanstveno kakovost in povezanost z raziskavami najvišje kakovosti na svetovni ravni, kar je izkazano z znanstvenimi objavami v mednarodnih revijah visokega in najvišjega razreda, tesnim in aktivnim sodelovanjem v domači in mednarodni znanstveni sferi, izvedbo odmevnih mednarodnih srečanj, uredništvo preglednih nacionalnih znanstvenih in poljudnoznanstvenih monografij ter geoloških zemljevidov itn. Ob tem imajo rezultati visoko socialno-ekonomsko in družbeno relevanco. Ob odsotnosti sistemskega državnega financiranja pridobivanja, zbiranja, interpretiranja in omogočanja dostopa do podatkov o geosferi, kar je celo zakonsko predpisana obveza države, rezultati naše skupine zagotavljajo vsaj delno organizirane najbolj nujne strokovne podlage.
Velik socialno-ekonomski in družbeni pomen naših rezultatov se kaže na dveh, za družbo ključnih postavkah, sonaravnem trajnostnem razvoju in varnosti. Visoka raven razumevanja regionalne geološke zgradbe je nujen pogoj za obravnavanje večine socialno-ekonomskih vidikov: prostorskega načrtovanja, umeščanja infrastrukturnih objektov, vpliva in posledic podnebnih sprememb, ohranjanja in zaščite naravne dediščine itn. Rezultati, predvsem geološka karta Slovenije (oz. 3D ter 4D model geološke zgradbe) ter specialistična znanja članov PS, izkazujejo neposredno in takojšnjo uporabnost pri vseh večjih infrastrukturnih projektih v Sloveniji. Ta je pri zahtevnejših projektih pogosto neposreden derivat najnovejših znanstvenoraziskovalnih rezultatov. Osnovni model geološke zgradbe je nadalje vhodni podatek za naše raziskave aktivnih tektonskih procesov ter procesov pobočnih masnih premikov, ki se odražajo na površju. Njihov končni cilj je ocenjevanje tveganja geološko pogojenih naravnih nevarnosti, opozarjanje nanje ter zaščitni in sanacijski ukrepi.
Kakovost naših rezultatov je posledica multidisciplinarnega pristopa, uvajanja sodobnih analitskih metod in integracije med seboj neločljivo povezanih raziskovalnih sklopov: temeljnih geoloških raziskav, proučevanja aktivne tektonike in proučevanja pobočnih masnih premikov. S temeljnimi raziskavami (paleontološkimi, stratigrafskimi, sedimentološkimi in strukturnimi) pridobivamo podatke za osnovni 4D model geološke zgradbe, z raziskavami aktivne tektonike (tektonsko geomorfologijo, paleoseizmologijo, geofizikalnimi metodami) pa za razumevanje recentne geodinamike in za oceno potresne nevarnosti.
Člani programske skupine so močno vpeti tudi v domače in evropske raziskovalne, razvojne in aplikativne projekte.
Pomen za razvoj znanosti
Ključni kohezivni element programske skupine je izboljšanje 4D geološkega modela Slovenije in njene okolice. Model nenehno posodabljamo z vključevanjem vseh relevantnih novih znanstvenih spoznanj, vključno s strokovnimi študijami, ki jih izvajamo v naši programski skupini.
Rezultati podrobnih paleontoloških in stratigrafskih raziskav bodo omogočili prenos temeljnega geološkega znanja v druge naravoslovne znanosti, ki se ukvarjajo s strukturno geologijo in aktivno tektoniko. Razumevanje pozne paleozojske in mezozojske paleogeografije v slovenskem delu Južnih Alp in Zunanjih Dinaridov bo prispevalo k globalnemu razumevanju sedimentne in tektonske dinamike alpskega in sredozemskega območja. Novi stratigrafski podatki bodo omogočili razvoj regionalnih strukturnih modelov in prispevali h globalnim.
Raziskave na področju kvartarne geologije, ki zajemajo rekonstrukcijo paleookolja in paleodrenaže ter geokronologijo, so temelj za pripravo modela kvartarnega razvoja površja Slovenije.
Predlagane raziskave bodo pripomogle k nadaljnjemu razvoju najsodobnejših metodologij na področju aktivne tektonike (tektonske geomorfologije, visokoločljive refleksijske seizmike, nizkofrekvenčnega georadarja, paleoseizmologije, seizmične tomografije). Rezultati študija aktivne tektonike, paleoseizmologije in globoke strukture bodo močno pripomogli pri razumevanju aktivni deformacij in potresne dejavnosti na prehodu iz Alp v Dinaride in bodo kot taki odmevni v svetovni znanstveni literaturi.
Rezultati raziskav premikanja plazov od izvornih območij do mesta odlaganja bodo prenosljivi in uporabni tudi na območjih v drugih državah (predvsem alpskih), kjer se soočajo s podobno problematiko pobočnih masnih premikov. Prav tako bodo rezultati omogočali doprinos in razvoj znanja predvsem na področju naravoslovnih in tehniških znanosti, ki se ukvarjajo z okoljevarstveno problematiko, predvsem pa bodo pripomogli k razvoju stroke, ki se ukvarja z obvladovanjem tveganja pred naravnimi nesrečami. Uporaba novih tehnik za opazovanje plazov, vključno z najnovejšimi metodami daljinskega zaznavanja, bo v svetovnem merilu omogočala izboljšanje njihovih strojnih in programskih komponent. Zato v integraciji različnih ved in tehnologij vidimo priložnost za uspešno reševanje problematike plazov, na stičiščih različnih znanstvenih ved pa možnost nastanka novih znanj, smeri in tehničnih rešitev.
Pomen za razvoj Slovenije
Rezultati predlaganih temeljnih geoloških raziskav se neposredno uporabljajo tako pri izdelavi nove geološke karte Slovenije (tj. 4D/3D geološkega modela) kot tudi pri večjih infrastrukturnih projektih. Kakovosten geološki model je zelo pomemben, saj so različni družbeno-ekonomski vidiki neposredno ali posredno povezani z reševanjem vprašanj, povezanih s podnebnimi spremembami, prostorskim načrtovanjem, gradbeništvom in ocenjevanjem tveganja naravnih nevarnosti, varnostjo, zaščitnimi in sanacijskimi ukrepi ter ohranjanjem in zaščito naravne dediščine. Vsi ti vidiki zahtevajo trdne temelje in visoko raven razumevanja regionalne geološke zgradbe.
Možnost rušilnih potresov predstavlja veliko nevarnost za populacijo in infrastrukturo Slovenije. Raziskave aktivne tektonike in paleoseizmologije so geološko izhodišče za oceno potresne nevarnosti. Uporabnost rezultatov ima neposredno vrednost za nadaljnji razvoj družbe, ki lahko z reguliranjem protipotresnih ukrepov, ustreznim prostorskim planiranjem in izobraževanjem prebivalstva zmanjša potresno ranljivost prebivalstva, infrastrukture in kulturne dediščine. Na osnovi geoloških podatkov naše raziskovalne ekipe bo Slovenija dobila novo karto potresne nevarnosti.
Izsledki raziskav pobočnih masnih premikov so v večji meri prenosljivi tudi v prakso. Rezultati v obliki preglednih kart in načrtov bodo služili kot orodje za učinkovito podporo delovanju civilne zaščite v primeru pojavljanja plazov, izdelavi/nadgradnji obstoječega sistema za opozarjanje pred nevarnostjo proženja plazov in pri izdelavi načrtov ukrepov ob nepredvidljivih dogodkih. Prav tako so lahko podlaga pri načrtovanju prostora in s tem smotrnejšem umeščanju infrastrukturnih objektov v prostor glede na potencialne nevarnosti zaradi pojavov plazov in drobirskih tokov. Rezultati programa bodo pomembni za pristojne državne inštitucije in agencije, ki se ukvarjajo z okoljevarstveno problematiko, kot tudi za zasebna podjetja, ki so povezana z načrtovanjem in izvedbo ukrepov za zaščito pred naravnimi nesrečami. Razumevanje soodvisnosti med ekstremnimi vremenskimi pojavi in nastajanjem plazov v preteklosti bo omogočalo tudi razumevanje podobnih procesov v času trenutnih podnebnih sprememb in možnost napovedovanja njihovih posledic v prihodnje.
V zadnjem programskem obdobju smo člani PS skupaj sodelovali v mnogih mednarodnih projektih (H2020, transnacionalni, čezmejni, EIT KIC ...). Vključevanje obsegalo od sodelovanja do vodenja delovnih paketov in do vodenja projektov kot celote. Med številnimi mednarodnimi dosežki naj še posebej izpostavimo našo aktivno vključenost v projekt PanAfGeo, v katerem prenašamo svoje znanje številnim afriškim geološkim zavodom.
Najpomembnejši znanstveni rezultati
Vmesno poročilo
Najpomembnejši družbeno–ekonomsko in kulturno relevantni rezultati
Vmesno poročilo