prof. dr. Vojko KILAR
Fakulteta za arhitekturo
Zoisova 12, 1000 Ljubljana
POVZETEK ŽIVLJENJEPISA
Izobrazba in zaposlitev
Vojko Kilar je diplomiral na konstrukcijskem oddelku gradbene fakultete v Ljubljani leta 1988. Leta 1989 je za diplomsko delo prejel fakultetno Prešernovo nagrado. Leta 1991 je magistriral, leta 1995 pa doktoriral z nalogo Poenostavljena nelinearna analiza konstrukcij stavb pri horizontalni obtežbi. V času priprave doktorske disertacije je prejel 12-mesečno Fulbrightovo štipendijo za študij v ZDA. Od leta 1995 je zaposlen na Fakulteti za arhitekturo v Ljubljani, od leta 2015 dalje kot redni profesor za znanstveno področje arhitekturne tehnologijo po novih merilih Univerze v Ljubljani. Od leta 2000 predava predmete Statika, Osnove gradbene mehanike in Zasnova konstrukcij na dodiplomskem/magistrskem študiju in predmeta Konstrukcije v arhitekturi in Potresna arhitektura na doktorskem študiju na Fakulteti za arhitekturo. Poleg tega predava predmet Konstrukcije na Akademiji za likovno umetnost na Oddelku za industrijsko oblikovanje in predmeta Konstrukcije 1 in Konstrukcije 2 na višji strokovni šoli Erudio.
Raziskovalno delo
Po opravljenem doktoratu leta 1995 je kot soavtor v okviru raziskovalne skupine prof. dr. Petra Fajfarja sodeloval pri raziskavah učinkovitosti poenostavljenih metod za nelinearno analizo konstrukcij ter njihovi primerjavi z nelinearno dinamično analizo in pripravah na njihovo vključitev v predpise za gradnjo na potresnih območjih (omenjena poenostavljena metoda je vključena v končno verzijo predpisa Evrokod 8). Od leta 2000 dalje, ko se pridruži raziskovalni skupine na Fakulteti za arhitekturo, se je začel intenzivneje ukvarjati s povezovanjem potresnega inženirstva in arhitekture. V letih 2007–2010 je bil Vojko Kilar vodja raziskovalnega projekta ARRS z naslovom Uvajanje naprednih tehnologij za povečanje varnosti v arhitekturi sodobnih stanovanjskih stavb, v letih 2011 do 2013 pa vodja projekta Varnost pasivnih hiš pri potresu. V okviru obeh projektov so mu bili odobreni trije mladi raziskovalci, ki so že doktorirali v letih 2011, 2013 in 2016. V okviru projektov smo raziskovali možnosti uporabe potresne izolacije za povečanje varnosti stavb in vplive njene uporabe na projektiranje stavb v arhitekturi. Od leta 2013 je Vojko Kilar tudi vodja programa ARRS programa Trajnostno oblikovanje kvalitetnega bivalnega okolja, ki se izvaja na FA. Trenutno raziskovalno delo je usmerjeno na za Slovenijo dokaj novo področje občutljivostnih analiz grajenega okolja v primeru naravnih nesreč in raziskovanju pripravljenosti skupnosti na odziv nanje. Njegove objave so dostopne na spletu: http://izumbib.izum.si/bibliografije/Y20161213113442-A3243875.html
Strokovno delo
Vojko Kilar je od leta 2000 član komisije strokovnih izpitov pri Inženirski zbornici Slovenije. Samostojno ali s soavtorji je sodeloval pri več kot 80 statičnih projektih in analizah različnih stavb, naj kot posebej zanimive omenimo le nekatere: Center Ledina v Kotnikovi ulici v Ljubljani (1990), poslovno-stanovanjski kompleks Nove Poljane (1997), bencinske črpalke OMV Istra Benz na Letališki cesti v Ljubljani in v Tržiču (1999), steklena kupola nad bazenom v mestu Soči v Rusiji (2000), vodnjaka na trgu J. Srebrniča v Solkanu (2000) in vzorčni stanovanjski blok na Brdu v Ljubljani (2005 in 2009). Sodeloval je tudi pri različnih potresnih analizah obstoječih stavb in pri pripravi priporočil za njihovo protipotresno ojačitev. Med pomembnejšimi lahko omenimo reševalno postajo v Kranju in cerkev Marije-Snežne v Solčavi (oboje 2005). Od leta 2010 naprej je bil do zaključka gradnje odgovorni projektant gradbenih konstrukcij za mednarodni projekt Nordijski Center Planica za faze 1a, 1b, 1c, 1d. (Faza 1a: Bloudokova skakalnica HS 139 in HS 104, doskočišče, Nemški stolp, sodniški stolp, RTV stolp; Faza 1c: skakalnice HS 84, HS 66, HS 45 in HS 30, stolpi zaletišč, odrivne mize in sodniška stolpa, Faza 1b: premostitveni objekti in Faza
Prijava z geslom
Prijava z e-naslovom
Na vaš elektronski naslov bo poslana povezava, preko katere se prijavite v aplikacijo.
Nastavitev gesla
Registracija raziskovalca
Na vaš elektronski naslov bo poslana povezava, preko katere se prijavite v aplikacijo.
Registracija organizacije
Na vaš elektronski naslov bo poslana povezava, preko katere se prijavite v aplikacijo.
Bibliografski kazalci uspešnosti
Zahtevana je potrditev
Legenda oznak projektov ARIS
L - aplikativni raziskovalni projekt J - temeljni raziskovalni projekt M - ciljni raziskovalni projekt
V - ciljni raziskovalni projekt Z - podoktorski raziskovalni projekt N – evropski (komplementarna shema ERC, vodilna agencija)
H - evropski raziskovalni projekt (ERA projekti)
R - razvojni raziskovalni projekt
T - projekt naravne in kulturne dediščine
NI – bilateralni raziskovalni projekti (sodelovanje z Izraelom)
NC – bilateralni raziskovalni projekti (sodelovanje s CEA)
NK – bilateralni raziskovalni projekti (sodelovanje s Kitajsko)
Legenda oznak programov ARIS
Raziskovalne (oznaka P) in infrastrukturne (oznaka I) programe ARIS izvajajo raziskovalne organizacije; ARIS izvaja ocenjevanje, spremljanje in (so)financiranje raziskovalnih in infrastrukturnih programov.